Hlinkův hattrick nepomohl, Vítkovice jako první porazily doma Spartu

20:01aktualizováno  20:57
PRAHA - Hokejisté Sparty poprvé v sezoně ztratili doma body, když prohráli v utkání 10. extraligového kola s Vítkovicemi 4:6. Pražané sice zlikvidovali manko 0:3, ale třetí třetina patřila Ostravanům. Hattrick zaznamenali domácí Jaroslav Hlinka a v dresu vítězů Petr Strapáč, jenž navíc přidal i asistenci.

Sparta Praha - Vítkovice. Hokejista Vítkovic Petr Strapáč (uprostřed) se raduje foto: ČTK

Hlasy po utkání

Josef Jandač (Sparta)
"Těžko říci, zda Vítkovicím pomohla pauza, kterou měli, zatímco my jsme hráli v Brně. V první třetině to každopádně bylo znát, protože soupeř byl rychlejší, u všeho byl dřív a my tam dělali hrubé chyby hlavně směrem dozadu. I když se zápas vyvíjel až do stavu 0:3, tak jsme se ještě hodně dobře zvedli. Tam jsme měli lauf a hráli jsme dobře. Po srovnání jsme šli do třetí třetiny s tím, abychom nedělali další zbytečné chyby, ale bohužel jsme je vyrobili a v podstatě jsme výsledek pořád dotahovali. I když to byla přestřelka, myslím si, že soupeř asi zaslouženě vyhrál. Hodně si cením srovnání z 0:3 na 3:3 během chvíle v druhé třetině, ale na chybách vzadu musíme pracovat."

Peter Oremus (Vítkovice)
"My jsme v pátek nehráli a opravdu zodpovědně jsme se chtěli připravit na dnešní zápas. Věděli jsme, že Sparta je velmi silná. Věci, které jsme si řekli, jsme dodržovali, i když mě samozřejmě mrzí druhá třetina, kde jsme byli moc vylučovaní a Sparta náš náskok smazala. Zase jsme se vrátili do zápasu a k té naší hře ve třetí třetině. Toto vítězství nás samozřejmě těší."

Na konci 11. minuty se hnal Huna osamocený proti Pöpperlemu, ten mu dokázal kotouč vypíchnout. Necelou minutu před přestávkou si vyjel do palebné pozice Strapáč, střelou na bližší tyč překvapil Pöpperleho, kotouč se však odrazil rychle zpět do hry. Gól tak potvrdil až videorozhodčí. Zkraje druhého dějství při dohrávané přesilovce Pražanů se dostal Strapáč sám tváří v tvář Pöpperlemu, ale nedal. Na trestnou lavici musel o chvilku později domácí Piskáček a už v přesilovce Vítkovic byl v dalším úniku Burger, zkusil blafák, ale Pöpperle mu sebral radost pravým betonem.

Právě Pöpperle držel v těchto chvílích naděje Sparty, ani on však při dni otevřených dveří ve sparťanské defenzivě nestačil na parádně umístěnou ránu Strapáče, jenž si spravil chuť a gólově zakončil přečíslení dvou na jednoho - 0:3. Sparta poté zatlačila svého soupeře před Málka a ten se měl co ohánět. Na začátku 28. minuty snížil Hlinka a odstartoval stíhací jízdu za vyrovnáním, v níž měl hlavní slovo. Domácí hráli chvilku nato 36 vteřin v pěti proti třem a přestože se jim po oddechovém času vůbec nedařilo, čtyři vteřiny před návratem prvního z provinilců Húževky Hlinka snížil na 2:3.

Hosté následně přečkali bez úhony další oslabení po faulu Huny ve 34. minutě, ale krátce nato Hlinka vyrovnal. Hattrick tak stihl za osm minut a devět vteřin. "Nejsem žádný typický střelec, takže hattricky určitě nedávám každý druhý den. Pro mě to je svátek, i když mě mrzí, že to nevedlo k žádnému bodu," litoval Jaroslav Hlinka. Další šance Sparty zůstaly ještě nevyužity. V úvodu třetí části se blýskl pěknou individuální akcí Ivan Rachůnek a Málek měl co dělat, aby jeho bekhendové zakončení zkrotil.

