Historický úspěch! Sáblíková vyhrála Světový pohár

10:12
CALGARY - Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála jako první Češka v historii Světový pohár. Devatenáctiletá mistryně Evropy triumfovala v posledním závodu seriálu na dráze v Calgary na 3000 metrů a pojistila si celkové vítězství na dlouhých tratích.

Martina Sáblíková na rychlobruslařské trati. foto: JENS MEYER Lidové noviny

Sáblíková vyhrála s náskokem více než sekundy a půl a časem 3:57,04 minuty zlepšila o tři sekundy vlastní národní rekord. Druhou v pořadí Danielu Anschützovou-Thomsovou z Německa za sebou na extrémně rychlé olympijské dráze nechala o 1,55 sekundy, o další tři setiny zpět skončila domácí Kristina Grovesová.

Rychlobruslařka ze Žďáru nad Sázavou dnes vyhrála třetí závod SP za sebou a v přímém souboji v poslední jízdě dne porazila legendární Němku Claudii Pechsteinovou, jež ji ještě teoreticky mohla o celkový triumf připravit. Sáblíková však svůj dětský vzor předstihla o 1,72 sekundy a celkové hodnocení vyhrála s velkým náskokem 114 bodů před Anschützovou-Thomsovou. Pechsteinová skončila třetí.

Sáblíková se tak týden před MS na jednotlivých tratích v Salt Lake City pasovala do role jedné z největších favoritek na zisk medailí v závodech na 3000 a 5000 metrů. Ze šesti dílů SP na dlouhých tratích pouze jednou nestála na stupních vítězů.

O druhý světový rekord během tohoto víkendu se po Svenu Kramerovi postaral Shani Davis, jenž na trati 1500 metrů vylepšil časem 1:42,32 minuty své vlastní maximum o 36 setin. Čtyřiadvacetiletý Američan dosáhl předchozího rekordu téměř přesně před rokem právě v Calgary.

Druhý dnes skončil v nizozemském rekordu Erben Wennemars, jenž po celkovém prvenství na kilometru vyhrál hodnocení SP i na trati 1500 m.