Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Čtyřicetiletý Jágr: trofeje i lidská proměna

Sport

  7:52
PRAHA - Jaromír Jágr, hokejová legenda, slaví 40. narozeniny. I když většina jeho vrstevníků dávno kariéru ukončila, on stále působí v nejprestižnější hokejové soutěži na světě NHL. "Dokud je šance hrát, tak chci hrát, protože hokej pořád miluju," řekla slavná "68" minulý týden.

Jaromír Jágr v Pittsburghu. foto: Reprofoto

Jaromír Jágr uchvátil zámoří hned v prvních dvou sezonách. S Pittsburghem Penguins vyhrál v letech 1991 a 1992 dva Stanley Cupy a stal se jednou z hlavních tvářích ligy. Natáčel reklamy, v Pittsburghu dokonce hlásil předpověď počasí. Fanoušci pak z jeho křestního jména Jaromír vytvořili anagram Mario Jr., jako odkaz ke spoluhráči a hokejovému "učiteli" Mariu Lemieuxovi.

"Dámy a pánové, Elvis právě opustil budovu"

Zalíbil se i díky trefným vtipům a širokému úsměvu. Když třeba poprvé slavil nejcennější hokejovou trofej, s rozpuštěnou kšticí kadeřavých vlasů a pohárem nad hlavou pak řekl televizním moderátorům známou větu: "Ladies and Gentlemen, Elvis has just left the building". Tuto v USA oblíbenou frázi totiž používali pořadatelé koncertů Elvise Presleyho, když si fanoušci krále rokenrolu žádali o přídavek. "Dámy a pánové, Elvis právě opustil budovu."

Jelínek: Neuměl mužstvo strhnout

Po dvou triumfech v play off z let 1991 a 1992 pak sbíral hlavně individuální ocenění. Jágr byl dokonce v období 1998-2001 kapitánem, ale s Penguins výraznějšího úspěchu nedosáhl. "Byl kapitánem v Pittsburghu a Washingtonu a týmy nikam nedovedl. Neuměl mužstvo strhnout. Koncentroval se na sebe. Nebyl egoista, ale zastával názor, že týmu může pomoci jen na ledě, řeči v šatně nikdy nic nevyhrají," vzpomínal Jágrův dlouholetý osobní trenér a blízký přítel Marian Jelínek.

Nejlepší Jágrovy akce

Po osobní stránce nešťastnou éru ale prožíval v národním týmu. Byl u propadáku na Kanadském poháru v roce 1991, neúspěšném MS v Itálii 1994 a nechyběl ani při ostudném Světovém poháru 1996.

Zlom přišel až na "turnaji století" - olympijských hrách v Naganu 1998. V šesti zápasech si připsal čtyři asistenci a ve čtvrtfinále proti USA vstřelil rozhodující branku. Po příletu z Japonska navštívil Pražský hrad a prezidenta Václava Havla se zlatou olympijskou medailí.

Jágr neselhal, přiznal majitel Washingtonu

Obrazem před dvaceti lety

Jaromír Jágr před dvaceti lety.
Jaromír Jágr po návratu z dovolené v roce 1995.

Po přelomu tisíciletí už ale Jágr po jedenácti letech v Pittsburghu potřeboval změnu. V organizaci Penguins se necítil spokojený, i když mužstvo trénoval český kouč Ivan Hlinka. "Umírám tu zaživa," prohlásil tehdy. A tak v létě 2001 přestoupil do Washingtonu Capitals, kde podepsal rekordní kontrakt na sedm let za 77 milionů dolarů. Jako lídr Capitals dovedl mužstvo do play off jen jednou, kde ovšem celek z hlavního města USA vypadl v prvním kole.

Jágrova produktivita v defenzivním stylu Washingtonu výrazně klesla a sám se necítil šťastný. Ale ani vedení klubu s ním nebylo spokojené. "Nepřinesl to, co jsme od něho očekávali. A když jsme se konečně probojovali do vyřazovacích bojů, byl zraněný. I tak ale hrál, za což jsem mu vděčný," prohlásil majitel Capitals Ted Leonsis loni deníku The Washington Post. "Příliš ho svazovalo, že byl nejlépe placeným hráčem. Selhala naše organizace, ne Jágr," dodal. Jágr nad tím kroutil hlavou. "Nevím, proč mě kupovali, když mě nenechali hrát." 