Ve 44. minutě vrátil hostům vedení Sloboda, následně se provinil Kubát a hattrick dovršil také Strapáč - 3:5. "Gólů tolik nedávám, takže hattrick potěší, ale hlavně po ztrátě s Chomutovem jsou důležité body," uvedl Petr Strapáč. "Nevím, čím to je, ale soupeři jsme dnes nabízeli hodně brejků a hodně šancí. I když jsme se nakonec do toho zápasu vrátili, odskočili nám zase na dva góly a už jsme to nedotáhli. Těch obdržených branek je strašně moc," prohlásil sparťanský brankář Tomáš Pöpperle.

Sparta hrála ve 49. minutě další přesilovku pět na tři, dokonce 105 vteřin. Už po 23 sekundách Ton po výměně puku s Piskáčkem propálil Málka. V pokračující klasické přesilovce Kubát v obrovské šanci minul a domácí mohli litovat. V závěrečné power play pečetil výhru Ostravanů Burger. "Vítězství nás těší, i když mě mrzí druhá třetina, kde jsme byli moc vylučovaní a Sparta náš náskok smazala. Zase jsme se vrátili do zápasu a k té naší hře ve třetí třetině," pochvaloval si kouč vítězů Peter Oremus.

10. kolo hokejové extraligy

Hradec Králové - Zlín 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 13. Kudrna (Šimánek), 16. Langhammer (Červený, Mikuš) - 19. Veselý (Leška). Rozhodčí: Minář, Jeřábek - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváků: 3536.
Hradec Králové: Kantor - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf, Plášil - Kudrna, Mertl, Šimánek - Tvrdík, Langhammer, Červený - Škoda, Knotek, Suja - Švihálek, Marek, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.
Zlín: Kašík - Marušák, Valenta, Zámorský, Řezníček, Tesařík, Urbanec, Matějíček - Okál, Leška, O. Veselý - Balaštík, Holík, Melenovský - Honejsek, Čajánek, F. Čech - Kubiš, Sedláček, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Bílí Tygři Liberec - Piráti Chomutov 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 2. Zacha (Vampola), 27. Bartek (Bulík, Vampola), 50. Bartek (Vampola), 60. Filippi (Nedvěd) - 23. Kämpf, 39. Jaroslav Svoboda (Malec). Rozhodčí: Husička, Wagner - Hejl, Kajínek. Vyloučení: 4:7, navíc Vampola (Liberec) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4095.
Liberec: Melicherčík - Hunkes, Čutta, Ulrych, Čakajík, Výtisk, Voráček, Jánošík - Pospíšil, Nedvěd, Valský - Bartek, Vampola, Bulík - Zacha, Filippi, Bulíř - Jass, T. Urban, Víšek. Trenéři: Hynek a M. Černý.
Chomutov: Řehoř - Malec, Lakos, Pulpán, Šulák, Bartejs, Kučný, Mazanec - Balej, Bartečko, Jaroslav Svoboda - D. Hruška, Divíšek, Kubinčák - Šagát, Sikora, Hřebejk - Kaše, Kämpf, Račuk. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Veber.

Sparta Praha - Vítkovice 4:6 (0:2, 3:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 28. J. Hlinka (Rolinek), 32. J. Hlinka (P. Ton, Přibyl), 36. J. Hlinka (P. Ton), 49. P. Ton (Piskáček) - 9. Roman (Svačina, Huna), 20. Strapáč (Stehlík, Málek), 24. Strapáč (M. Hlinka, Szturc), 44. Sloboda (Roman), 48. Strapáč (Barinka, Burger), 60. Burger (Strapáč, Sloboda). Rozhodčí: Pešina, Hrubý - Kostka, Bláha. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:1. Diváci: 5066.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Sičák, Kubát, Švrček, Krejčík, Philipp - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Klimek - T. Rachůnek, Simon, I. Rachůnek - Pacovský, Přibyl, Buchtele. Trenéři: Jandač a Moták.
Vítkovice: Málek - Štencel, Barinka, Sloboda, Kudělka, L. Kovář, Stehlík, Pastor - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa, M. Hlinka, Szturc - Vandas, Valčák, Šedivý. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Třinec - Slavia Praha 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 1. Gorškov (Polanský, Adamský), 16. Rufer (Rákos, Hrabal), 37. Martin Růžička (Varaďa) - 12. T. Doležal (Štich), 36. Stránský (Kadlec, Krenželok). Rozhodčí: Mikula, Šír - Hlavatý, Lučan. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 3995.
Třinec: Hrubec - Hrabal, Krejčí, Roth, Linhart, Kania, Zíb, Lojek, Foltýn - Martin Růžička, Bonk, Varaďa - Gorškov, Polanský, Adamský - Rákos, Marek Růžička, Rufer - Ostřížek, Zagrapan, Matuš. Trenéři: Kalous a Marek.
Slavia: Furch - Kadlec, Štich, Kolařík, Holub, Valach, Wharton, od 24. navíc Knot - Micka, Jelínek, Poletín - Skokan, V. Růžička ml., Sklenář - Stránský, Klhůfek, Krenželok - Tomek, T. Doležal, Šenkeřík. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

