Finové jsou na MS suverénní. Potřetí vysoko vyhráli, Nory smetli 7:0

19:00aktualizováno  22:42
herning - Hokejisté Finska porazili na mistrovství světa Norsko vysoko 7:0 a i ve třetím vystoupení na turnaji zvítězili rozdílem sedmi branek. Finové se tak v základní skupině B posunuli opět do čela, když jako jediný tým v Herningu ještě neztratili ani bod. Norsko naopak vyšlo poprvé naprázdno.

Hokejisté Finska rozdrtili Nory 7:0 a mají skóre 23:2. foto: Reuters

Slováci se vrátili do boje o čtvrtfinále. V derby porazili Rakušany 4:2

Tři body za gól a dvě nahrávky si připsal útočník Mikael Granlund, gólman Harri Säteri vychytal čisté konto, k němuž mu stačilo pouhých 10 zákroků.

Finové hned od úvodu potvrzovali roli velkého favorita. Na začátku páté minuty otevřel skóre Savinainen, asistenci a tím i jedenáctý bod na turnaji si připsal Aho.

Finsko zdolalo v prvním utkání Německo 5-2.
MS v hokeji 2017, Finsko vs. USA: Joonas Kamppainen (uprostřed čelem) slaví...

Navzdory sedmi vstřeleným brankám týmu šlo však zároveň i o jeho poslední zápis do kolonek gólů a nahrávek, ale zastoupili ho jiní. V osmé minutě udělal obrovskou chybu Roest a Anttila přidal druhou trefu Finů.

Finsko - Norsko 7:0

Branky a nahrávky: 5. Savinainen (Aho, Nutivaara), 8. Anttila, 22. T. Teräväinen (Mikael Granlund, Koivisto), 24. K. Kapanen (Heiskanen, Rantanen), 39. Nutivaara (Rantanen, Mikael Granlund), 40. Mikael Granlund (T. Teräväinen, Honka), 58. Mäenalanen (Manninen). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Olenin (Rus.) - Jensen (Dán.), Oliver (USA). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 617.
Finsko: Säteri - Pokka, Heiskanen, Koivisto, Nutivaara, Kivistö, Honka, Riikola - K. Kapanen, Mikael Granlund, Rantanen - Savinainen, Aho, T. Teräväinen - Manninen, Suomela, Jormakka - Anttila, Pesonen, Mäenalanen - od 41. navíc Palola.
Norsko: Haugen (41. Haukeland) - Holös, Bonsaksen, Johannesen, Bull, Sörvik, Espeland, od 21. navíc Sveum - K. A. Olimb, M. Olimb, Lindström - Valkvae Olsen, Bastiansen, Salsten - K. Forsberg, S. Thoresen, Hoff - Kristiansen, Roest, Röymark - Trettenes.

Už po 61 sekundách druhé části zvýšil Teräväinen, ve 24. minutě se protáhl mezi dvěma soupeři do zakončení Kapanen a zakončil přesně pod horní tyč.

Finové se pak na delší dobu odmlčeli, před druhou pauzou však znovu zapnuli. Granlund napálil tyč, Nutivaara přidal úspěšnou dorážkou pátou branku a pak už slavil gól i Granlund.

Z branky tak vyprovodil Haugena, pro něhož zápas skončil a od třetího dějství ho nahradil Haukeland.

I když ho na ledě přivítali zahráním na tyče Kapanen a chvilku po něm Pesonen, dlouho držel čisté konto.

Nakonec mu ho však pokazil po pěkné kombinaci Mäenalanen, ačkoliv na trestné lavici seděl v tu chvíli jeho spoluhráč Rantanen.

Lotyšsko porazilo Koreu jednoznačně 5:0

Hokejisté Lotyšska porazili Koreu 5:0. Lotyši v Herningu podruhé ze tří utkání vyhráli a polepšili si na pět bodů, Korejci naopak zůstávají bez bodového zisku, navíc vyšli podruhé za sebou střelecky naprázdno a mají hrozivé skóre 1:23.

Dva góly dal Roberts Bukarts, tři asistence nastřádal Rodrigo Abols.

I když se Lotyši - stejně jako Korejci, kteří podlehli Kanadě 0:10 - museli zvedat po předchozí drtivé porážce, na ledě na rozdíl od duelu s Finy (1:8) dominovali.

Bylo tak jen otázkou času, kdy svou převahu promítnou také do skóre.

Příprava Sparta - Jižní Korea

První velkou možnost měl v osmé minutě Keninš, gólman Dalton se však vyznamenal.

Pak sice Lotyši nevyužili přesilovku, během níž Balcers minul z dorážky branku, ale ve 12. minutě už se mohli radovat, když se ranou o horní tyč prosadil z mezikruží Meija.

Korea - Lotyšsko 0:5

Branky a nahrávky: 12. Meija (Rubins), 19. Keninš (Balcers, Abols), 29. Roberts Bukarts (Karsums, Sotnieks), 42. Balcers (Indrašis, Abols), 60. Roberts Bukarts (Abols, Indrašis). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Mayer (USA) - Kilian (Nor.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 9:2. Využití: 0:2. Diváci: 5227.
Korea: Dalton - Plante, O Hjon-ho, I Ton-ko, Regan, Young, Kim Won-čon, So Jong-čon - I Jong-čon, Pak Čin-kjo, Šin Sang-hun - Swift, Čo Min-ho, Radunske - Kim Sang-uk, Kim Ki-song, An Čin-hi - Kim Won-čong, Pak U-sang, Šin Sang-u - Čon Čong-u.
Lotyšsko: Merzlikins - Galvinš, Cibulskis, Balinskis, Sotnieks, Freibergs, Rubins, Zile - Roberts Bukarts, Džerinš, Indrašis - Karsums, Abols, M. Redlihs - Keninš, Pavlovs, Balcers - Rihards Bukarts, Jevpalovs, Meija - Razgals.

Při ojedinělé příležitosti Korejců zakončoval nebezpečně Radunske, jenže gólman Merzlikins vytáhl ze svého repertoáru výborný zákrok lapačkou a udržel těsné vedení na straně Lotyšska.

Ještě před první přestávkou navíc Balcers po objetí branky naservíroval nádherně kotouč Keninšovi a pro toho nebylo nejmenším problémem zvýšit na 2:0.

Favorizovaní Lotyši se tak dostali do pohody a snažili se definitivně rozhodnout, jenže v cestě jim mnohdy překážel gólman Dalton.

Druhou třetinu vyhráli na střely mezi tyče drtivě 18:4, ale gól přidali pouze jediný zásluhou první dnešní trefy Robertse Bukartse, který byl v posledních dvou sezonách jednou z klíčových opor extraligového Zlína.

Zkraje třetího dějství navíc využil přesilovku Balcers a Lotyši mohli začít šetřit síly.

Málem se jim to vymstilo při slibných situacích, v nichž se ocitli Kim Sang-uk a Kim Ki-song, ale Merzlikins nakonec čisté konto, k němuž mu stačilo 16 zákroků, uhájil.

Ještě vteřinu před sirénou završil výsledek z další početní výhody Roberts Bukarts.