GRAFIKA: Jágr si za svou kariéru v NHL vydělal už přes 100 milionů dolarů.

A tak se Jágr v průběhu sezony 2003/04 přestěhoval na Manhattan, kde oblékl dres New Yorku Rangers. O jeho vysokou gáži se však kluby podělily. Washington mu tak nadále platil čtyři miliony dolarů ročně ze smlouvy, kterou s ním tehdy podepsal. Proto je Jágr v hlavním městě Spojených států dosud tabu.

S Rangers se do play off nedostal a následující ročník byla v NHL výluka. Na osmnáct zápasů se vrátil do české extraligy, ve které zářil a posbíral osmadvacet bodů. Pak ale zamířil na východ do ruského Omsku, kde patřil za hvězdu Superligy. Titul nezískal, ale rozhodl finálové utkání evropské soutěže Super Six v prodloužení.

Přesilovkové góly ze sezony 2005/06

Angažmá v Rusku Jágrovi prospělo a po návratu do USA opět zářil. Rangers 123 kanadskými body pomohl do play off, kde s týmem vypadl ve prvním kole. Po sezoně získal ale prestižní cenu pro nejužitečnějšího hráče roku podle hráčů. "Tohle ocenění dostáváte na základě hlasování hráčů, proti kterým nastupujete každý večer, a ti rozumějí hokeji lépe než média," narážel na druhou trofej, kterou novináři přiřkli Thorntonovi.

Překonal hranici 1600 kanadských bodů

V dalších dvou letech Jágrův bodový příspěvek ubýval, ale stále platil k nejlepším hráčům NHL. Po sezoně 2007/08 na čas uzavřel zámořskou kapitolu a putoval do nově vznikající Kontinentální hokejové ligy a opět nastupoval v dresu Omsku. V letošní sezoně se však do NHL znovu vrátil v dresu Philadelphie Flyers a v zámořské lize už překonal hranice 1600 bodů a 650 gólů.

INFOGRAFIKA:

Českým fanouškům dělal radost především v národním týmu. Na mistrovství světa 2005 získal první zlatou medaili ze světového šampionátu a stal se členem Triple Gold Clubu (vítěz NHL, MS a olympijských her - pozn. red.). Turnaj navíc dohrál se zlomeným malíčkem a velkým sebezapřením.

O rok později si z olympiády v Turíně odvezl bronz.

Postupem času se povahově měnil a kromě famózní formy nabídl reprezentaci i své vůdčí schopnosti, což ukázal především na MS 2010. S podceňovaným českým týmem dokázal dokráčet až na vrchol. "Mně dělá radost, když vidím, jak jsou kluci šťastní. Já už mám všechno za sebou. Ale když pozoruju tyhle bojovníky... Hráči, do kterých bych to nikdy neřekl, září na mistrovství světa. Ne že bych jim nevěřil. Jen jsem nevěděl, že jsou tak dobří," radoval se po triumfu z Německa.

MS 2011: první hattrick v národním týmu

K tomu přidal bronz o rok později ze Slovenska. Ve čtvrtfinále proti USA vstřelil první reprezentační hattrick v kariéře a po turnaji získal cenu pro nejlepšího útočníka turnaje.

Jaromír Jágr ze začátku hokejového života nepřikládal národního týmu příliš velkou váhu, nebyl pro něj prioritní. Vždyť i po naganském senzačním tažení ohlásil konec reprezentační kariéry. S přibývajícím věkem ale své postoje přehodnotil a stal se vzorem pro mnoho Čechů.

LIDOVÉ NOVINY

Osobní vzpomínku na Jaromíra Jágra očima redaktora Václava Cibuly si přečtěte ve středečním vydání LN.