Hořká Vůjtkova premiéra. Hokejisté nestíhali a schytali od Švédska debakl 2:6

Karjala Cup

21:42aktualizováno  21:58
ÖRNSKÖLDSVIK - Reprezentační premiéra trenéra Vladimíra Vůjtka se hrubě nepovedla. Český národní tým podlehl v úvodním utkání nové sezony domácímu Švédsku 2:6 a ke zbylým dvěma zápasům Karjala Cupu do Finska se přesouvá bez bodu, s výrazně záporným skóre i nevalným dojmem z výkonu na ledě.

Jakub Kovář (vpravo) a Tomáš Kundrátek v zápase proti Švédsku. foto: ČTK

Čeští hokejisté nestačili ve svém prvním zápase letošní Euro Hockey Tour v Örnsköldsviku na zkušenější švédský výběr, který ho v první třetině srazil dvěma přesilovkovými trefami a poté už vývoj zápasu kontroloval. Byl efektivnější a hlavně výrazně lepší před oběma brankami: před tou českou neustále clonil Jakubu Kovářovi a hrozil dorážkami, před tou vlastní výborně blokoval střely a sehrál skvělá oslabení.

Oproti původním plánům se v sestavě neobjevil útočník Přibyl, který ještě po poledni absolvoval rozbruslení, ale kvůli zranění nenastoupil. Jeho místo ve třetím útoku zaujal Gulaš. Debut v národním týmu si tak při Přibylově absenci odbyli jen bek Šimek a útočníci Dominik Kubalík s Janem Hruškou, který se v duelu také krátce objevil.

Hokejový turnaj Karjala v Örnsköldsviku, součást Euro Hockey Tour:

Švédsko - ČR 6:2 (2:0, 2:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 4. Fransson (Rosén, Gynge), 5. Ericsson (Danielsson, Omark), 33. Lundqvist (Axelsson, Johansson), 38. Rosén (Gynge, Ullström), 54. Sörensen (Ericsson), 59. Lundqvist (S. Kronwall, Fransson) - 51. Gulaš (Buchtele), 57. J. Hruška. Rozhodčí: Gofman, Ravodin (oba Rus.) - Käck, Yletyinen (oba Švéd.). Vyloučení: 7:8. Využití: 2:0. Diváci: 5735.

Švédům se skvěle vydařil vstup do zápasu díky přesilovkám. Faul Buchteleho potrestal ve čtvrté minutě ránou od modré Fransson, který využil i Lundqvistovy clony před Jakubem Kovářem a trefil se mezi betony. Za 38 vteřin jásali švédští fanoušci ve Fjällraven Center znovu. Při Birnerově pobytu na trestné lavici Danielssonovu šanci ještě zastavil Jakub Kovář pravým betonem, ale z dorážky dotlačil puk za brankovou čáru Ericsson.

Naopak české přesilovky vypadaly bídně. Na přelomu první a druhé části nevyužila reprezentace ani dlouhou početní výhodu včetně 34 sekund v pěti proti třem.

Ve druhé třetině se pohyb a napadání Vůjtkova výběru zlepšilo a opticky měli více ze hry Češi. Jenže domácí byli mnohem nebezpečnější. Ve 33. minutě trefil po přečíslení Danielsson tyč. Vzápětí sebral Kubalíkovi puk Axelsson a Lundqvist po jeho přihrávce zvýšil gólem do odkryté branky. Švédové znovu slavili ve 38. minutě, kdy se puk se odrazil k Rosénovi, který ho snadno doklepl a začal zadělávat na český debakl.

Střelecký půst českého týmu, který neskóroval ani na konci minulé sezony v semifinále s Kanadou a v zápase o bronz s USA na domácím mistrovství světa v Praze, trval až do 51 minuty prvního duelu nové sezony.

V té se trefil Gulaš, který si z dorážky po střele Buchteleho připsal ve 29. reprezentačním zápase premiérový gól.

Jenže po další zbytečné ztrátě puku ve středním pásmu Švédové bleskově udeřili a z pravého kruhu překonal Jakuba Kováře Sörensen. V 57. minutě se radoval z premiérové trefy i Hruška, ale poslední slovo měl po teči dvougólový Lundqvist.

Po čtvrtečním utkání se obě reprezentace přesouvají do Helsinek, kde Česko o víkendu listopadový turnaj dohraje utkáními s Finskem (sobota 16:00 SEČ) a Ruskem. Finové zahájili Karjala Cup výhrou nad sbornou 2:1.