Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Detroit může v noci pokořit rekord NHL

18:00
DETROIT/PRAHA - Možná že si na ten zápas fanoušci Detroitu už ani nevzpomenou. Když více než před čtvrt rokem, 3. listopadu 2011, odjížděli hokejisté Calgary z Joe Louis Areny s úsměvy na tvářích po výhře 4:1, asi netušili, že je dlouho nikdo nenapodobí.

Detroit Red Wings foto: ČTK

Dokonce tak dlouho, že z toho bude vyrovnání rekordu v počtu domácích výher v řadě NHL. A právě to Red Wings dokázali. Když v noci na pondělí porazili Jágrovu Philadelphii 4:3, byly oslavy na konci zápasu intenzivnější než obvykle. "Je to něco trochu nadpřirozeného," citoval web NHL.com Johana Franzéna, jenž v první minutě třetí třetiny vstřelil vítězný gól.

INFOGRAFIKA:

Grafika: Hokejisté Detroitu doma neprohráli přes čtvrt roku

"Během této série jsme odehráli dobré i špatné zápasy, ale pokaždé se nám nějak podařilo dotáhnout utkání do vítězného konce. Pomohlo nám i štěstí, ale to je prostě potřeba," usmíval se švédský útočník.

Stejný kousek se zatím v historii povedl jen dvěma týmům – v sezoně 1929–1930 zvítězil na domácí půdě dvacetkrát za sebou Boston, na přelomu let 1975–1976 Philadelphia. Jejich série jsou možná cennější, protože tehdy nebylo prodloužení či nájezdy. Ve prospěch Red Wings mluví mnohem vyrovnanější liga a náročnější program.

Philadelphia hájila svůj rekord

Philadelphia měla šanci po 102 dnech řadu výher soupeře ukončit a uchránit tak i svůj rekord. Jednou vedla, ale na tým, ve kterém hrají i Češi Jiří Hudler a Jakub Kindl, to bylo málo.  "Dát jim dvacáté vítězství, to už se vám dostane do hlavy," povzdechlo si Jágrovo levé křídlo Scott Hartnell.

"Nechtěli jsme jim umožnit vyrovnat rekord Flyers, takže jsme zklamaní. Hráli ale dobře, výborně kontrolovali puk. Jakmile ho drží, je obtížné je od něj oddělit. Proto patří každý rok mezi nejlepší mužstva ligy," dodal. Vítězná šňůra je přesto překvapivá. Před jejím začátkem totiž Detroit šestkrát za sebou prohrál, ve třech případech na domácím ledě. Od té doby se ale mnohé změnilo.

Teď se Red Wings přetahují s New York Rangers o pozici nejlepšího týmu celé soutěže. Přitom před jedenácti dny Detroit přišel o gólmanskou jedničku Jimmyho Howarda, který utrpěl zlomeninu prstu na ruce.  Jenže vítězný duch se zřejmě přenesl i na jeho náhradníka – nepříliš zkušeného Joeyho MacDonalda, který nemá v NHL nasbíráno ani 100 startů. "Není to často, kdy máte příležitost psát historii," přiznal brankář v neděli.

Přezdívka Detroitu je Hockeytown neboli hokejové město. Hráči Red Wings ji mohou potvrdit novým rekordem NHL. K němu stačí už jen jediný krůček – v noci na dnešek musí porazit doma Dallas...