Čeští hokejisté padli s Finy a už nemohou vyhrát Euro Hockey Tour

16:30aktualizováno  19:30
KOUVOLA - Čeští hokejisté po čtvrteční výhře v Oulu (3:2) prohráli v druhém utkání s Finskem v Kouvole 1:4 a ztratili naději na celkový triumf v Euro Hockey Tour. Už nemohou předstihnout vedoucí Švédy, s kterými se utkají ve zbývajících dvou duelech příští týden ve středu a v pátek ve Znojmě.

Česko - Finsko, ilustrační foto. foto: Reuters

S Finy prohrál tým kouče Vladimíra Vůjtka třetí ze čtyř vzájemných duelů v sezoně a připsal si druhou porážku v šestém duelu finální přípravy na květnové mistrovství světa v Rusku.

EURO HOCKEY TOUR: Finsko - ČR 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 21. Hietanen (Markus Granlund), 32. Markus Granlund (Rantanen), 38. Jaakola (Markus Granlund), 45. Kivistö (Rantanen, Komarov) - 26. Sekáč (Zámorský). Rozhodčí: Sjöqvist, Harnebring (oba Švéd.) - Kiilunen, Nieminen (oba Fin.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5123.

Finsko: Koskinen - Hietanen, Jaakola, Kivistö, Salmela, Virtanen, Ahonen, Melart, Lehtonen - Komarov, Markus Granlund, Rantanen - Jormakka, Koskiranta, Erkinjuntti - Hartikainen, T. Sallinen, J. Sallinen - Wärn, Malinen, I. Filppula. Trenér: Kari Jalonen, Jukka Rautakorpi a Ville Peltonen.

ČR: Francouz - Jeřábek, Jordán, Kundrátek, Kempný, Zámorský, Kolář II, M. Doudera, T. Voráček - Jarůšek, Červenka, D. Kubalík - Kašpar, Koukal, Zaťovič - Sekáč, Urban, P. Holík - Gulaš, Kousal, T. Zohorna. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Finové nasadili do hry oproti duelu v Oulu vedle Markuse Granlunda z Calgary další dvě posily z NHL Komarova z Toronta a Rantanena z Colorada, kteří vytvořili společný útok. Hokejisté se během celého utkání museli vyrovnat s nefungující časomírou a o průběžném čase při přerušení informoval hlasatel.

Aktivnější byli v úvodu Češi, kteří napadali v útočném pásmu a Koskinen musel krýt pokusy Kubalíka i Gulaše. Po kombinaci Koukala s Kašparem zakončoval také Zaťovič.

Finové zahrozili v sedmé minutě, ale Jormakkova přihrávka na volného Koskirantu neprošla. Pak tvrdě srazil Voráček Hartiakinena, který se s ním pustil do potyčky, a oba šli pykat na čtyři minuty.

Do dobré střelecké pozice se pak dostal Filppula, ale Francouz nemuset zasahovat, protože Fin zamířil vysoko. Na druhé straně těsně minul po přihrávce Kousala Zohorna a vzápětí i Červenka.

Finové získali 29 vteřin před koncem první třetiny výhodu přesilovky pěti proti třem, když byl vyloučen Zámorský za hákování a po skončení signalizované výhody i Gulaš za sekání po situaci, kdy se dostalo do potyčky několik hráčů.

Västeras: Švédsko - Rusko 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 8. Sannikov, 28. Šipačov (Tichonov), 42. Šipačov (Dadonov), 52. Apalkov (Jakupov). Rozhodčí: Rantala, Boman (oba Fin.) - Wernström, Persson (oba Švéd.). Vyloučení: 2:4, navíc Markström - Bobrovskij oba 10 min., Tichonov 5 min. a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 4503.

Švédsko: Markström - Hultström, Gustafsson, Nygren, Fransson, Larsson, Forsling, Martinsson, E. Johansson - Cehlin, Backlund, Omark - Klasen, Wennberg, Tedenby - Gynge, Rosén, Sörensen - Ljungh, Wallmark, Sjögren. Trenér: Pär Marts.

Rusko: Bobrovskij - Dyblenko, Čudinov, Ljubuškin, Jakovlev, Pajgin, Jarullin, Vojnov - Plotnikov, Kalinin, Burmistrov - Dadonov, Šipačov, Tichonov - Averin, Apalkov, Jakupov - Šalunov, Galuzin, Sannikov. Trenér: Oleg Znarok.

Domácí z výhody vytěžili vedení. Ještě před pauzou neuspěl Komarov, pak po střele Markuse Granlunda z dorážky ani Hietanen, který ale pak už z levého kruhu trefil pravý horní roh Francouzovy branky.

V bránícím triu v té době musel dohrávat s bolestivě nastřelenou nohou Kolář. Další snaha Suomi zvýšení nepřinesla a ve 26. minutě se po přihrávce Zámorského prosadil střelou z mezikruží Sekáč.

Finové chtěli získat náskok zpět a Francouz řešil několik nebezpečných situací a Češi odolali i v dalším oslabení při Zaťovičově pobytu na trestné lavici. V 32. minutě se ale v rohu šikovně uvolnil Rantanen a Markus Granlund si po trefě z levého kruhu připsal ve svém druhém reprezentačním zápase premiérový gól.

Útočník Calgary hrál dál v utkání klíčovou roli. V 36. minutě měl šanci Sekáč a fauloval jej Virtanen, ale Češi ve své první přesilovce v dvojzápasu s Finy inkasovali. Markus Granlund vyhrál vhazování pro Jaakolu, který od modré čáry překonal Francouze.

Naděje na zvrat sebrali Finové Vůjtkovu týmu definitivně ve 45. minutě. Markus Granlund po objetí branky ještě neuspěl a tvrdě narazil do Kundrátka, ale vzápětí se trefil od modré čáry Kivistö.

Koskinen při střeleckých pokusech Čechů odolal. Stav už nezměnila ani druhá přesilovka hostů a korekci skóre nepřinesly ani šance Kubalíka, Jarůška či Zohorny.