Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Hejnová a Špotáková vyhrály na Diamantové lize, Staňkovi se závod v Rabatu nepovedl

20:55aktualizováno  21:46
Rabat (Maroko) - Překážkářka Zuzana Hejnová a oštěpařka Barbora Špotáková dnes vyhrály na mítinku Diamantové ligy v Rabatu. Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Hejnová v prestižním seriálu letos zvítězila poprvé a vylepšila si sezonní maximum na 54,22 sekundy. Světová rekordmanka Špotáková navázala na týden staré vítězství z Londýna. Při třetím závodě za jedenáct dnů jí k tomu stačil výkon 63,73 metru z první série.

Zuzana Hejnová. foto: MAFRA

Hejnová v Rabatu, kde nestartovaly nejlepší Američanky v čele s olympijskou šampionkou Dalilah Muhammadovou, od začátku přebíhala překážky mezi nejlepšími a do cílové rovinky vbíhala s výrazným náskokem před zbytkem startovního pole. V závěru odrazila nápor mohutně finišující Jamajčanky Janieve Russellové a vylepšila si letošní maximum o 28 setin.

„Byl to hezký a náročný závod. Soustředila jsem se na rytmus. Na začátku jsem běžela pomalu a zrychlovala jsem v závěru, hlavně v posledních 100 metrech,“ uvedla Hejnová na webu mítinku.

Mítink atletické Diamantové ligy v Rabatu (Maroku)

MUŽI:

• 200 m (vítr +0,4 m/s): 1. De Grasse (Kan.) 20,03, 2. Webb (USA) 20,18, 3. Hughes (Brit.) 20,22.
  • 800 m: 1. Amos (Botsw.) 1:43,91, 2. Bett (Keňa) 1:44,28, 3. Brazier (USA) 1:44,62.
  • 3000 m př.: 1. El Bakkali (Mar.) 8:05,12, 2. Birech 8:10,91, 3. Kirui (oba Keňa) 8:12,18.
  • Dálka: 1. Samaai (JAR) 835, 2. Lawson (USA) 833, 3. Berrabah (Mar.) 814.
  • Výška: 1. Procenko (Ukr.) 229, 2. Grabarz (Brit.), 3. Ivanov (Bulh.) oba 227.
  • Tyč: 1. Wojciechowski (Pol.) 585, 2. Holzdeppe (Něm.), 3. Lisek (Pol.) oba 570, ...5. KUDLIČKA (ČR) 560.
  • Koule: 1. Crouser (USA) 22,47, 2. Richards (Jam.) 21,96, 3. Whiting (USA) 21,26, ...10. STANĚK (ČR) 19,50.

ŽENY:

• 100 m (+0,3 m/s): 1. Thompsonová (Jam.) 10,87, 2. Ta Louová (Pobř. slon.) 10,90, 3. Ahyeová (Trin.) 11,02.
  • 400 m: 1. Millerová-Uibová (Bah.) 49,80, 2. Hastingsová 50,86, 3. Hayesová (obě USA) 51,08.
  • 1500 m: 1. Cichocká (Pol.) 4:01,93, 2. Arafíová (Mar.) 4:02,19, 3. Martinezová (USA) 4:02,75.
  • 400 m př.: 1. HEJNOVÁ (ČR) 54,22, 2. Russellová (Jam.) 54,36, 3. Doyleová (Brit.) 54,92.
  • 3000 m př.: 1. Krauseová (Něm.) 9:18,87, 2. Jerutová 9:20,51, 3. Chepngetichová (obě Keňa) 9:20,69.
  • Trojskok: 1. Ibargüenová (Kol.) 14,51, 2. Williamsová (Jam.) 14,31, 3. Papachristuová (Řec.) 14,21.
  • Oštěp: 1. ŠPOTÁKOVÁ (ČR) 63,73, 2. Ratejová (Slovin.) 62,46, 3. Chaladovičová (Běl.) 62,38.

DALŠÍ DISCIPLÍNY - MUŽI:

• 100 m (vítr -0,3 m/s): 1. Ujah (Brit.) 9,98, 2. Meite (Pobř. slon.) 10,01, 3. Mitchell-Blake (Brit.) 10,18.
  • 3000 m: 1. Igidír (Mar.) 7:37,82, 2. Mechaal (Šp.) 7:38,35, 3. Búkantar (Mar.) 7:38,65.

Tři týdny před mistrovstvím světa se zařadila na osmé místo letošních tabulek, v nichž je před ní šest Američanek a Russellová. Svěřenkyně Dany Jandové si také zajistila účast ve finále prestižního seriálu. „Mám obrovskou radost. Běželo se mi moc hezky, konečně se začínám cítit dobře. Dana má skvěle postavený trénink. A moje forma s blížícím se mistrovstvím stoupá, což je důležité. Jsem s dnešním během moc spokojená,“ pochvalovala si na facebooku.

Dvojnásobná olympijská vítězka Špotáková soutěž oštěpařek rozhodla hned úvodním pokusem. Za svým letošním maximem z Londýna sice zaostala zhruba o čtyři a půl metru, ale porazila o více než metr Slovinku Martinu Ratejovou (62,46). Třetí skončila Běloruska Taťjana Chaladovičová (62,38).

„Vítězství mě bezesporu těší, i když musím říct, že scénář posledních závodů byl pro naši disciplínu hodně náročný. Podmínky byly dnes složité, bylo velké vedro, ale je důležité, že jsem přežila poslední závod Diamantové ligy ve zdraví,“ řekla Špotáková. Nyní se chystá do Nymburka, kde absolvuje závěrečnou přípravu na mistrovství světa v Londýně.

V Rabatu nestartovala olympijská vítězka a vedoucí žena letošních tabulek Sara Kolaková z Chorvatska, která dnes výkonem 65,12 triumfovala na mistrovství Evropy do 23 let v Bydhošti.

Pátý skončil v Rabatu český tyčkař Jan Kudlička, který skočil 560 centimetrů. Na vyrovnání svého nejlepšího letošního výkonu pod otevřeným nebem 570 cm pak útočil marně. Při absenci nejlepšího tyčkaře této sezony Sama Kendrickse z USA a světového rekordmana Renauda Lavillenieho z Francie vyhrál Polák Pawel Wojciechowski (570).

Nedařilo se naopak koulaři Tomáši Staňkovi, který nenavázal na třetí místo z Lausanne a skončil až desátý. Halový vicemistr Evropy v Maroku předvedl jediný platný pokus a výkonem 19,50 zaostal o více než dva a půl metru za svým českým rekordem. První a třetí pokus přešlápl. Další vrhy neměl k dispozici, protože nepostoupil do osmičlenného užšího finále.

Pozici nejlepšího koulaře sezony potvrdil Američan Ryan Crouser, který výkonem 22,47 překonal rekord mítinku. Druhý skončil Jamajčan O’Dayne Richards, jenž si vylepšil osobní rekord o třicet centimetrů a posunul národní rekord na 21,96.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...