Vrbata zajistil Phoenixu důležitou výhru

9:42
NEW YORK - Útočník Radim Vrbata se vrátil po zdravotní pauze do sestavy Phoenixu a ve čtvrtečním utkání NHL zařídil týmu dvěma brankami výhru 2:0 nad San Jose. Český hokejista prolomil gólový půst poté, co v předchozích dvanácti startech neskóroval, a stal se první hvězdou utkání. Vrbatovy trefy posunuly Coyotes zpět do elitní osmičky Západní konference, právě na úkor San Jose.

Radim Vrbata foto: ČTK

Zdravotní potíže českého útočníka vyřadily na dva týdny. Když onemocněl, jeho organismus reagoval alergicky na penicilin. I přesto nastoupil Vrbata ke dvěma utkáním, ale necítil se dobře. "Sice jsem hrál, ale snažil jsem se spíš těmi zápasy nějak prokousat. Neměl jsem na to, abych přispěl, jak bych chtěl. Teď už je to snad dobré," uvedl.

Při prvním gólu Vrbata dorazil po skrumáži kotouč do odkryté branky, ve druhém případě zakončil přečíslení dva na jednoho. Mike Smith v brance Coytotes zastavil 38 střel a San Jose nedovolil skórovat letos už potřetí.

Tomáš Vokoun se po problémech s třísly vrátil do branky Washingtonu, za který odchytal proti Bostonu necelou třetinu, protože si pravděpodobně zranění obnovil. Za stavu 0:0 ho nahradil Michal Neuvirth, jenž dovedl tým k výhře na ledě obhájců titulu 3:2 po samostatných nájezdech.

"Není snadné naskočit do zápasu z lavičky. Ale kluci odvedli výbornou práci, hodně mi pomohli. Jsou to pro nás nesmírně důležité dva body," uvedl Neuvirth, který střídal Vokouna v 19. minutě.

Do té doby český gólman, který nastoupil do utkání poprvé po dvou týdnech, kryl všech sedm střel. "Po zápase byl OK," řekl trenér Dale Hunter na adresu Vokouna, kterému se podle spekulací zámořských novinářů při jednom ze zákroků ozvala bolavá třísla.

Hosté byli blízko výhře už v základní hrací době, když se v poslední třetině ujali vedení 2:0. Pak ale David Krejčí šikovnou tečí snížil a za jeho asistence vyrovnal Andrew Ference. V nájezdech Krejčí na Neuvirtha nevyzrál. Český brankář zastavil v utkání 19 střel a v rozstřelu kryl dva ze čtyř nájezdů.

Washington se bodově vyrovnal ve Východní konferenci osmému Buffalu, má ovšem odehráno o jedno utkání více. Do konce základní části mu zbývají čtyři utkání. "Zvládli jsme to. Jsme stále ve hře. Teď je Buffalo pod tlakem," řekl Alexandr Ovečkin, který si připsal dvě asistence.

Hokejisté Philadelphie si otevřeli na ledě Toronta střelnici a soupeře deklasovali 7:1. Na kanonádě Flyers se podíleli i všichni tři čeští hráči: Jaromír Jágr zaznamenal tři asistence, Jakub Voráček vstřelil gól a přidal jednu přihrávku, obránce Pavel Kubina si připsal jednu asistenci.

Toronto chtělo přerušit sérii deseti domácích proher, místo toho jej ještě před úvodním bully postihla další nečekaná rána. Při rozbruslení se po jedné ze střel zranila brankářská jednička Jonas Gustavsson. Nahradil ho Jussi Rynnäs, který chytal v NHL poprvé od začátku. Jeho premiéra se změnila v horor - z třiceti střel inkasoval sedmkrát.

"Moje práce je být připravený, takže to, co se stalo, na to nemělo vliv," uvedl Rynnäs. Čisté konto dlouho neudržel, do 12. minuty ho dvakrát překonal nováček Brayden Schenn. "Když jsme viděli, že se jim zranil Gustavsson a nastoupí brankář ke svému prvnímu startu, chtěli jsme na něho co nejvíce střílet a překonat ho z první nebo druhé střely," uvedl Schenn, u jehož druhé branky asistoval Jágr.

Jágr nahrál na gól Voráčkovi

Česká hvězda byla i u trefy Voráčka, kterému přihrála puk do jízdy na pravé křídlo. Hbitý útočník se prosmýkl kolem obránce a střelou mezi betony dal šestý gól týmu. I v posledním gólu měl prsty Jágr, po jehož akci skóroval Wayne Simmonds do prázdné branky. Produktivní večer prožil v dresu Flyers i Daniel Briere, jenž poprvé v kariéře zaznamenal čtyři asistence v jednom utkání.

Díky hattricku Ryana Malonea vedla Tampa Bay na ledě New Jersey třikrát o jednu branku, nakonec ale podlehla 4:6. Vítězství Devils podpořil dvěma asistencemi Patrik Eliáš a jedním gólem Marek Židlický.

"Důležitý byl první gól, který jsme dali v oslabení a trochu nás dostal do hry," uvedl Eliáš, který byl byl zvolen první hvězdou zápasu. Za jeho přispění vyrovnal v úvodu druhé části Dainius Zubrus. A odstartoval tím povedenou pasáž Devils, kteří v prostředním dějství skórovali čtyřikrát.

Gólem na 4:3 je poprvé do vedení dostal střelou od modré Židlický. "V první třetině jsme byli mdlí, vůbec jsme nenapadali. Všechno se změnilo po naší první brance," dodal Eliáš.

Tomáš Fleischmann potvrdil pozici nejproduktivnějšího hráče Floridy. Gólem a asistencí pomohl Panthers v Minnesotě dvakrát do vedení, soupeř ale v 60. minutě vyrovnal a v prodloužení o výhře 3:2 rozhodl Mikko Koivu.

Nejproduktivnější hráč NHL Jevgenij Malkin zaokrouhlil počet svých bodů na stovku, jeho gól však porážku Pittsburghu na ledě New York Islanders neodvrátil. Penguins podlehl Islanders podruhé během tří dnů a opět 3:5.