Hanzal vystřelil Phoenixu postup, Erat může jet na MS

9:08
PHOENIX - Český útočník Martin Hanzal vstřelil postupový gól hokejistů Phoenixu, kteří v pátém utkání 2. kola play off NHL porazili Nashville 2:1 a vyhráli sérii 4:1 na zápasy. Coyotes poprvé prošli do finále Západní konference, v němž narazí na Los Angeles.

Český hokejista Phoenixu Coyotes Martin Hanzal (vpravo) a Alexander Radulov z Nashvillu Predators foto: ČTK

Fandové Phoenixu měli v pondělí dvojnásobný důvod k radosti. Komisionář NHL Gary Bettman totiž oznámil, že jsou na dobré cestě jednání o prodeji klubu skupině investorů, díky němuž by měl tým zůstat ve Phoenixu.

Historický postup slaví vedle Hanzala i trojice Radim Vrbata, Michal Rozsíval a Rostislav Klesla, který pondělní duel kvůli trestu sledoval jen z tribuny. Naopak ze hry o Stanley Cup je útočník Martin Erat, jenž by mohl posílit český národní tým na mistrovství světa.

Coyotes rozhodli zápas dvěma góly v druhé třetině. Ve 24. minutě otevřel skóre Derek Morris, pět minut před druhou sirénou zvýšil na 2:0 přesnou ranou zápěstím Hanzal. Nakonec to byl vítězný gól, protože Predators dokázali pouze snížit, když se v 55. minutě trefil Colin Wilson.

Hlavní hvězdou zápasu byl vyhlášen brankář Mike Smith, jenž zastavil 32 střel Nashvillu. V závěrečných sekundách utkání si málem připsal gól, když při power play soupeře jen těsně minul prázdnou branku. Smith, který před sezonou nahradil na postu týmové jedničky Ilju Bryzgalova, je hlavním strůjcem úspěšného tažení Phoenixu v play off. V 11 zápasech inkasoval dohromady jen 21 gólů a dvakrát vychytal čisté konto.

"Je to jízda. Jsem šťastný, že mám šanci být součástí něčeho takového. Tohle se vám nepoštěstí každý rok," radoval se Smith, jehož v další sérii čeká souboj s jedním z kandidátů na zisk Vezina Trophy Jonathanem Quickem.

Rangers už dělí od finále konference jen jediná výhra

Jediná výhra dělí od postupu do finále Východní konference New York Rangers, kteří v dramatickém pátém utkání porazili Washington 3:2 v prodloužení a vedou v sérii 3:2 na zápasy. Rangers přitom téměř celou třetí třetinu prohrávali 1:2. Pouhých 6,6 sekundy před sirénou ale vyrovnal v přesilové hře umocněné hrou bez brankáře Brad Richards, v druhé minutě nastavení pak při pokračující početní výhodě rozhodl Marc Staal.

Domácí hokejisté tak bezezbytku potrestali vyloučení Joela Warda, který 22 sekund před koncem třetí třetiny ještě za stavu 2:1 pro Washington dostal čtyřminutový trest za faul vysokou hokejkou. V souboji při vhazování zasáhl do obličeje Carla Hagelina.

"Nemůžeme to všechno svést na něj," zastal se Warda útočník Alexandr Ovečkin. "Zápas jsme prohráli všichni. Vyhráváme jako tým a prohráváme jako tým. Je to samozřejmě obrovská škoda. K vítězství nám chyběl kousek," litoval ruský kanonýr.

Pro Capitals je porážka o to bolestnější, že v třetí třetině měli dvě obrovské šance pojistit jednobrankový náskok. Jenže Nicklas Bäckström při samostatném úniku trefil jen břevno, přečíslení tři na jednoho pak hostující hráči pokazili špatnou přihrávkou.

A na stranu Rangers se přiklonilo štěstí. Před vyrovnávacím gólem brankář Washingtonu Braden Holtby jen o zlomek sekundy nestihl přikrýt puk lapačkou při skrumáži před brankou a Richards kotouč dorazil do branky s přispěním tyčky. "V takových situacích nemáte čas mířit. Prostě jen doufáte, že puk skončí v síti," řekl Richards, jehož tým vyhrál už druhé prodloužení v sérii.

Zápas číslo tři ale Rangers rozhodli až ve 115. minutě. "Tohle byl samozřejmě zcela jiný zápas, ale stejně jako minule jsme ho vyhráli díky obrovské vůli. Od stavu 1:2 jsme se snažili posílat všechny puky na branku a věřili jsme, že nám tam něco spadne," dodal Richards.

V prodloužení vyslali Rangers v přesilovce na brankáře Holtbyho během minuty a půl deset střel, ta poslední z hole Staala proletěla až do sítě. "Říkali jsme si, že máme v prodloužení přesilovku a že to musíme rychle ukončit. A povedlo se," radoval se Staal. Postup do finále konference si mohou Rangers vybojovat ve středu, kdy je na programu šestý zápas ve Washingtonu.

Výsledky 2. kolo play off NHL

Východní konference - 5. zápas

New York Rangers - Washington 3:2p (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 11. Stralman, 60. B. Richards, 62. M. Staal - 29. Laich, 45. Carlson. Střely na branku: 38:18. Diváci: 18.200. Stav série: 3:2.

Západní konference - 5. zápas

Phoenix - Nashville 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky: 24. Morris, 36. HANZAL - 55. Wilson. Střely na branku: 17:33. Diváci: 17.182. Konečný stav série: 4:1.