Dva góly Tlustého Carolině nestačily

11:59
NEW YORK - Český útočník Jiří Tlustý vstřelil v sobotním utkání NHL dvě branky, přesto s Carolinou nakonec prohrál 4:5 v Detroitu. Rodák ze Slaného vstřelil první gól zápasu a ve 36. minutě zvýšil na 4:1, ale zbytek utkání byl v režii domácích. Na obratu Red Wings se podílel gólem a dvěma asistencemi Jiří Hudler. Tlustý, třetí hvězda zápasu, dal dva góly v jednom utkání podruhé v sezoně.

Carolina Hurriacanes (Jiří Tlustý) foto: ČTK

První trefu si připsal už po sedmnácti sekundách hry, kdy přebruslil obránce Whitea a bekhendem překonal brankáře Ty Conklina. Ve druhém případě byl na konci krásné přesilovkové kombinace a zakončil akci střelou do prázdné branky.

Pak už se ale radovali jenom domácí, kteří na branku soupeře vyslali celkem 50 střel. Dva góly dali ještě ve zbytku druhé třetiny a ve 49. minutě Hudler tečí vyrovnal na 4:4. O chvíli později dokonal obrat Drew Miller a Detroit se vyhnul sedmé porážce v řadě. Jednalo by se o nejdelší sérii proher týmu od roku 1990.

"Jsme šťastní, že jsme vyhráli. V poslední době jsme nehráli dobře a každý den jsme se dívali na tabulku, jak se nám ostatní týmy přibližují. Chceme pokračovat ve sbírání bodů, momentálně je pro nás nejdůležitější, že jsme přerušili tu nepříjemnou sérii," uvedl kapitán týmu Nicklas Lidström, který se vrátil do sestavy po jedenáctizápasové absenci kvůli zranění kotníku.

Útočník Milan Michálek přispěl gólem a dvěma přihrávkami k jednoznačné výhře Ottawy 8:4 nad Pittsburghem. Nejlepší český střelec v soutěži otevřel skóre v desáté minutě dorážkou střely Filipa Kuby, poté se na rozkladu obrany Penguins podílel dvěma asistencemi. Zápas naopak nevyšel jeho bratrovi Zbyňku Michálkovi, který si v dresu soupeře připsal čtyři záporné body za účast na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách.

Začátek utkání přitom nenasvědčoval, že by si Penguins mohli odvézt debakl. Sice jako první inkasovali, ale ještě do přestávky otočil dvěma góly stav Matt Cooke. Start do prostředního dějství ale patřil domácím, kteří do 28.

minuty třemi trefami opět strhli vedení na svou stranu. Hosté v dalším průběhu dvakrát dali kontaktní gól na 3:4 a 4:5, ale závěrečná pasáž vyzněla opět lépe pro Senators. V ní v pasáži od 54. do 59. minuty dalšími třemi góly zpečetili výhru.

"Hrálo se ve vysokém tempu. A v takových zápasech jste buď schopni držet krok, anebo rychle prohráváte. My jsme nečekali na to, co vymyslí, snažili jsme se být iniciativní, zvlášť, když vedli 2:1. Za toho stavu jsme prokázali vnitřní sílu a dokázali, že nic nevzdáváme. Taky nám pomohly speciální formace, dostali jsme od nich potřebný impulz," uvedl Daniel Alfredsson, autor dvou branek a dvou asistencí.

Kubina se porval

Ottawa dala dva góly v přesilovce, jeden dokonce i v oslabení a naopak soupeř se při nerovnoměrném počtu hráčů na ledě neprosadil. I proto prohrál poprvé v základní hrací době od 19. února. Dalším základem výhry Senators bylo ubránění nejproduktivnějšího hráče soutěže Jevgenije Malkina, který si stejně jako Zbyněk Michálek připsal čtyři záporné body.

Druhá hvězda Penguins Sidney Crosby se sice mohl poprvé od návratu po zranění radovat z gólu, ale body to týmu nezajistilo. "Je hezké, když skórujete, ale hrajeme proto, abychom vítězili," podotkl Crosby.

Hokejisté Philadelphie porazili na svém ledě Montreal 4:1 a zajistili si účast v play off. U třetí branky týmu asistoval Jaromír Jágr, na druhé straně vstřelil jediný gól Tomáš Plekanec. V utkání na sebe upozornil i Jágrův spoluhráč Pavel Kubina, který se na začátku třetí třetiny popral s Joshem Georgesem.

"Neměli jsme dnes svůj den a oni odvedli dobrou práci," řekl Plekanec, který v úvodu druhé třetiny vyrovnal ze sólového úniku na 1:1. Flyers si ale ještě do druhé přestávky dvěma zásahy Daniela Briera vypracovali rozhodující náskok. "Stříleli v pravý čas, když měl brankář zakrytý výhled, jak tomu bylo u první dvou branek. U třetí jsme pak špatně střídali. A to byl velmi důležitý moment," dodal Plekanec.

