Třetí zápasy předkola patřily domácím, Boleslav i Pardubice jsou krok od postupu

Davis Cup

20:08aktualizováno  21:57
Hokejisté Pardubic vyhráli ve třetím utkání předkola play off nad Vítkovicemi 6:3 a v sérii hrané na tři vítězství se ujali vedení 2:1. Krok od postupu je také Mladá Boleslav, která doma porazila Plzeň 4:2.

Zleva Ctirad Ovčačík, střelec Tomáš Klimenta a Milan Mikulík z Boleslavi se radují ze čtvrtého gólu. foto: ČTK

Vítkovičtí trenéři nemohli do třetího utkání nasadit útočníky Burgera a Romana, přičemž zejména absence centra druhé formace byla citelná.

Branku hostů obsadil Šindelář, který dochytal předchozí duel. V pardubickém táboře neměli po prolomení série porážek, jež čítala dohromady se základní částí devět zápasů, důvod nic měnit.

Hlasy trenérů

Miloš Říha ml. (Pardubice): „Povedl se nám vstup do utkání a zaslouženě jsme se ujali vedení, bohužel jsme ale po chybě inkasovali. Stejně tak se nám vydařil i začátek druhé třetiny, kdy jsme odskočili na rozdíl tří branek. Pak jsme ale ustoupili od naší hry a začali propadat, z čehož vyplynulo soupeřovo snížení, naštěstí ne vyrovnání. Ve třetí třetině jsme se vrátili ke své hře a zasloužené vedení udrželi.“

Ladislav Svozil (Vítkovice): „Paradoxně jsme hráli lépe než ve druhém utkání doma. V některých fázích utkání jsme byli lepší a vytvořili si tlak. Domácí se po snížení na 4:3 začali trochu bát o výsledek, ale nemůžeme vyhrávat v zápasech, ve kterých soupeři nahrajeme na čtyři góly. Připravíme se na zítřejší zápas a pokusíme se to Pardubicím znepříjemnit. Burger s Romanem nenastoupili kvůli nemoci, jejich zítřejší start je nepravděpodobný.“

Povzbuzení z posledního utkání si přenesli pardubičtí hokejisté i do domácího duelu a od úvodního vhazování byli lepší. Sýkora nejprve nastřelil při přesilovce tyče, ale v páté minutě už se z rychlého protiútoku prosadil Gašparovič. Odpověď hostů měl záhy na hokejce mladík Zdráhal, ovšem samostatný únik zakončil jen do gólmana Vejmelky.

Stejně jako v předchozích dvou utkáních získaly Pardubice dvoubrankové vedení. Aktivní útočník Tybor obral soupeře na modré čáře o puk a střelou k tyči překonal Šindeláře. Vítkovičtí zareagovali už za 15 vteřin, když do branky prošla střela obránce Pastora.

Gólové představení pokračovalo i po přestávce. Domácí nejprve uklidnila branka Radila, který se trefil z mezikruží, a na tříbrankový rozdíl poté zvýšil v přesilovce Sýkora.

Hosty ale ztráta nerozhodila, naopak. Výborný výkon čtvrtého útoku korunoval vstřelenou brankou důrazný Vandas a chvíli po polovině utkání snížil na 3:4 Kolouch, který dorazil střelu od modré.

Od tohoto momentu šancí ubylo. Oba týmy nevyužily přesilové hry, Pardubice dokonce promarnily půl minuty dvojnásobné výhody. Největší šanci měl vítkovický Hlinka, trefil však jen tyč.

Vyrovnaný duel gradoval ve třetí třetině. Pojistit vedení Pardubic odmítli postupně Starý a Marcinko, kteří neuspěli v bezprostřední blízkosti branky. Důrazem na brankovišti se prosadil až v 51. minutě Venkrbec. Vítkovice vrhly síly do útoku, ale pět minut před koncem inkasovaly znovu, když přečíslení zužitkoval Marcinko. Pardubice vedou v sérii 2:1 a v neděli mohou rozhodnout o postupu do čtvrtfinále.

