Házenkářská senzace. Češi na ME porazili olympijské vítěze 28:27

22:21
Varaždín - Čeští házenkáři se postarali o největší překvapení dosavadního průběhu evropského šampionátu v Chorvatsku. Reprezentanti v druhém utkání skupiny D ve Varaždínu senzačně po heroickém výkonu porazili úřadující olympijské vítěze Dány 28:27 a odčinili sobotní úvodní debakl 15:32 se Španělskem.

Martin Hrstka foto: MAFRA - Luděk Ovesný

Rozhodující gól dal minutu před koncem v oslabení Pavel Horák a Češi pak v samém závěru zvládli i hru o dva hráče méně. Sedmnácti zákroky přispěl k vítězství brankář Martin Galia a osmi góly zazářil nejlepší střelec utkání Ondřej Zdráhala.

Český celek má na kontě po dvou zápasech dva body stejně jako Dánsko. Skupinu vede se čtyřmi body Španělsko, které v druhém dnešním utkání porazilo Maďary. Právě s nimi reprezentanti ve středu uzavřou skupinu a k postupu do další fáze turnaje jim stačí remíza.

ČR - Dánsko 28:27 (15:16)

(utkání skupiny D mistrovství Evropy házenkářů ve Varaždínu)

Sestava a branky ČR: Galia, Mrkva - Zdráhala 8, Kašpárek 5, Hrstka 4/1, Horák 4, Číp 3, Bečvář a Petrovský po 2, Stehlík, Mubenzem, Kasal, Zeman, Landa, Kotrč, Sviták.

Nejvíce branek Dánska: M. Hansen 7/2, Lauge Schmidt a Zachariassen po 6.

Rozhodčí: Gousko, Repkin (oba Běl.). Sedmimetrové hody: 3/1 - 5/3. Vyloučení: 4:3.

Zatímco se Španělskem český tým prohrál druhý poločas 6:16 a zápas končil v hluboké herní depresi, proti dalšímu aspirantovi na medaile Dánsku předvedl výkon na naprosté hranici možností. Olympijští vítězové sice už po sedmi minutách odskočili do tříbrankového vedení, ale reprezentanti hráli s obrovským elánem a brzy ztrátu smazali.

Mezi tyčemi se překonával gólman Galia, který tentokrát dostal v úvodu přednost před Mrkvou. Po 17 minutách Číp z křídla srovnal a vzápětí dokonce Petrovský poslal outsidera do vedení. Jen vinou několika technických chyb šli Češi v přestávce do kabin ze ztrátou 15:16.

Po pauze druhý největší favorit turnaje dvakrát opět vedl o tři góly, ale národní tým ztrátu znovu dotáhl. Češi vyhecování hlasitými fanoušky předváděli svou nejlepší házenou za poslední roky. Mezi tyčemi kouzlil gólman Galia a v 55. minutě Zdráhala poslal obrovského outsidera do senzačního vedení 26:25.

Lídr českého týmu pak upravil na 27:26, jenže Číp v předposlední minutě dostal po faulu dvouminutový trest a Hansen ze sedmičky srovnal. I v oslabení se ale prosadil minutu a tři sekundy před koncem Horák.

Půl minuty před závěrečnou sirénou vyloučili rozhodčí i Landu, ale Galia v kritické chvíli ve dvojnásobném oslabení vytáhl zákrok večera. Češi si vzali oddychový čas, posledních 20 sekund v nerovnovážném počtu hráčů už zvládli a nemuselo jim vadit ani to, že Zdráhala nedal sedmičku.

Český celek startuje na velké akci poprvé od MS v roce 2015. Maximem reprezentace na Euru je šesté místo, na minulém ME předloni tým nestartoval.