Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

7:20aktualizováno  12:24
NEW YORK - Hokejový útočník David Krejčí přihrál v sobotním utkání play off NHL na jeden gól Bostonu, Bruins ale prohráli s Torontem 2:4 a Maple Leafs tak vyrovnali stav série na 1:1.

Český hokejista Bostonu Bruins David Krejčí foto: Mafra - David Neff

Krejčí, který byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, ve 22. minutě založil akci, na jejímž konci Nathan Horton dorazil puk do branky a Boston se ujal vedení 1:0. Jenže hostující Joffrey Lupul ještě do druhé přestávky dvěma góly otočil skóre a hned v první minutě třetí třetiny zvýšil na 3:1 pro Toronto Phil Kessel. Domácí pak ještě stihli snížit, v 57. minutě ale vrátil Maple Leafs dvoubrankový náskok James van Riemsdyk a stav už se do konce zápasu nezměnil.

Kessel, střelec vítězného gólu, odehrál první tři sezony NHL právě v dresu Bostonu a přestože už čtyři roky působí v Torontu, teprve nyní se mu povedlo proti bývalému klubu skórovat při hře pět na pět - dosud se trefil třikrát v přesilovce. "Myslím, že jste mohli vidět ten úsměv na jeho tváři. Jsem si jistý, že energie, kterou v tu chvíli získala celá naše střídačka, se projevila v celém zbytku zápasu," pochvaloval si trenér Toronta Randy Carlyle. Zatímco Bruins v prvním duelu vyhráli i díky gólu a dvěma asistencím Krejčího jasně 4:1, tentokrát těžko hledali cestu, jak vyzrát na obranu Maple Leafs a brankáře Jamese Reimerea, který zneškodnil 39 střel.

"Soupeř byl po vítězství hladovější. Víme, že se musíme zlepšit," konstatoval obránce a kapitán Bruins Zdeno Chára. Druhé vítězství v sérii vybojovali hokejisté Washingtonu, kteří udolali New York Rangers 1:0 až díky gólu Mika Greena z 8. minuty prodloužení. Brankář Braden Holtby zneškodnil všech 24 střel a vychytal své první čisté konto v play off v kariéře. Green se prosadil dělovkou od modré čáry v přesilové hře, když na trestné lavici seděl Ryan McDonagh za vyhození puku mimo kluziště.

Jediný gól rozhodl také zápas Los Angeles se St. Louis

Rangers předtím měli na začátku prodloužení rovněž šanci rozhodnout zápas v přesilovce, ale na rozdíl od domácích ji nevyužili. Capitals v obou zápasech ještě neinkasovali v oslabení a ubránili všech sedm přesilovek Rangers. "Hráčům, kteří chodí na oslabení, musíme složit poklonu. Zvlášť po takovémhle vypjatém zápase," zdůraznil autor vítězné branky Green. Jediný gól rozhodl také zápas Los Angeles se St. Louis.

Obhájci Stanley Cupu snížili stav série na 1:2 díky trefě Slávy Vojnova z 25. minuty a především pak díky výkonu brankáře Jonathana Quicka, který zneškodnil všech 30 střel Blues a připsal si pátou nulu v play off. Quick si tak napravil reputaci poté, co kvůli jeho chybě v přesilové hře prohráli "Králové" první zápas v prodloužení. "Vyhrát zápas 1:0 není jednoduché a my to dnes dokázali. Je to pro nás velké vítězství. Ale jestli chceme být v této sérii úspěšní, musíme vstřelit více než jeden gól," prohlásil kapitán Kings Dustin Brown.

Čisté konto v sobotu vychytal ještě Jonas Hiller, díky jehož bezchybnému výkonu zvítězil Anaheim na ledě Detroitu 4:0 a ujal se vedení v sérii 2:1. Klíčovým momentem zápasu byl faul domácího útočníka Justina Abdelkadera, který byl na konci druhé třetiny vyloučen na pět minut a do konce zápasu za sražení obránce Toniho Lydmana. "Kačeři" sice v dlouhé přesilovce vstřelili pouze jediný gól a dostali se do vedení 1:0, od tohoto momentu ale kontrolovali zbytek utkání, což ve třetí třetině vyjádřili dalšími třemi brankami.

Výsledky NHL

Východní konference
Washington - New York Rangers 1:0
v prodl.
Branka: 68. Green. Střely na branku: 38:24. Diváci: 18 506. Stav série: 2:0.

Boston - Toronto 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)
Branky: 22. Horton (Krejčí), 51. Boychuk - 26. a 32. Lupul, 41. Kessel, 57. Van Riemsdyk. Střely na branku: 41:32. Diváci: 17 565. Stav série: 1:1.

Západní konference
Detroit - Anaheim 0:4
(0:0, 0:1, 0:3)
Branky: 36. Bonino, 47. Getzlaf, 49. Etem, 54. Beleskey. Střely na branku: 23:29. Diváci: 20 066. Stav série: 1:2.

Los Angeles - St. Louis 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 25. Vojnov. Střely na branku: 21:30. Diváci: 18 118. Stav série: 1:2.