Hokejisté podlehli vysoko i Švédům, v Moskvě skončili poslední

17:39aktualizováno  18:55
MOSKVA - Čeští hokejisté zakončili turnaj Channel One Cup v Moskvě prohrou se Švédy 0:4. V kontrastu s první akcí sezony - turnajem Karjala - svěřenci kouče Aloise Hadamczika ve druhém dílu Euro Hockey Tour vůbec nebodovali a skončili poslední. Moskevskou akci ovládlo domácí Rusko, které vede i průběžnou tabulku EHT. Švédové skončili druzí.

Český hokejový brankář Alexander Salák a radující se hokejisté Švédska foto: Reuters

Co řekl trenér Hadamczik

"Odvážím si zkušenost, co se může stát i s týmem, který má tak velká jména," řekl kouč Alois Hadamczik. "To, že nedávají góly, je důvod k zamyšlení," připustil. Vyčítat podle svých slov nemůže nic brankáři Alexandru Salákovi, velmi dobře hráli i mladí hráči, kterým dal příležitost v posledním utkání, a nezklamali ani obránci Roman Polák a Jakub Nakládal. Další hráči však zaostali za očekáváním.

"Hokej se hraje na góly, nehraje se na krásu, nehraje se na 'žabičky', na 'podržet a dát si to'. Tak se hokej nehraje. Hokej se hraje přímočaře do brány soupeře. To nám chybělo. A k tomu se přidala spousta individuálních chyb," konstatoval trenér s tím, že v důsledku nefungoval "žádný systém".

Všichni hráči podle jeho názoru hrát hokej bezpochyby umějí a nezapomněli to. "Ale když jim chybí to hlavní - zarputilost, síla v osobním souboji, přímočarost, nedá se nic vyhrát," zdůraznil Hadamczik. Při další nominaci hodlá přihlížet k poslední zkušenosti, jak hráči k utkáním přistupovali a jak se poddávali soupeři.

"Máme za sebou dva turnaje. Jeden, kdy jsme nejeli v takové síle papírových jmen a měli jsme hráče, kteří do střel skákali po hlavě a chtěli pro naši zemi vše vůlí vybojovat. A tady jsme měli hokejisty, kteří nedali góly. Když hrají hokej, který nebolí, nepatří na mezinárodní scénu." Sebekritiku si však Hadamczik nepřipouští, jinak prý postupovat nemohl: kdyby nevzal do týmu hráče z NHL, byl by vzápětí kritizován, proč je nevzal. Ale formu v pravý čas podle něj neměli ani hokejisté z jiných soutěží.

Trenér Hadamczik opět přeskupil složení útočných formací a při té příležitosti dal ve čtvrté řadě mladíků od začátku prostor Honejskovi, jenž si v průběhu sobotního klání proti Rusku (0:6) odbyl reprezentační debut mezi seniory. V brance nastoupil Salák. Český výběr hrál záhy přesilovku po vyloučení Hörnqvista, ale Seveřané kromě toho, že se úspěšně ubránili, šli osm vteřin po skončení trestu do vedení.

Bäckström vybojoval v českém obranném pásmu buly proti Plekancovi, puk se dostal k Johanssonovi a ten si zcela sám před brankovištěm parádním způsobem vychutnal Saláka. V deváté minutě po Bäckströmově akci zakončoval Hörnqvist, Salák byl však připravený. Bezchybně si vedl také chvilku poté při velké šanci Hedmana. Na druhé straně dostal mezi dvěma švédskými zadáky možnost k zakončení Rolinek, pálil však pouze do Enrotha.

Ještě před přestávkou mohl přidat v přesilovce druhý gól Hörnqvist, Salák si však dokázal poradit. V úvodu druhé třetiny Voráček našel parádní přihrávkou Frolíka, jeho zakončení z úhlu ale bezpečně pokryl Enroth. Ve 28. minutě ujeli Švédové dva na jednoho, jejich plán na zakončení celé akce dokázal přečíst obránce Polák.

Následovala česká přesilovka a patrně nejpovedenější pasáž Hadamczikova týmu v utkání. Šanci Němce, dorážky Krejčího, i další Krejčího pokus však skvěle pochytal Enroth a uhájil těsné vedení Švédů. Ti mohli zvýšit Omarkem, na druhé straně zakončoval Koukal, skórem však pohnul až po nepřehledné skrumáži před Salákem ve 37. minutě Hörnqvist. Jen pár vteřin před přestávkou vytěsnil Enroth zakončení Poláka na tyč.

V úvodu třetí třetiny měl velkou šanci Hedman, radost mu ale sebral výborným zákrokem Salák. Vrátit Hadamczikův tým do hry mohl po Kovářově přihrávce v úniku Orsava, ztroskotal však na Enrothovi. Jen pár vteřin poté Söderberg překonal Saláka potřetí a definitivně rozhodl. Proti pozorně hrajícím Švédům Češi hráli ve zbytku hrací doby prakticky jen o jediné - aby za necelých 14 minut stihli poznat, jak chutná radost z gólu na moskevské půdě.

K tomuto dílčímu úspěchu však nestačily ani dvě početní výhody a Enroth tak mohl slavit čisté konto. Na druhé straně naopak ještě zvýraznil švédské vítězství po přečíslení dvou na jednoho Lundqvist a dokonal pro český výběr jedno z vůbec nejhorších představení v historii na turnajích v rámci EHT.

Turnaj Channel One Cup, druhý díl Euro Hockey Tour

ČR - Švédsko 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 6. Johansson (Bäckström), 37. Hörnqvist (Johansson, Bäckström), 47. Söderberg (Stalberg), 59. Lundqvist (Persson). Rozhodčí: Gofman, Kulakov - Šeljanin, Sivov (všichni Rus.). Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváci: 2500.

Sestavy
ČR:
Salák - Kutlák, Nakládal, R. Polák, Kindl, F. Novák, Němec - Voráček, Plekanec, Michael Frolík - Hemský, Krejčí, Koukal - Petružálek, P. Nedvěd, Rolinek - Honejsek, Jan Kovář, Orsava - od 10. navíc M. Růžička. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a Jan Procházka.

Švédsko: Enroth - Bäckman, S. Kronwall, V. Hedman, Viklund, Burström, Ahnelöv, Frögren - Hörnqvist, Bäckström, Johansson - Danielsson, Berglund, Lindström - Omark, Söderberg, Stalberg - Pettersson, Lundqvist, Persson - Ericsson. Trenér: Pär Marts.

Rusko - Finsko 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 29. Šipačov (Dacjuk), 31. Malkin (Mozjakin, Kuljomin), 42. Kovalčuk (Šipačov, Dacjuk) - 36. Mäenpää (Näkyvä, Kuusela). Rozhodčí: Šindler, Hribik (oba ČR) - Sadovnikov, Zacharenkov (oba Rus.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. Diváci: 14.000.