Hlavní favorit na MS končí, Němci vyřadili Anglii po výsledku 4:1

15:36aktualizováno  19:47
MANGAUNG - Patřili mezi nejžhavější kandidáty na celkový triumf Na mistrovství světa si přijeli pro zlato. Fotbalisté Anglie však končí už v osmifinále. Po vysoké prohře 1:4 s Německem míří domu. Zápas však mohl dopadnout úplně jinak, kdyby rozhodčí uznal regulérní Lampardův gól z prvního poločasu.

Německo - Anglie (Angličané se zlobí za neuznaný gól) foto: Reuters

Jména Anglie a Německa slibovala velkolepou podívanou. A hvězdní fotbalisté nezklamali, divákům nachystali jedno z nejlepších utkání probíhajícího mistrovství světa v JAR... Utkání, o němž se bude hovořit ještě hodně dlouho.

Na trávníku se začaly dít velké věci už po úvodní čtvrthodině střetnutí. Dlouhý výkop Neuera našel Kloseho, jehož nedůrazně bránil Upson. Hráč s polskými kořeny v německých barvách se stoperovi vymanil a ve skluzu poslal svůj tým do vedení. O pár minut později se navíc prosadil i jeho útočný parťák. Podolski dostal nádhernou přihrávku od Müllera a z velkého úhlu zamířil přesně do sítě.

Klid na kopačkách však fotbalistům výběru ze středoevropské země moc dlouho nevydržel. Po necelých pěti minutách hry napravil zaváhání v defenzivní činnosti Upson. Ten se hlavou prosadil po přesném Gerrardově cetru a snížil na 2:1.

Angličany tento gól nabudil a stál u zrodu zřejmě klíčového momentu zápasu. Ihned po rozehrávce se totiž míče znovu zmocnili fotbalisté v červených dresech. Záložník Lampard vyslal dělovku na branku Německa. Míč se od jejího břevna odrazil dobrých půl metru za čáru a posléze vylétl z gólového prostoru (více čtěte zde). Žádný ze tří rozhodčích však balón hluboko v bráně neviděl. Svěřencům trenéra Fabia Capella byl upřen regulérní gól!

I po přestávce to byl hvězdný středopolař Chelsea, jenž orazítkoval konstrukci svatyně gólmana Neuera podruhé, tentokrát však z přímého kopu z dobrých pětatřiceti metrů. Nebezpečně střílel i Gerrard, ale jeho průnik a následné zakončení skvělým zákrokem vyrazil do bezpečného prostoru brankář Neuer.

Ne, v tomto zápase to prostě nešlo, proti reprezentantům hrdého Albionu hrálo snad všechno. Další přímý kop Lamparda se totiž od zdi odrazil na kopačky německých fotbalistů, kteří si s nabídnutou brejkovou situací věděli rady. Po přihrávce Schweinsteigera zakončoval Müller. A aby toho nebylo málo, za tři minuty další rychlou akci do otevřené obrany ve čtvrtou branku proměnil taktéž dvacetiletý Müller, tentokrát po příhrávce Özila.

Zaskočeným angličanům zbyly oči pro pláč. S turnajem se loučí překvapivě vysokou prohrou s Německem v poměru 1:4 už v prvním kole vyřazovací fáze turnaje. Nebýt mylně neuznané "vyrovnávací" trefy Lamparda, mohl duel vypadat úplně jinak. Fotbal se však na kdyby nehraje, z postupu se radují Němci, kteří se ve čtvrtfinále utkají s lepším z dvojice Mexiko - Argentina. Angličané jedou domů.

Mistrovství světa ve fotbale, osmifinále

Německo - Anglie 4:1 (2:1)
Branky: 67. a 70. Müller, 20. Klose, 32. Podolski - 37. Upson.

Rozhodčí: Larrionda - Fandino, Espinosa (všichni Urug.). ŽK: Friedrich - Johnson. Diváci: 40.510.

Německo: Neuer - Lahm, Friedrich, Mertesacker, Boateng - Schweinsteiger, Khedira - Müller (72. Trochowski), Özil (83. Kiessling), Podolski - Klose (72. Gomez). Trenér: Löw.

Anglie: James - Johnson (87. Wright-Phillips), Terry, Upson, A. Cole - Milner (64. J. Cole), Lampard, Barry, Gerrard - Defoe (71. Heskey), Rooney. Trenér: Capello.