27. prosince 2009 17:54, aktualizováno  22:27 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hnilička znovu nevyhrál, Vítkovice deklasovaly Slavii rozdílem třídy

Radost vítkovických hokejistů, smutek brankáře Hniličky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost vítkovických hokejistů, smutek brankáře Hniličky. | foto: ČTK

PRAHA Hokejisté pražské Slavie prohráli ve 35. kole hokejové extraligy s Vítkovicemi ostudně 0:6. Svěřenci Vladimíra Růžičky, kteří obhajují stříbro z minulé sezony, tak ztratili již osmý z posledních deseti zápasů. Hosté si připsali ze vzájemných utkání v tomto ročníku již sedm bodů.

Ostravané šli hned v úvodu třetí minuty do čtyř, ale oslabení bez větších potíží zvládli a jen co zkonsolidovali své řady, ujali se vedení.

PLZEŇŠTÍ DÁLE VLÁDNOU

Hokejisté Plzně vyhráli ve 35. kole O2 extraligy na ledě Liberce 1:0 po samostatných nájezdech a upevnili si vedení v soutěži. Na prvním místě mají náskok pět bodů na druhé Vítkovice, které vyhrály 6:0 na ledě pražské Slavie.

Ostravané tak pokazili brankáři Milanu Hniličkovi domácí premiéru v dresu Slavie. Vítkovice předstihly, stejně jako Pardubice, díky lepšímu skóre Zlín, který si zápas s Kladnem předehrál již 8. prosince. Pardubice dnes porazily brněnskou Kometu 2:1 a ukončily její sérii čtyř výher.

Zbývající dva dnešní extraligové zápasy se rozhodovaly až v samostatných nájezdech. Mladá Boleslav porazila České Budějovice 2:1 a potvrdila, že jí rozstřely svědčí. Středočeši zvládli i sedmé nájezdy v sezoně, i když jim tentokrát chyběla brankářská jednička Marek Schwarz. Jihočeši si v nájezdech naopak připsali šestou prohru a stále čekají na premiérovou výhru v rozstřelu.

Dva body za výhru po samostatných nájezdech získala i pražská Sparta, která uspěla v Třinci (2:1) a zkazila domácím oslavu výročí 80 let od založení klubu.

Burger si pohodlně vybruslil zpoza branky až mezi kruhy a zamířil přesně k tyči Hniličkovy branky. Domácí gólman toho v tu chvíli mnoho neviděl. Jen o minutu později nabídl Vašíček velkou chybou šanci Ujčíkovi, jehož ránu však vytěsnil Hnilička nad.

V polovině prvního dějství se dostal do šance Růžička, střela mu vůbec nesedla, ale o to nebezpečnější se nakonec ukázala pro hostujícího gólmana Šindeláře, který si hodně oddechl, že puk nezaplul skrze jeho betony za brankovou čáru. V 17. minutě přidali Vítkovičtí druhý gól. Kvapil s Ujčíkem si v přečíslení dvou na jednoho pohráli s bekem Kadlecem i Hniličkou a Kvapil měl snadný úkol v podobě trefení prázdné klece.

Jestliže v první části hry byli domácí o něco aktivnější a přesto prohrávali 0:2, když na Hniličku šlo celkem jen pět střel, ve druhé třetině lze označit výkon Růžičkova týmu za naprosto zoufalý. V sestavě již chyběl Červenka, trenér Slavie překopal sestavu a nechal sedět dalšího útočníka Hrušku, ale efekt se nedostavil; Pražané byli zcela neškodní.

Snad jediné, co se domácím podařilo, bylo 88 vteřin dlouhé dvojnásobné oslabení z poloviny zápasu. Vítkovice sice uzamkly svého soupeře před Hniličkovým brankovištěm, ale chyběla jim rozhodnost v zakončení a větší moment překvapení. Ve 33. minutě však musel na lavici hanby Doležal a pobyl tam jen 16 vteřin. Burger z pozice obránce našel střílenou přihrávkou perfektně Hubáčka, který bez potíží usměrnil puk do odkryté branky.

Obraz hry se příliš nezměnil ani ve třetí třetině a hra Slavie upadla do zcela beznadějné křeče. Výsledek se tak změnil v debakl. V posledních sedmi minutách se totiž trefili Štefanka, dokonce v oslabení, když nekompromisně vymetl levý horní roh branky, a poté Radim Hruška a Vrána.