Vyrovnaný duel v Boleslavi rozhodla poslední desetiminutovka

Boleslav vstoupila do třetího utkání série opatrněji, velkou šanci měl v oslabení plzeňský Hollweg, ale s přitvrzující se hrou a přesilovkami se Mladá Boleslav rozehrála. V početních výhodách Středočechů byl tradičně hodně vidět především kapitán Výborný, jehož přesilovková střela z hranice pravého kruhu v 17. minutě prošla až do brány.

Marian Jelínek (Mladá Boleslav): „Myslím, že Lukáš Rosol v Davis Cupu vedl 2:0 na sety a také prohrál... My teď vedeme 2:1, je to otevřené a hotovo bude až ve chvíli, kdy jeden z týmů bude mít tři body. Soupeř byl od půlky zápasu aktivnější a k nám se přiklonilo štěstí. Chtěl bych poděkovat divákům, kteří byli úžasní, a hráčům, kteří předvedli bojovný výkon.“

Ladislav Čihák (Plzeň): „Není moc co hodnotit. Prohráli jsme, i když jsme ve druhé třetině vstali z mrtvých a vyrovnali na 2:2. Pak rozhodla jedna chyba a soupeř ji potrestal. Nic se neděje, je to zapomenuté a zítra je nový zápas.“

Krátce po Johnsonovi musel na trestnou lavici i Mozík. Plzeň sice dvě minuty v oslabení zvládla, ale pokračující tlak z přesilovky po návratu Mozíka na led využil Pacovský, jehož bekhendová střela z mezikruží prošla po ledě za záda gólmana Machovského.

Ve druhé třetině vydrželo domácím vedení 2:0 jen 39 vteřin. Aktivní plzeňský nástup proměnil v rychlé snížení Kadlec, který si sjel před bránu na přihrávku Jána Sýkory a pohotově prostřelil Růžičku.

Hosty gól nakopnul, do dvou šancí se dostal Kubalík, proti němuž pokaždé zasáhl Růžička. Nestačil až na přesilovkovou střelu Jána Sýkory, který ve 34. minutě z pravého kruhu mířil pod horní tyč a srovnal na 2:2. V závěru prostřední části mohl vrátit vedení na stranu Středočechů Klimenta, ale na brankovišti nestihl zamést puk za Machovského.

Kadlece, který skóroval brzy po začátku druhé třetiny, mohl v úvodu třetího dějství napodobit Simon, který se snadno dostal před Růžičku a trefil tyč.

V oslabení měl velkou šanci i Bližňák, ale z levé strany přestřelil. Domácí nevyužili dvě přesilovky v rychlém sledu, ale i to je dostalo zpátky do tempa. V 53. minutě pak přiblížil Mladou Boleslav k vítězství Pabiška, který po zadovce Kašpaříka z pravého kruhu trefil vzdálenější horní roh branky a vrátil vedení na stranu domácích.

Ti zvládli koncovku zápasu zkušeně, v posledních minutách se vytrvalým držením puku v útočném pásmu prokombinovali až k šanci Kučného, jenž povedenou trefou z levého kruhu potvrdil mladoboleslavskou výhru 4:2.

Předkolo play off hokejové extraligy - 3. zápasy

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Vítkovice Steel 6:3 (2:1, 2:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. Gašparovič (Tybor, Marcinko), 19. Tybor, 22. Radil (Nahodil), 25. P. Sýkora (Benák, Nahodil), 51. Venkrbec (Gregorc), 56. Marcinko (Gašparovič) - 19. Pastor (Húževka), 28. Vandas (Húževka, Kucsera), 31. Kolouch (Olesz, Kovář). Rozhodčí: Hodek, Pešina - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. Diváci: 6983. Stav série: 2:1.

BK Mladá Boleslav - HC Škoda Plzeň 4:2 (2:0, 0:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 17. D. Výborný (Holub), 20. Pacovský, 53. Pabiška (Kašpařík, Mikulík), 60. Kučný (Broš, M. Látal) - 21. Kadlec (J. Sýkora, Johnson), 34. J. Sýkora (Simon). Rozhodčí: Šír, Mrkva - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 4200 (vyprodáno). Stav série: 2:1.