Hlavně přežít oslavy a stihnout letadlo, doufá střelec Sladký

17:11
GÖTEBORG (Od našeho zpravodaje) - Patří k sedmi šťastným Čechům, kteří už podruhé na světovém šampionátu ve florbalu vyhráli zápas o bronz. A Tomáš Sladký, jeden z lídrů reprezentace, poté co tým stejně jako v roce 2010 porazil v "duelu smutných" Švýcarsko, říkal: "Chutná krásně, protože za tento turnaj si ho zasloužíme víc než dost. Ať byla kritika jakákoliv."

Tomáš Sladký (s čelenkou) se proti Finsku blýskl dvěma góly. foto: Martin Flousek, Český florbal

Dá se letošní bronz srovnat s tím z roku 2010?
Je jiný. Byl tu nový herní model, turnaj byl těžší než před dvěma či čtyřmi roky a my odehráli šest kvalitních zápasů. A já jsem za to rád. Navíc je tu nový tým, mladší generace a stejně jsme ten bronz urvali.

Ale začátek duelu na to nevypadal. Brzy jste prohrávali 0:2.
Stalo se. Ale já viděl po první i druhé třetině, že by nám snad nevadilo prohrávat ani 0:4. Tým měl v jednotlivých pětkách takovou vnitřní sílu, že jsem se nebál, že zápas nevyhrajeme. Měli jsme hlavně psychickou sílu.

Trenérské duo české reprezentace.

Takže po první třetině žádné chmury?
Ne. Věděli jsme, že Švýcaři budou po sobotě hodně unaveni a zbývalo dost času. Za těch čtyřicet minut může klidně ve florbale padnout i dvacet gólů a nikdo by se nedivil. Bylo dobře, že jsme zase podali skvělý týmový výkon.

Bylo o přestávce v šatně dusno?
Trenéři něco řekli, my si z toho vzali, co jsme měli. A do druhé třetiny vstoupili pravou nohou. Gólem jsme se pak uklidnili.

ČTĚTE VÍCE

V posledních vteřinách ale nebylo daleko od toho, aby Švýcaři vyrovnali.
Bolek (gólman Kafka) tam hodil bronzový zákrok. Díky! Ten jejich tlak začal brzy, už pět minut před koncem jsme se jen bránili, což byla celkem škoda, že jsme neudrželi klidný režim alespoň do 57. minuty. Ale Bolek nás podržel a my můžeme slavit.

Jaké budou oslavy?
Začneme už dnes. A bojím se, že nestihneme letadlo. Letíme zítra ráno o půl deváté, takže to bude na žiletku. Ale myslím, že tenhle blackout potřebujeme všichni.

„Viděli jsme nahého Baráka!“ Čeští florbaloví fanoušci.

Sám byste rád získal angažmá ve Švédsku. Připomenul jste se zájemcům tady?
To nevím, my jsme podali hlavně týmový výkon. Na jednotlivce se moc nehledí. Já jsme si rád zahrál mistrovství, třešnička byla, že se konalo ve Švédsku. Mám v plánu se sem vrátit, tak uvidíme, jestli jsem nějak zaujal.

Jaká bude budoucnost mladého týmu?
Mládí je naše výhoda. Průměr máme pětadvacet let a ten tým je silný už teď, že na tom můžeme hodně stavět. Zkušenosti z takových těžkých zápasů jako byl ten dnešní, to se hráčům zaryje do hlavy, že do dalších takových duelů půjdou s úplně jinačí hlavou.

Je motivací i mistrovství světa 2018, které bude hostit Česko?
Určitě! Takový turnaj na klubové úrovni nikdo nezažije. Jen na mistrovství světa jsou zápasy na takové úrovni, takže je to motivace pro každého hráče v Česku.