Situaci si ve Východní konferenci opět zkomplikovali hokejisté Winnipegu, když prohráli v Nashvillu 1:3 a na poslední postupové místo, které drží Buffalo, už mají manko šesti bodů. Jets utkání ztratili v úvodu druhé třetiny, kdy soupeř dvěma góly zlomil nerozhodný stav. V závěrečné části sice vsítili kontaktní gól, ale při hře bez brankáře inkasovali potřetí.

"Nevím, jestli jsme si dnes zasloužili vyhrát, nebo ne. Už na to nemyslím. Před námi je další důležitý zápas v pondělí s Ottawou. V něm musíme vyhrát a taky doufat, že týmy, které se s námi rvou o postup, budou ztrácet. Jsme stále ve hře, budeme bojovat do konce sezony a uvidíme, co z toho bude," uvedl brankář Ondřej Pavelec, který kryl 25 z 27 střel. "Je ale jasné, že budeme potřebovat pomoc i od dalších týmů. Vypadá to, jakoby teď všichni před námi vyhrávali," dodal.

Tím měl na mysli hlavně Buffalo, které zvítězilo 3:1 nad Minnesotou a po více než třech měsících se dostalo opět mezi elitní osmičku. Sabres po první třetině prohrávali, ale v dalším průběhu překlopili vedení na svou stranu a připsali si čtvrtou výhru v řadě.

V Západní konferenci uspěli v důležitém utkání hráči San Jose, kteří udolali Phoenix 4:3 po samostatných nájezdech. Sharks se díky výhře bodově dotáhli na osmé Los Angeles a na sedmé Coyotes, kteří do zápasu nastoupili bez nejlepšího střelce Radima Vrbaty, ztrácejí bod.

I desáté Colorado, které v sobotu doma podlehlo Vancouveru 2:3 v prodloužení, je stále ve hře o play off. Tým Avalanche v utkání ztratil dvoubrankové vedení a má rovněž stejně bodů jako osmý celek konference. U první trefy Colorada si připsal asistenci Milan Hejduk.

Sobotní výsledky NHL

Dallas - Calgary 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Branky: 2. a 57. Benn, 8. Ryder, 59. Morrow - 13. Cammalleri. Střely na branku: 20:36. Diváci: 17.238.

Buffalo - Minnesota 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 22. Vanek, 42. Foligno, 60. Hodgson - 7. Kampfer. Střely na branku: 37:25. Diváci: 18.690.

Toronto - NY Rangers 3:4 SN (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 10. Franson, 27. Crabb, 45. Connolly - 13. a 45. Gáborík, 36. Dubinsky, rozhodující nájezd Callahan. Střely na branku: 25:33. Diváci: 19.507.

Ottawa - Pittsburgh 8:4 (1:2, 4:1, 3:1)
Branky: 37. a 58. Alfredsson (na první M. MICHÁLEK), 10. M. MICHÁLEK (KUBA), 21. Gončar, 28. Phillips, 28. Turris, 54. Spezza (M. MICHÁLEK), 59. Greening - 10. a 14. Cooke, 28. Kennedy, 52. Crosby. Střely na branku: 28:40. Diváci: 20.076.

Philadelphia - Montreal 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky: 28. a 38. Briere (na druhou JÁGR), 12. Timonen, 59. Read - 24. PLEKANEC. Střely na branku: 33:24. Diváci: 19.931.

Tampa Bay - NY Islanders 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)
Branky: 16. a 22. Stamkos, 50. Pyatt, 53. Wallace - 29. Nielsen, 40. Okposo, 41. Moulson. Střely na branku: 26:37. Diváci: 19.204.

Detroit - Carolina 5:4 (0:1, 3:3, 2:0)
Branky: 26. a 37. Zetterberg (na obě HUDLER), 38. Bertuzzi, 49. Hudler, 52. Miller - 1. a 36. TLUSTÝ, 21. LaRose, 36. McBain. Střely na branku: 50:24. Diváci: 20.066.

Nashville - Winnipeg 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 23. Halischuk, 31. Bourque, 60. S. Weber - 53. Stapleton. Brankář ONDŘEJ PAVELEC odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval dvě branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 92,59 procenta. Střely na branku: 28:25. Diváci: 17.113.

Los Angeles - Boston 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Branky: 34. Fraser, 55. Vojnov - 26. P. Bergeron, 45. Lucic (KREJČÍ), 46. Kelly, 60. Marchand. Střely na branku: 42:26. Diváci: 18.310.

Colorado - Vancouver 2:3 v prodl. (1:0, 1:2, 0:0 - 0:1) (
Branky: 2. Landeskog (HEJDUK), 32. McGinn - 38. a 62. Higgins, 36. Raymond. Střely na branku: 40:32. Diváci: 18.007.

San Jose - Phoenix 4:3 SN (2:2, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 9. Marleau, 18. Burns, 46. Winnik, rozhodující nájezd Handzuš - 7. Langkow, 20. Morris, 41. Korpikoski. Střely na branku: 32:27. Diváci: 17.562.