Hokejisté opět nedali ani gól, bronz z mistrovství světa berou Švédové

17:44aktualizováno  17:49
MINSK - Mohli útočit na zlato, místo toho odletí hokejoví reprezentanti z Běloruska bez medaile. Může za to neschopnost vstřelit v závěru mistrovství světa gól. Stejně jako v sobotním semifinále s Finy neskórovali ani v nedělním utkání o bronz proti Švédsku a prohráli stejným skóre 0:3.

Švédi se radují z prvního gólu. Vpravo brankář českého týmu Alexandr Salák. foto: ČTK

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

Česko skončilo jako poražený v zápase o třetí místo poprvé od roku 2003, kdy v Helsinkách podlehlo Slovensku. Tentokrát nestačilo na Švédy, s nimiž prohrálo na letošních velkých turnajích už potřetí - jednou na olympiádě a dvakrát na MS.

Výkon národního týmu v psychicky těžkém zápase, který začal ani ne 20 hodin po semifinálové porážce, přitom byl o poznání lepší než proti Finům.

DERNIÉRA ČÍSLA 68

Češi svého dalšího skandinávského soupeře v mnoha fázích utkání přehrávali, ale těžko se prokousávali přes výtečně bránící Švédy a když už se to povedlo, ztroskotali na skvělém gólmanovi Andersi Nilssonovi. Nebo se jejich šance rozbily o tyčky.

"Měli jsme spoustu mladých, hlavně v obraně. Klukům nejde nic vyčíst, protože dělali maximum, co mohli. Budou lepší a lepší. My jsme měli problémy dát gól po celý turnaj. Měli jsme spoustu šancí, ale gól jsme nedali. Neměli jsme takový klid, nebo jsme neudělali v té šanci správné rozhodnutí," hodnotil v České televizi útočník Jaromír Jágr.

I on se v koncovce trápil. Naopak Švédům se podařilo dát rychlý gól a na vedení postavit svou další hru. Joakim Lindström skóroval už v páté minutě, když si jeho nahození srazil do vlastní sítě obránce Petr Zámorský. "Bohužel mě to trefilo a spadlo to do brány," litoval zadák v přestávkovém rozhovoru pro Českou televizi.

Druhý gól přidal v 16. minutě po krásné kombinaci Simon Hjalmarsson. Národní tým tak po druhé třetině prohrává 0:2 a pokud se chce poprat o medaile, musí rychle začít střílet góly.

Na MS nedokázali Češi skórovat už šest třetin po sobě, místo branky míří jen do tyček - jednu trefil ve druhém dějství Vladimír Sobotka, druhou pár mintu po něm Michal Vondrka.

Ne, že by se o to se svými spoluhráči nesnažil. Vytvářel si nápor, ostřeloval švédskou branku. Její strážce Anders Nilsson však podal vynikající výkon. A místo toho, aby se Češi dostali do zápasu, po ojedinělém soupeřově přečíslení inkasovali potřetí, tentokrát z hole Mikaela Bäcklunda.

Připravujeme podrobnosti

Mistrovství světa v hokeji v Minsku - o 3. místo:

• Česko - Švédsko 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
    Branky a nahrávky: 5. Lindström (Andersén, Möller), 16. S. Hjalmarsson (Danielsson, Ekholm), 49. Backlund (Gustafsson, Lindström). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Rönn - Suominen (oba Fin.), Valach (SR). Vyloučení: 5:7. Bez využití. Diváci: 14.001.