Hokejisté Sparty zdolali Zlín a poprvé v sezoně bodovali. Vítězství dirigoval slovenský obr Jurčina

Utkání 2. kola hokejové extraligy: HC Sparta Praha - PSG Berani Zlín, 20. září 2020 v Praze. Milan Jurčina ze Sparty (druhý zprava) přijímá gratulace od spoluhráčů ke gólu přes celé hřiště při hře bez brankáře Zlína. foto: ČTK

Praha - Hokejisté Sparty porazili doma ve 2. kole extraligy Zlín 3:0 a po páteční prohře 3:5 v Plzni poprvé v sezoně bodovali. Výhru Pražanů zařídili Roman Horák a Andrej Kudrna, kteří se trefili při početní výhodě, gólem do prázdné branky pečetil výsledek Milan Jurčina. Berani, kteří v prvním extraligovém zápase podlehli Olomouci 1:4, jsou nadále bez bodu.
  17:46aktualizováno  20:28

V řídce zaplněné O2 areně, kam přišlo jen 2511 fanoušků, se Sparta alespoň mohla spolehnout na vytrvalou podporu „kotle“, který kvůli současným omezením v boji proti šíření koronaviru ukázkově seděl.

V úvodní třetině gól nepadl. Sparťané Pech s Kalinou své šance nezužitkovali. Vlastní branku si dal málem zlínský zadák Nosek, ale gólman Kašík holí včas zasáhl. Na opačné straně Ferenc tečoval puk vedle Machovského branky a Šlahař přestřelil.

Ve druhém dějství neuspěl zblízka Forman, ale v 28. minutě se Pražané při početní výhodě prosadili: Rousek našel zadovkou Řepíka, jenž přihrál zakončujícímu Horákovi. Velká letní posila domácích tak navázala na trefu z úvodního kola.

Berani hráli následně přesilovku, jenže obránce Gazda nedovoleně zastavil jednoho z unikajících sparťanů a rozhodčí nařídil trestné střílení. K němu se postavil Tomášek, Kašíka však nepřekonal.

V závěrečném dějství Sparta dlouho dobývala zlínskou branku. Trpělivost se jí vyplatila v 52. minutě, kdy Kudrna vteřinu před koncem přesilovky po Pechově nabídce překonal Kašíka ranou z první. Konečné skóre stanovil při zlínské power play vyhozením puku přes celé kluziště Jurčina.

Třinec vstoupil do sezony vítězně

Třinečtí nastoupili trochu překvapivě bez útočníka Zadiny. V sestavě Energie se naopak objevil Hladonik, kmenový hráč Ocelářů. Hned v úvodních vteřinách zamotala první domácí formace hlavu třinecké obraně a moc nescházelo, aby střela Fleka skončila za zády Štěpánka. Nakonec skóre otevřel v končící čtvrté minutě při oslabení domácích za prohřešek brankáře Novotného Michal Kovařčík, jehož opakovaná střela skončila těsně za brankovou čarou.

Už za 39 sekund bylo vyrovnáno: Flek u zadního mantinelu obral o puk Musila a po následných zmatcích v hostující obraně překvapil přízemní střelou i strážce hostujícího brankoviště Štěpánka. Vrátit vedení mohl na stranu Severomoravanů ve 14. minutě Hrňa, ale Novotný jeho střelu kryl.

Hráči z lázeňského města šli do vedení ve 22. minutě poté, co se po Mikúšově přihrávce trefil z bezprostřední blízkosti Beránek. Až do poloviny druhého dějství držel akcie domácích vysoko především Novotný, který předvedl několik výborných zákroků. Z nich vynikl zejména výborný skluz, jímž zneškodnil střelu Draveckého.

Ve 34. minutě se zápas na několik minut zastavil. Po ataku Stránského právě na Novotného na úrovni brankoviště využil rozhozené obrany Kundrátek a od modré čáry vyrovnal. To se však vůbec nelíbilo domácí střídačce a kouč Pešout požádal o trenérskou výzvu. Po dlouhé odmlce byla nakonec branka uznána z důvodu nefunkčnosti videozařízení.

Poté, co Černoch po efektní kombinaci třetí formace střelou z první Štěpánka nepřekvapil, miska vývoje zápasu se převážila zase na druhou stranu. Ve 38. minutě vývoj zápasu otočil Ondřej Kovařčík, který využil nezištnou Kundrátkovu přihrávku.

Naděje na vyrovnání se naskytla Karlovarským po třinecké sérii vyloučení a půlminutové přesilovce pět na tři, při které si však větší příležitost nevytvořili. Utkání ve prospěch Ocelářů se definitivně rozhodlo ve chvíli, kdy ve 49. minutě po krásné kombinaci na jeden dotek navýšil vedení Doudera. Po zbytek základní hrací si hosté již výsledek s přehledem pohlídali a při power play Energie dal v 59. minutě definitivní podobu výsledku do opuštěné branky Dravecký.

Ostatní výsledky 2.kola:

HC Dynamo Pardubice - HC Škoda Plzeň 3:2 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Anděl (Nakládal), 42. Tybor (Blümel), 61. M. Kaut (Tybor) - 22. P. Straka, 30. Jiříček (Kodýtek, Eberle). Rozhodčí: Hejduk, Úlehla - Komárek, Lučan. Vyloučení: 4:7, navíc R. Kousal (Pardubice) 10 min. a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 1:1. Diváci: 5118.

HC Olomouc - Bílí Tygři Liberec 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 18. Handl (Nahodil, Navrátil) - 31. Lenc z trest. střílení, 41. Filippi (Šmíd, Bulíř), 47. Šmíd (P. Jelínek, Šír), 52. J. Vlach. Rozhodčí: Šír, Sýkora - Ondráček, Axman. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2800 (omezený počet).

HC Verva Litvínov - Mountfield Hradec Králové 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 21. P. Zdráhal (Jarůšek), 45. Pospíšil (F. Lukeš, Ščotka) - 5. R. Pavlík (Koukal, Jank), 24. Jank (Orsava, Smoleňák), 28. Orsava z trest. střílení, 51. V. Růžička ml. (Kelly Klíma, J. Sklenář). Rozhodčí: Pešina, Šindel - Gerát, Zíka. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 1298 (omezený počet).