Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Jágr a spol. nevyužili další mečbol, Tučňáci snížili. Vypadl Detroit

4:08aktualizováno  11:40
PITTSBURGH/PRAHA - Úvodní kolo play off NHL mezi Pittsburghem a Philadelphií se dramatizuje. Penguins vyhráli v noci z pátku na sobotu 3:2, čímž snížili na 2:3 na zápasy. Série bude pokračovat na ledě Flyers v neděli. Do druhého kola play off nepostoupí Detroit, prohrál s Nashville 2:1.

Pittsburgh - Philadelphia foto: Reuters

Série se vrátila do Pittsburghu za příznivého stavu pro Letce 3:1 na zápasy, když první tři vyhrála právě družina kolem Jaromíra Jágra.

Pátý zápas se vyvíjel odlišně, než předchozí duely. Gólmani s ohledem na tuto sérii dlouho drželi čistá konta. "V defenzivě jsme si počínali dobře. Dřeli jsme a nechybovali. Konečně to vypadalo jako zápas play off," uvedl trenér Dan Bylsma v narážce na předchozí čtyři zápasy, v nichž padlo dohromady 45 gólů.

To prolomil až ve 12. minutě Matt Carle, když se prosadil v početní výhodě po přihrávkách Matta Reada a Jaromíra Jágra střelou zápěstím ze střední vzdálenosti. Předtím navíc za domácím brankářem Fleurym dvakrát zazvonila tyč jeho svatyně. Česká "68" se díky asistenci posunula na osmé místo v historické tabulce produktivity play off.

Penguins ale za pár minut opět vyrovnali opět v přesilovce. Po chytrém pasu Letanga Sullivan trefil odkrytou Bryzgalovovu klec. Do první přestávky však šli s náskokem Flyers díky Hartnellovi.

Ve druhé dvacetiminutovce jasně dominovali Crosby a spol. Soupeře přestříleli a díky brankám Staala a Kennedyho skóre otočili.

Polovinu třetí části si opatrně hlídali náskok Penguins, vše ale změnilo vyloučení Kennedyho, od něhož převzali iniciativu hosté a začali výrazně usilovat vyrovnání. "Tempo bylo stále šílené. Byl to fyzicky náročný zápas. Jen jsme se nedokázali gólově prosadit tak často jako v minulých duelech. Šance jsme na to měli, ale gólman jim zachytal skvěle," řekl kouč hostí Peter Laviolette.

Z předešlých nepovedených utkáních se ale oklepal brankář Fleury, když v závěru podržel Tučňáky několika výtečnými zákroky. "Rozchytal se a předvedl několik klíčových zásahů. Přesně tohle v této fázi sezony potřebujeme," uvedl kapitán Pittsburghu Sidney Crosby.

Série pokračuje v neděli ve Wells Fargo Center ve Philadelphii.

Detroit vypadl, nepomohl mu ani Hudlerův gól

Hokejisté Nashvillu jsou prvním postupujícím týmem do druhého kola play off. Predators v pátečním utkání udolali na svém ledě Detroit 2:1 a celou sérii získali poměrem 4:1 na zápasy. Rozhodující úder hostům zasadil Daniel Legwand, rodák z Detroitu, který v první minutě třetí třetiny vstřelil vítězný gól.

"Dozráli jsme do bodu, kdy máme k Detroitu velký respekt, ale není to žádná přehnaná úcta," uvedl trenér Barry Trotz. "Na oslavy ale není čas. Je to jenom první kolo," prohlásil Radulov.

Legwand měl prsty i v první brance zápasu, když u zadního mantinelu vybojoval kotouč a předložil ho před brankou úplně volnému Alexandru Radulovovi. Za hosty srovnal skóre zápasu český útočník Jiří Hudler, když do branky soupeře doklepl nahození Valtteriho Filppuly.

Možná poslední utkání odehrál kapitán týmu Nicklas Lidström, který za týden oslaví 42 let. Švédský obránce si vzal pár dní na rozmyšlenou, zda bude v kariéře pokračovat. Vedle Hudlera skončila sezona v zámoří i Jakubu Kindlovi, který ale kvůli potížím v horní části těla do play off nezasáhl.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 5. zápas: Pittsburgh - Philadelphia 3:2 (1:2, 2:0, 0:0) Branky: 15. Sullivan, 27. J. Staal, 30. Kennedy - 12. Carle (JÁGR), 18. Hartnell. Střely na branku: 23:26. Diváci: 18.268. Stav série: 2:3.

Západní konference - 5. zápas: Nashville - Detroit 2:1 (1:0, 0:1, 1:0) Branky: 17. Radulov, 41. Legwand - 34. Hudler. Střely na branku: 25:22. Diváci: 17.113. Konečný stav série: 4:1.