11. července 2017 12:56 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hertl se těší na Šimka a dal se na mentální trénink. ‚Bez něj to nejde,‘ tvrdí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tomáš Hertl slaví gól. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Hertl slaví gól. | foto: ČTK/AP

PRAHA Jako by se ho smůla na zranění pořád nechtěla pustit. Český útočník Tomáš Hertl má za sebou složitou sezonu. Měsíce laboroval s bolavým pravým kolenem a v základní části hokejové NHL stihl pouze necelých padesát utkání. Sérii play-off proti Edmontonu navíc dohrával s drobnou prasklinou v kotníku.

Takové patálie pochopitelně musí zamávat s morálkou i tolik pozitivního a usměvavého hráče, jakým je třiadvacetiletý útočník. I proto Hertl sáhl ke změnám v letní přípravě. Začal spolupracovat na mentální přípravě s trenérem a psychologem Marianem Jelínkem.

Jak myslíte, že je pro hokejistu důležitý mentální koučink?
Ohromně. To už vám dnes řekne každý sportovec. U individuálních sportovců je to naprostá povinnost. Je důležité, aby se v klíčových situacích nepoložili. Uvažoval jsem o tom delší dobu, než jsem se rozhodl. Jsem rád, že jsem se vydal touhle cestou.

Vidíte na sobě první výsledky?
Hodně se bavíme o věcech, které hráče čekají během sezony. Těžko to ale teď posoudím. Léto je bez stresu. Jenom trénujete. Když vám den nesedne, tak se nic neděje. To spíš uvidíme až v sezoně. Budeme s panem Jelínkem v kontaktu a já doufám, že mi to pomůže k co nejlepší sezoně.

Tomáš Hertl slaví gól.
Tomáš Hertl

Řešíte spolu i zranění, která vás poslední sezony tolik trápí?
I na tohle téma jsme se dostali. To se ale už dlouhodobě snažím dostat z hlavy. S tím člověk stejně nic neudělá. Nesmí to řešit, jinak by se užíral a jen se zbytečně litoval. V lize jsou hráči, kteří jsou na tom se zraněními ještě daleko hůř. Třeba střelec Steven Stamkos z Tampy. Spíš se bavíme o věcech, jak zvýšit sebevědomí. Konkrétní věci bych si ale nechal spíš pro sebe.

Jak jste vůbec přišel k tomu zranění kotníku?
Na konci základní části proti Edmontonu. Schytal jsem střelu od jednoho z jejich obránců. Play-off jsem přesto odehrál. Prášky a injekce zabraly dobře. Občas se mi v brusli trochu otočil kotník, ale dalo se s tím hrát. Ono se říká, že se s bolestí kolikrát hraje líp. Že se přes ni dostanete a hrajete líp, než když jste fit.

Změnil jste v přípravě ještě něco?
Ke změnám došlo. Vyměnil jsem kondičního trenéra. Zatím mi to vyhovuje. Doufám, že mi to všechno pomůže.

Jak se těšíte na sezonu?
Letos je ta příprava delší než obvykle. Vypadli jsme už v prvním kole play-off. Z hlediska přípravy jsem rád, že mohu využít delšího léta. Už trénuji víc než měsíc. Do konce srpna budu v Česku. Brzy začnu trénovat na ledě. Zatím to vše probíhá podle plánu. Tělo drží.

Jakou myslíte, že máte v San Jose po čtyřech letech vlastně pozici?
Myslím, že dobrou. Vrátil jsem se po zranění, přesto jsem prostor dostával. Měl jsem jeden z nejvyšších časů na ledě ze všech útočníků. Musím si tu pozici uhájit a ukázat, že mi mohou dál věřit.

Ze San Jose odešla do Toronta klubová legenda Patrick Marleau. Jak budou Sharks vypadat v příští sezoně?
Bude to zvláštní. Paty byl největší legenda klubu. Hrál tam celou kariéru. Dal víc než 500 branek. Bude to hodně velká změna, hlavně pro fanoušky. Je to velká škoda, že odchází takový hráč. Naštěstí jsme podepsali Joea Thorntona. Uvidíme, jestli přijdou ještě další změny. Léto je ještě dlouhé a může se toho hodně stát.

V následující sezoně budete hrát o novou smlouvu. Ta příští vás můžezajistit na zbytek života. Je nebezpečné pouštět si něco takového do hlavy?
Nejde na to nemyslet, ale zase se tím nesmím stresovat a trápit se, když vám nevyjde začátek. I po mizerném startu můžete vyletět. Když budu hrát dobře, body určitě přijdou a podle toho by mohla vypadat nová smlouva. Motivace navíc je to určitě. Pořád je to vaše práce. Když vám sezona vyjde jako teď Davidu Pastrňákovi, tak se zdá, že to hráče vůbec nemusí svazovat. Pak je to daleko lehčí vyjednávání o nový kontrakt. Já na to ale nechci myslet. Hlavní je, aby se týmu dařilo a já k úspěchu přispíval.

Může odchod Marleaua znamenat i více prostoru pro vás?
Budu v klubu už pátý rok. Nikdo už mě nebere jako nováčka. Trenér mi pořád hodně věří, líbila se mu moje hra. Na důvěru a prostor si opravdu nemůžu stěžovat.

Čekal jste, že hráč jako Marleau z klubu někdy odejde?
Vím, že Paty chtěl delší smlouvu a klub nabízel jen jednoroční, maximálně dvouletou. Od Toronta dostal kontrakt na tři roky, a tak se rozhodl pro změnu. Ještě jsme si nepsali. Jen Jumbovi (Thornton) jsem gratuloval k návratu.

Je tu však šance, že byste se v příští sezoně mohl potkat v kabině s krajanem Radimem Šimkem, který s klubem podepsal roční dvoucestnou smlouvu. Co na to říkáte?
Loni tam se mnou chvíli byl obránce Roman Polák. Předtím jsem tam dlouho žádného krajana neměl. Naposledy Martina Havláta, který se o mě na začátku angažmá skvěle staral. Hrozně mi tehdy začátek v NHL usnadnil. Teď se těším, že stejný servis poskytnu Radimovi. Češi si musí být nablízku. Vím, že poslední dva roky měl výborné, z první ligy se dostal až do reprezentace. Já mu moc přeju, aby se dostal do prvního týmu NHL.

Jste v kontaktu?
Psali jsme si už v párkrát v sezoně a teď, když odjížděl na kemp. Říkal jsem mu, aby si ho užil. Je to hodně seznamovací. Okoukne, jak to tam chodí a funguje. Hlavní tréninkový kemp začne v září, kdy půjde do tuhého a bude se muset ukázat. Snad se brzy v Praze sejdeme. I naše přítelkyně už jsou spolu v kontaktu. Těším se na něj.

  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz