Hejnová vyhrála Diamantovou ligu v nejlepším výkonu roku, koulař Staněk třetí

17:28
Birmingham - Zuzana Hejnová vyhrála na mítinku atletické Diamantové ligy v Birminghamu běh na 400 metrů překážek ve svém nejlepším letošním čase 54,18 sekundy. Koulař Tomáš Staněk obsadil na Diamantové lize v Birminghamu třetí místo výkonem 21,16 metru a kvalifikoval se na finálový mítink seriálu v Bruselu.

Mistrovství světa v atletice 2017 - Zuzana Hejnová foto: Reuters

O stejný časový rozdíl Hejnová vylepšila své letošní maximum z finále světového šampionátu, kde před deseti dny obsadila čtvrté místo a nevyšel jí útok na třetí titul za sebou.

Česká atletka navázala na měsíc staré prvenství z Rabatu a se ziskem 25 bodů ze čtyř mítinků ovládla základní část Diamantové ligy.

„Mám velkou radost, že se mi podařilo zvítězit, ještě v nejlepším letošním čase. Po mistrovství světa jsem byla hlavně psychicky unavená a bylo hrozně těžký se namotivovat. Pořád před sebou mám ještě nějaké závody a věřila jsem, že ji prodám,“ uvedla Hejnová.

Mistrovství světa v atletice 2017 - Zuzana Hejnová
Mistrovství světa v atletice 2017 - Zuzana Hejnová.

„Jsem hrozně ráda, že se to povedlo a že jsem porazila Dalilah Muhammadovou, stříbrnou z mistrovství světa. Jenom mi to potvrdilo, že na finále mistrovství světa jsem neměla úplně svůj den. Nesedlo mi to. Věřím tomu, že se ještě zkoncentruju na poslední dva závody v Diamantové lize a hlavně na finále v Bruselu, kde bych ještě chtěla běžet nějaký slušný výsledek a nejlépe ještě zlepšit nejlepší letošní čas,“ prohlásila držitelka českého rekordu 52,83 sekundy.

Nejrychlejší překážkářka sezony Muhammadová, která se na červnovém mistrovství USA v Sacramentu blýskla časem 52,64, stejně jako na šampionátu v Londýně nepotvrdila roli hlavní favoritky. Nicméně jako poslední se dostala mezi finalistky Diamantové ligy. Překážkářky čeká ještě start na čtvrteční Weltklasse v Curychu mimo program prestižního seriálu a v pátek 1. září budou Hejnová a spol. bojovat v Bruselu o prémii 50.000 dolarů (1,1 milionu korun).

Staněk se kvalifikoval do Bruselu

Čtvrtý muž z mistrovství světa v Londýně, který v úterý ve Varšavě vyrovnal svůj český rekord 22,01 metru, dnes nestačil na Novozélanďana Tomase Walshe a Američana Ryana Crousera. Čerstvý světový šampion Walsh zvítězil vrhem dlouhým 21,83 metru, jednička letošních tabulek Crouser předvedl výkonem 21,55 m.

Staněk si zajistil bronz ve čtvrté sérii, v páté měl neplatný pokus a šestou vynechal. Třetím místem zopakoval výsledek z červencového mítinku v Lausanne a vyrovnal své maximum v Diamantové lize.