Karlovy Vary - Rytíři Kladno 6:1 (2:0, 1:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 2. Dlouhý (Gulaši, Vachovec), 20. Zaťovič (Vachovec), 27. Roman Vlach (Parýzek), 49. Zaťovič (J. Drtina), 56. Koblasa (Kubka, Roman Vlach), 59. Zucker (Kubka) - 53. Doudera (Patera, Havlíček). Rozhodčí: Hodek, Turčan - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 6:4, navíc Chábera (Kladno) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3217.
Karlovy Vary: Závorka - Kubka, Bičánek, Šmach, J. Drtina, Parýzek, Gulaši - Hovorka, R. Hruška, Zaťovič - Koblasa, Roman Vlach, J. Doležal - Zucker, Vachovec, Dlouhý - V. Tomeček, Balán, Kytnár. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.
Kladno: Chábera (27. Cikánek) - Černošek, T. Kaberle, Majeský, Doudera, L. Procházka, Jankovič - Tenkrát, Patera, Eberle - S. Treille, Dragoun, Rudovský - Dalecký, Kuchler, Havlíček - Strnad, Lukáč, Machač. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Litvínov - Kometa Brno 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 44. Stříteský (Hanzl, Sklenička) - 39. Jakub Svoboda (Dočekal), 40. Dočekal (J. Hruška, D. Nosek), 46. H. Zohorna (Holec, Kempný), 51. Dočekal. Rozhodčí: Fraňo, Lacina - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 3688.
Litvínov: Nechvátal - Kousalík, Pavelka, Stříteský, Sklenička, Gula, Šlégr - Rapáč, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Trávníček - J. Černý, Piroš, Ručinský - Majdan, Jurčík, R. Pšurný. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.
Kometa Brno: Trvaj - Kováčik, Jan Hanzlík, D. Nosek, Kempný, Kuboš, Žižka, Dujsík - Dočekal, Dolníček, Jakub Svoboda - T. Svoboda, Němec, Vondráček - Jenyš, J. Hruška, Burian - H. Zohorna, Holec, P. Mrázek. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Plzeň - Pardubice 4:5 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 1:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Pletka (Duda), 27. Duda (Slovák), 35. Kratěna, 54. Duda - 19. P Sýkora (V. Kočí), 31. P. Sýkora, 47. T. Zohorna, 54. Cetkovský (T. Zohorna, V. Kočí), rozhodující sam. nájezd Radil. Rozhodčí: Hribik, Pavlovič - Flegl, Štofa. Vyloučení: 7:7, navíc Somík (Pardubice) 10 min. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 4109.
Plzeň: Machovský - Jiří Hanzlík, Seman, Slovák, Boháč, Mozík, Frolo - Duda, Lev, Pletka - Kratěna, Kašpařík, Vlasák - Š. Novotný, T. Sýkora, Schleiss - Dvořák, Vlček, Hollweg. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.
Pardubice: M. Růžička (na nájezdy Salfický) - Píša, V. Kočí, Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, Čáp - P. Sýkora, Marha, Somík - T. Zohorna, T. Nosek, Cetkovský - Radil, Kousal, Tybor - Řezníček, Musil, Starý. Trenéři: Venera a M. Říha ml.