Kings vyhráli 4:0 a mají na dosah Stanley Cup

9:07
LOS ANGELES - Hokejisté Los Angeles se radovali i ve třetím zápase finále play off NHL nad New Jersey a po domácí výhře 4:0 mají na dosah premiérový zisk Stanleyova poháru. Rozhodnout sérii mohou Kings za stavu 3:0 už ve čtvrtek ve Staples Center od 2:00 SELČ.

Radost hokejistů Los Angeles Kings Jeffa Cartera (vlevo) a Willieho Mitchella foto: ČTK

Klub z Kalifornie, který úvodní dva duely venku vyhrál shodně 2:1 v prodloužení, zlomil třetí bitvu ve druhé třetině. V ní skórovali Alec Martinez a Anže Kopitar a v závěrečné dějství zvýraznili rozdíl Jeff Carter a Justin Williams. Gólman Jonathan Quick pochytal všech 22 střel Devils a potřetí ve vyřazovací části udržel čisté konto.

Kouč Devils Peter DeBoer po dvou porážkách sice sáhl do složení prvních dvou útoků, ale dal opět důvěru stejným hráčům, takže český forvard Petr Sýkora znovu zůstal na tribuně. Trenér Los Angeles Darryl Sutter naopak zařadil do čtvrté formace nově Simona Gagneho. Útočník, který chyběl kvůli otřesu mozku od 26. prosince, nahradil Brada Richardsona.

Slavnostní buly vhodil legendární útočník Wayne Gretzky, s nímž v roce 1993 Kings při své dosavadní jediné účasti ve finále na slavnou trofej nedosáhli. New Jersey nevyužilo v úvodním dějství velkou možnost jít do vedení, když při vyloučení Mika Richardse dostal trest na dvě plus dvě minuty Jeff Carter, ale Kings v 59 vteřin trvajícím oslabení tří proti pěti odolali. Šance nevyužili český útočník Patrik Eliáš a Travis Zajac.

Pokračující početní výhodu New Jersey přerušil nedovolený zákrok beka Marka Židlického. Los Angeles, které vyhrálo při svém tažení všech 10 zápasů venku a celkem si připsalo jen dvě porážky, potvrdilo skvělou formu ve druhé části. Ve 26. minutě dotlačil puk za Martina Brodeura bek Martinez a radoval se z první trefy v play off v kariéře.

Soupeř zavřel dveře, vědí v New Jersey

Po dalších dvou nevyužitých přesilovkách Devils udeřil v 36. minutě po rychlém brejku Kopitar a slovinská hvězda se s osmi trefami vyrovnala nejlepším kanonýrům Claudu Girouxovi a Danielu Briereovi z Philadelphie. V závěrečné třetině pojistili výsledek v přesilovkách při pobytu Marka Fayna a Židlického na trestné lavici Jeff Carter a Williams.

"Jestliže vyhrajeme ještě jeden zápas, tak doufám, že San Andreas vydrží," smál se útočník Kings Dustin Penner v narážce na známý tektonický zlom poblíž Los Angeles. Devils se trápí v koncovce; ve finále se neprosadil Ilja Kovalčuk, jehož přestihl v čele produktivity Kopitar, ani kapitán Zach Parise.

"Není to tak, že by se o to naši hráči nepokoušeli nebo pro to nedělali všechno. Soupeř ale prostě zavřel dveře. Musíme najít cestu, jak to překonat," řekl trenér DeBoer. "Střílíme, bojujeme, musíme v tom pokračovat. Ještě nejsme poražení," doplnil forvard New Jersey David Clarkson.

Kings mohou vyhrát Stanley Cup jako první klub, který postoupil do play off až z osmé pozice konference. Útočí i na vyrovnání rekordu Edmontonu, který při současné podobě play off dosáhl na trofej v roce 1988 už v 18 zápasech a jen dvakrát prohrál.

První jednoznačný zápas finále rozhodly podle trenéra Los Angeles Darryla Suttera přesilovky. "Naše hra v oslabení byla velkým faktorem. Především při té přesilovce pěti proti třem a pak při dalších třech. Není to lehké při tolika oslabeních," prohlásil Sutter.

Výsledek finále play off NHL

Los Angeles Kings - New Jersey Devils 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 26. Martinez (King, Lewis), 36. Kopitar (Brown, Justin Williams), 45. J. Carter (M. Richards, Mitchell), 47. Justin Williams (Doughty, Kopitar). Rozhodčí: O'Halloran, Watson - Amell, Murray. Vyloučení: 5:3. Využití: 2:0. Střely na branku: 21:22. Diváci: 18.764. Stav série: 3:0.

Sestavy
Los Angeles:
Quick - Scuderi, Doughty, Mitchell, Vojnov, Martinez, M. Greene - Justin Williams, Kopitar, Brown - Penner, M. Richards, J. Carter - Lewis, Stoll, King - J. Nolan, Fraser, Gagne. Trenér: Darryl Sutter.

New Jersey: Brodeur - Židlický, Salvador, Fayne, A. Greene, Harrold, Volčenkov - Parise, Zajac, Kovalčuk - Zubrus, Henrique, Eliáš - S. Bernier, R. Carter, S. Gionta - Clarkson, Ponikarovskij, Josefson. Trenér: Peter DeBoer.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...