Historie biatlonu: v prvním závodě se střílelo do vrchu

21:31aktualizováno  12. února 10:01
V Novém Městě na Moravě právě probíhá světový šampionát v biatlonu. Jaká je historie tohoto sportu? O tom vypráví Zdeněk Kašper, jeden z otců-zakladatelů biatlonu nejen v Československu, ale i ve světě.

Francouzský biatlonista Martin Fourcade foto: Reuters

Biatlon, tehdy ovšem s velkorážnou terčovnicí, měl olympijskou premiéru na hrách ve Squaw Valley 1960. V témže roce se chystal i premiérový biatlonový závod v Československu. Okruh měřil 20 kilometrů a na jeho trase byly čtyři střelnice, kde se pálilo na 250, 200, 150 a 100 metrů. Za chybu byly tehdy dvě trestné minuty.

Dějištěm prvního závodu se staly 1. února 1960 Jeseníky. Kašper, coby hlavní organizátor, musel některé požadavky pravidel prostě obejít.

"Terče měly být v úrovni palebné čáry. No jo, ale hledejte v Jeseníkách takovou rovinu. Jednu položku jsme stříleli od vojenské zotavovny nahoru na Petráky - s výškovým rozdílem 140 metrů. Přitom pravidly maximální povolené převýšení byl 1 metr."

Bál se, že se lidé postřílejí

S vytyčením čtyř střelnic na okruhu, vedoucím kolem Švýcárny i Ovčárny, byl vůbec problém. "Ta velkorážná puška má smrtelný dostřel čtyři kilometry. Ty lidi se nám postřílejí, bál jsem se."

Nakonec ale byly tratě vyznačené, střelnice zajištěné, rozhodčí si Kašper sám vyškolil a náčelníky vojenských škol obeslal, ať mu dodají startující. Na chatě Barborka se jich sešlo 27. O půlnoci před závodem tam koukl z okna a ono chumelí. Ráno vstal o půl šesté a vidí, připadlo 15 centimetrů sněhu.

V 9.00 měli startovat. Rychle se oblékl, objel celý okruh, oklepal zapadané značky i sníh z terčů. "A protože jsem byl i přihlášenej do závodu, tak jak jsem přijel zpátky, akorát jsem přehodil košulu a jel tu dvacítku hned znova naostro."

Skončil druhý a naštvaný. "Říkal jsem si: Když už jsem to vymyslel, měl bych vyhrát. A on vyhrál nějakej Arnošt Filla, četař spojař z učiliště v Novom Meste nad Váhom."