Historickou výhru Phoenixu zařídili Vrbata s Kleslou

10:58
GLENDALE (USA) - Čeští hokejisté Radim Vrbata a Rostislav Klesla se v pátečním utkání play off NHL podíleli jedním gólem na výhře Phoenixu nad Nashvillem 4:3 v prodloužení. Kojoti si tak připsali historicky premiérové vítězství ve druhém kole play off a ujali se vedení v sérii 1:0 na zápasy.

Phoenix - Nashville foto: ČTK

Útočník Vrbata v 8. minutě svou první trefou v letošních vyřazovacích bojích otevřel skóre, obránce Klesla, který si navíc připsal ještě asistenci, na začátku druhé třetiny poslal Kojoty do vedení 2:1.

Domácí vedli v utkání celkem třikrát o jeden gól, hosté však pokaždé dokázali odpovědět. Nejdéle hájil Phoenix náskok 3:2, který zařídil v 37. minutě Mikkel Boedker. Nashville ve třetí třetině spustil kanonádu a zasypal domácího brankáře Mika Smithe šestnácti střelami, zatímco Kojoti vypálili pouze jedinkrát, vyrovnat se ale Predátorům podařilo až necelých pět minut před koncem třetí třetiny, kdy se v přesilové hře prosadil Martin Erat.

Už posedmé z osmi zápasů letošního play off tak hokejisté Phoenixu museli bojovat o vítězství v prodloužení, v němž získali všechny čtyři výhry v sérii prvního kola proti Chicagu. Rozhodující gól tentokrát vstřelil v 15. minutě Ray Whitney po přihrávce dalšího českého hokejisty Martina Hanzala, který vyhrál vhazování v útočném pásmu.

Domácí kouč Dave Tippett po zápase vypadal spíš, jako by jeho tým prohrál. "V třetí třetině nás soupeř jasně přehrál a my vůbec nedokázali reagovat," řekl Tippet, jehož mužstvo ztratilo v předchozí sérii s Chicagem vedení ve třetí třetině celkem čtyřikrát. "Můžeme mluvit o štěstí, že jsme dnes získali první vítězství. Ale pokud chceme postoupit do dalšího kola, musíme hrát líp než dnes," dodal.

Série pokračuje v neděli

Phoenix vyhrál navzdory faktu, že od druhé přestávky byl poměr střel 25:7 ve prospěch Nashvillu. "Když vedeme o gól, jako bychom pokaždé přestali hrát a nechali soupeře, ať vyrovná," přemítal střelec vítězné branky Whitney. "Je to frustrující. Pořád se o tom bavíme a snažíme se to nějak spravit. Musíme už to nějak změnit," dodal.

"Měli jsme spoustu šancí, ale dokázali jsme pouze vyrovnat. Bohužel nám chyběla ta jedna střela navíc, která by znamenala vítězství," litoval trenér Predators Barry Trotz. "Od třetí třetiny jsme měli jasnou převahu a hráli jsme opravdu dobře. Bohužel oni pak v prodloužení využili jednu šanci," posteskl si obránce Shea Weber.

Hokejisté Nashvillu budou usilovat o vyrovnání série v neděli, kdy je na ledě Phoenixu na programu druhý zápas.