Henryho gól vyřadil Brazílii

22:58
Frankfurt nad Mohanem - Brazilští fotbalisté neobhájí titul mistrů světa, neboť v dnešním čtvrtfinále ve Frankfurtu nad Mohanem podlehli Francii 0:1. Zápas rozhodl jediným gólem v 57. minutě Thierry Henry. Ve hře o světový titul zůstaly už jen evropské týmy.

Francouzská radost. Thierry Henry a Zinedine Zidane oslavují gól v brazilské síti. foto: MARCUS BRANDTiDNES.tv

Kouč Brazilců Parreira oproti minulým utkáním udělal v obvyklé sestavě dvě změny, když jen na lavičce nechal útočníka Adriana a do hry nemohl nasadit zraněného záložníka Emersona. Jejich místa zaujali ve vyztužené záloze Juninho s Gilbertem Silvou, čímž mělo vzniknout víc prostoru pro ofenzivní tahouny Ronaldinha a Kaká. Ti zatím v dosavadním průběhu mistrovství nijak neoslnili.

Ale Francie s přehledem otupila očekávaný úvodní nápor "Kanárků", kteří svého soka porazili naposledy před 14 lety. Brazilské útoky se už v hloubi pole rozbíjely o defenzivní záložníky Vieiru s Makelelem a jediné nebezpečí pro branku Bartheze znamenala jen hlavička nejlepšího kanonýra v historii MS Ronalda. Útočník Realu Madrid ale mířil mimo a šestnáctý gól zatím do své sbírky nepřidal.

Tým ze země galského kohouta nabral patřičné sebevědomí díky minulé výhře nad Španělskem a dlouho trpělivě čekal na svoji první velkou šanci. Ta přišla těsně před poločasem. Znovu výtečně hrající driblér Zidane, jenž i dnes toužil oddálit loučení s kariérou, ve středu pole přehrál dva protivníky, skvělou kolmicí vyslal vpřed Vieru, ale toho ještě před pokutovým územím sestřelil stoper Juan. Rozhodčí Medina Cantalejo ale nevyslyšel přání Francouzů a brazilskému obránci ukázal jen žlutou kartu.
Následné dva trestné kopy Henryho ani Zidana z dobrých pozic se neujaly.

Zidane  - Henry - gól!
Francouzi vycítili, že z Brazilců dnes vůbec nejde strach a naopak oni diktovali tempo hry. Hned po návratu z kabin zahrozil nebezpečnou hlavičkou Henry, ale velká chvíle kanonýra londýnského Arsenalu přišla až v 57. minutě. Po dalším trestném kopu Zidana se Henry zjevil úplně sám před brankou Didy a z voleje zamířil neomylně pod břevno. Oba klíčoví hráči Francie tak vyvrátili spekulace, že si spolu na hřišti moc nerozumějí.

Otřesení Brazilci se tak v Německu poprvé ocitli v roli týmu, který prohrává a za další čtyři minuty mohla být jejich situace už kritická. Průbojný Ribéry na pravé straně hladce obešel Cafúa a jeho pas si do vlastní branky málem srazil Juan. Dvacet minut před koncem pak po rychlém brejku před Ribérym na poslední chvíli musel zachraňovat gólman Dida.

Brazilský trenér Parreira pak sice poslal do hry dva klasické útočníky Adriana s Robinhem, ovšem úderná síla jeho týmu se tím příliš nezvýšila. Až v poslední desetiminutovce úřadující šampioni přitlačili výborně hrající francouzský tým před jeho bránu. Nejprve v pokutovém území přesně nezacílil Robinho a gólman Barthez si v poslední minutě poradil i s Ronaldovou střelou. Ronaldo si ještě v první minutě nastavení došel pro faul před šestnáctkou, ale Ronaldinho z ideální pozice poslal trestný kop nad břevno a definitivně tak ukončil brazilskou cestu letošním mistrovstvím světa.

Francouzi se utkají ve středečním semifinále s Portugalskem, druhá dvojice Německo - Itálie bude hrát v úterý.

Titul získá Evropa
Francie přerušila brazilskou rekordní sérii jedenácti vítězných zápasů na světových šampionátech, která začala na minulém turnaji před čtyřmi lety v Koreji a Japonsku.
Čtyři nejlepší týmy na fotbalovém mistrovství světa jsou tak poprvé po 24 letech výhradně z Evropy. Jižní Amerika nemá zastoupení v semifinále teprve počtvrté v historii, předtím se to stalo v letech 1934, 1966 a 1982.

V semifinále se utkají v úterý v Dortmundu Německo s Itálií a ve středu v
Mnichově Francie s Portugalskem. Nejdéle čekali na postup do semifinále
Portugalci, kteří takhle daleko došli jen v roce 1966. Oba zápasy začnou ve
21:00.

Výsledek:
Brazílie - Francie 0:1 (0:0)

Branka: 57. Henry. Rozhodčí: Medina Cantalejo - Giraldez Carrasco, Medina Hernandez (všichni Šp.). ŽK: Cafú, Juan, Ronaldo, Lúcio - Sagnol, Saha, Thuram. Diváci: 48.000.