Historický triumf. Rychlobruslařka Erbanová poprvé ovládla závod na 500 metrů

15:41
Erfurt - Rychlobruslařka Karolína Erbanová poprvé v kariéře vyhrála ve Světovém poháru závod na 500 metrů. Česká reprezentantka využila toho, že v Erfurtu chyběly nejrychlejší dvě sprinterky této sezony Nao Kodairaová z Japonska a I Sang-hwa z Koreje, a připsala si druhý triumf v seriálu. Na dvojnásobné trati poté Erbanová skončila pátá.

Radost Karolíny Erbanové z triumfu. foto: ČTK/AP

Pětadvacetiletá Erbanová se na pětistovce představila v závěrečné rozjížďce společně s úřadující mistryní Evropy Vanessou Herzogovou z Rakouska, kterou porazila o deset setin sekundy. V průběžném hodnocení disciplíny se členka nizozemského týmu Afterpay posunula na třetí místo.

Své dosud jediné vítězství v SP Erbanová zaznamenala v prosinci 2012 v čínském Charbinu na kilometru, v této sezoně byla na této trati dosud nejlépe šestá. Dnes své umístění o jednu příčku vylepšila a časem 1:16:27 obsadila pátou příčku. Ke stupňům vítězů chybělo Erbanové 36 setin.

Zvítězila dvojnásobná olympijská šampionka Jorien ter Morsová z Nizozemska o 35 setin před krajankou Marrit Leenstraovou. Kompletní stupně vítězů překazila Nizozemkám Ruska Jekatěrina Šichovová, jež v poslední jízdě odsunula na čtvrté místo Ireen Wüstovou.

Erbanová na Ter Morsovou ztratila 1,07 sekundy. Patnáctá Nikola Zdráhalová zaostala za vítězkou o 2,53 sekundy.

Pro rychlobruslařky jsou závody v Německu generálkou na olympijské hry v v Pchjongčchangu.

Výsledky SP v rychlobruslení v Erfurtu

Ženy - 500 m: 1. Erbanová (ČR) 37,82, 2. Herzogová (Rak.) 37,92, 3. Golikovová (Rus.) 38,10.

Průběžné pořadí SP (po 8 závodech): 1. Kodairaová (Jap.) 700, 2. I Sang-hwa (Korea) 510, 3. Erbanová 466.