Kometa porazila potřetí v sezoně Kladno a nedovolila mu ani gól

19:29aktualizováno  21:14
OSTRAVA - Hokejisté Komety Brno porazili v přímém souboji o druhé místo v tabulce ve 28. kole extraligy Rytíře Kladno 4:0. Jihomoravané tak porazili Rytíře i potřetí v sezoně. Jaromír Jágr a spol. navíc poprvé v sezoně nevstřelili ani gól. Brankář Martin Falter díky tomu poprvé udržel čisté konto.

Kometa Brno - Rytíři Kladno. Brankář Kladna Jan Chábera (vpravo) dostává gól. Zády je Leoš Čermák z Komety Brno foto: ČTK

Ohlasy trenérů

Lubomír Oslizlo (Brno)
"Zaměřili jsme se na dobrou hru v obraně, nechtěli jsme soupeře pouštět do nebezpečných brejků. O osudu zápasu z mého pohledu rozhodlo čtyřminutové oslabení, ve kterém jsme udrželi čisté konto. Jak jsme proměnili dvě přesilovky a vedli 3:0, tak jsme už věděli, že vyhrajeme. Ráno na poradě jsme říkali, že konečně bychom mohli v nějakém utkání získat náskok a nedotahovat dvou nebo tříbrankové manko. Zohorna a Kováčik nedohráli pro zranění."

Zdeněk Vojta (Kladno)
"O naší porážce rozhodly dvě individuální chyby. Tou první byla hned v úvodu přihrávka přímo na hůl Hořavovi, ve druhé třetině se podařilo Kometě proměnit přesilovku. Do té doby jsme hráli docela dobře, ale nedali góly. To nás bohužel provází v poslední době dost často. V závěru si už Brno vítězství pohlídalo. Výsledek neodpovídá hře a průběhu utkání, ale takový je hokej."

Do sestavy Komety se vrátil po vypršení trestu obránce Valábik, Kladno už naopak v defenzívě citelně postrádalo Židlického, který se vrátil do zámoří. Brňanům na rozdíl od předcházejících duelů vyšel dokonale vstup do utkání. Po chybném založení protiútoku nahrál Patera ve vlastním obranném pásmu kotouč přímo na Hořavu, který následně překonal brankáře Cháberu.

Inkasovaný gól Rytíře zaskočil, sice se snažili o útočnější pojetí, většinu akcí však nedokázali dotáhnout k zakončení. Brňané se zaměřili na důslednou obranu, soupeře pokrývali už ve středním pásmu. Pokud se už Kladno dostalo k zakončení, tak si neporadilo s výborně chytajícím Faltrem. Ve druhé třetině zvýšilo Kladno svůj tlak. Výrazně mu k tomu dopomohlo vyloučení Divíška na čtyři minuty. Kritický moment se podařilo pozorně bránícím domácím hokejistům ustát.

V přesilovce sice Rytíři svůj tlak vystupňovali, většinu střel stačili pochytat domácí obránci a zbytek v pohodě chytající Falter. Neprosadil se ani Jágr, který sice stačil občas svoji technikou prokličkovat do útočného pásma, v koncovce se ale neprosadil. K rozhodujícímu úderu napomohly Kometě dva fauly kladenského obránce Mocka.

První přesilovku zužitkoval ve 37. minutě Holec, který pohotově využil chybu brankáře Chábery, jenž nepokryl kotouč. Druhé vyloučení kladenského beka potrestal hned v úvodu třetí třetiny Čermák. Po třetím inkasovaném gólu Kladno viditelně odpadlo. Postupně z jeho herního rejstříku vyprchala bojovnost i snaha o zvrat. Režii utkání převzali zcela do svých rukou Brňané, kteří přehrávali soupeře kombinační souhrou, důrazem i větší pohyblivostí.

V závěru už Kladno v přesilovce vůbec neohrozilo soupeřovu branku a kladenský zmar vyvrcholil čtyřminutovým vyloučením Jágra, který v těsném sledu dvakrát zastavil protivníka v brankové příležitosti hákováním. Podruhé v letošní sezoně udržela Kometa čisté konto, stejným výsledkem 4:0 porazila i Karlovy Vary.

Výsledky 28. kolo extraligy

Kometa Brno - Rytíři Kladno 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branka: 4. M. Hořava, 37. Holec (Petrovický, Erat), 41. Čermák (M. Hořava, Dočekal), 44. Divíšek (Valábik, J. Svoboda). Rozhodčí: Baluška, Müllner (oba SR) - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Vítkovice - Zlín 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 16. Huna (Sloboda, Svačina), 18. Szturc (Šedivý, Kolouch), 44. Huna (Roman, Svačina), 60. Burger (Kuba) - 9. Veselý (Hamrlík, Leška), 27. Linhart (Hamrlík, Leška). Rozhodčí: Minář, Trombík - Jindra, Skopal. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4035.

Verva Litvínov - České Budějovice 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 58. Stříteský (Majdan) - 18. Michálek (Hanzal, Prospal), 30. Šimánek (L. Květoň), 50. Hanzal (Šimánek, Michálek), 55. Ference (Hanzal, Prospal). Rozhodčí: Šindler, Hodek - Pouzar, Bádal. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Diváci: 3895.

Karlovy Vary - Třinec 4:5 po sam. náj. (0:3, 2:0, 2:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 32. Pech (Košťál, Bicek), 33. Vachovec (Skladaný, Zucker), 44. Zucker (Skuhravý), 49. Pech (Grman, D. Nosek) - 2. Peterek (Adamský, D. Květoň), 7. Hrabal, 15. Polanský, 43. Adamský (Zíb), rozhodující nájezd Hrabal. Rozhodčí: Pešina, R. Svoboda - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 2877.

Slavia Praha - Plzeň 3:2 po sam. náj. (0:0, 0:0, 2:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 47. Hertl (Bednář, Kuboš), 56. Poletín (Stránský, Kadlec), rozhodující sam. nájezd Bednář - 43. Martin Straka (Marušák, St. Pierre), 59. Jan Kovář (Gulaš, Marušák). Rozhodčí: Souček, Wagner - J. Svoboda, Ondráček. Vyloučení: 2:6. Bez využití. Diváci: 4518.

Bílí Tygři Liberec - Sparta Praha 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 48. Víšek (Čakajík) - 35. Hlinka (Milam, Tenkrát), 43. Broš (Hovorka). Rozhodčí: Hribik, Blecha - Rozlílek, Kis. Vyloučení: 10:9. Využití: 0:1. Diváci: 3955.