Hokejisté Rakouska prohráli s Ruskem 4:8 a sestupují

21:55aktualizováno  14. května 0:16
HELSINKY - Hokejisté Rakouska prohráli na mistrovství světa v Helsinkách s Ruskem 4:8 a sestupují zpět do skupiny A divize I. Rakušané sice v úvodní třetině otočili stav z 0:2 na 3:2, ale sborná po porážce s Francií další překvapení na svůj účet nepřipustila. Rusko se posunulo do čela skupiny, ale mohou jej předstihnout USA a Finsko.

Ruský hokejista Jevgenij Kuzněcov a brankář Rakouska Bernhard Starkbaum foto: Reuters

Rakousko - Rusko 4:8 (3:3, 1:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 9. M. Iberer (Lukas), 10. Vanek (Pöck, Raffl), 16. Raffl (Vanek, Hundertpfund), 28. F. Iberer (Baumgartner, Altmann) - 2. Pěrežogin (Mozjakin, Popov), 9. Kovalčuk (A. Radulov), 19. Nikulin (Medveděv, Kovalčuk), 25. A. Radulov (Kovalčuk), 32. Mozjakin (Nikulin, Popov), 38. Soin (Kokarev), 42. Zajcev (Petrov), 50. Kuzněcov (Petrov, Bělov). Rozhodčí: Croft (USA), Rantala (Fin.) - Kilian (Nor.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 4:6, navíc Pöck (Rak.) 10 min. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 4455.
Rakousko: Swette (21. Starkbaum) - Pöck, Lakos, Schumnig, Lukas, Altmann, F. Iberer, Reichel, Klimbacher - Raffl, Hundertpfund, Vanek - Oberkofler, Peintner, Baumgartner - Latusa, Kristler, Herburger - M. Iberer, Schuller. Trenér: Manny Viveiros.
Rusko: Varlamov - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Zajcev - A. Radulov, Těreščenko, Kovalčuk - Mozjakin, Popov, Pěrežogin - Anisimov, Kuzněcov, Petrov - Kokarev, Soin, Loktionov. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

V brankově nejbohatším utkání turnaje si připsal tři body za gól a dvě asistence ruský kanonýr Ilja Kovalčuk a dostal se do čela produktivity. S 13 body předstihl o bod Fina Petriho Kontiolu. Rusku se povedl vstup do utkání a po 85 vteřinách překonal gólmana Swetteho Pěrežogin. V deváté minutě po kombinaci elitního útoku úřadujících mistrů světa zvýšil Kovalčuk a upevnil si osmým přesným zásahem pozici v čele tabulky střelců.

Rakušané ale o záchranu bojovali. Hned za 38 sekund se prosadil z dorážky Matthias Iberer a za dalších 15 vteřin bylo vyrovnáno. Hned po čtyřech vteřinách totiž potrestal Anisimovovo vyloučení Vanek. Vzápětí neproměnil únik Raffl, který ale v 16. minutě už při Kuzněcovově trestu usměrnil za Varlamovova záda Vanekovu přihrávku.

Na sílu Ruska však Rakušané nestačili. Ještě na konci první třetiny vyrovnal v přesilovce pěti proti třem Nikulin a ve 25. minutě se trefil při další početní výhodě Radulov. Puk už lovil z branky Starkbaum, který vystřídal od začátku druhé části Swetteho. Za tři minuty se radovali ještě jednou Rakušané, když si přihrávku Floriana Iberera nešťastně srazil bruslí do vlastní sítě Nikulin.

Nerozhodný stav ale trval jen do 32. minuty, kdy po Nikulinově ráně od modré čáry dorážel Mozjakin. Sborná udeřila i ve vlastním oslabení díky Soinově trefě. Po 86 vteřinách závěrečné části se zapsal mezi střelce i obránce Zajcev, jenž dostal od trenéra Biljaletdinova důvěru na turnaji poprvé. Rusové si ještě vylepšili skóre po Kuzněcovově gólu.

Myslím, že máme dobrý los. Máme teď dva dny volna na to, abychom se připravili na čtvrtfinále," pochvaloval si Kovalčuk bez ohledu na to, jestli půjde Rusko do play off z první, druhé či třetí pozice. "Stejně už na turnaji nesmíme prohrát," doplnila hvězda New Jersey.

Vše o hokejovém MS 2013

Rakušané popáté za sebou sestupují hned po postupu do elitní kategorie. Stalo se jim to rovněž v letech 2005, 2007, 2009 a 2011. "Nezačali jsme dobře. Prohrávali jsme 0:2, ale vrátili jsme se do hry. Pak jsme ale udělali hloupé fauly a dostali hloupé góly. Proti takovému týmu se takhle hrát nedá," zhodnotil rakouský útočník Raphael Herburger duel, který byl pro jeho tým poslední nadějí na záchranu.

"Vyhráli jsem špatné zápasy. Hráli jsme dobře s Lotyšskem a Slovenskem, ale podlehli jsme Německu a Francii," litoval Herburger, že zisk pěti bodů na záchranu nestačil.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...