Házenkáři Dukly Praha mají po 16 letech extraligový titul

15:37
LOVOSICE - Házenkáři pražské Dukly ukončili sedmiletou nadvládu Karviné a stali se mistry české extraligy. Titul si vybojovali v dohrávce posledního kola nadstavby v přímém souboji v Lovosicích, který vyhráli 27:26, a udrželi se před svým soupeřem v čele tabulky. Dukla získala titul po 31. v historii, ale poprvé po 16 letech.

Házenkáři Dukly. foto: ČTK

Lovosice sice ve druhém poločase vedly až o pět gólů a sahaly po titulu, ale nezvládly závěr a nakonec na ně zbylo druhé místo, což je i tak pro klub historický úspěch. Třetí místo vybojovalo už v sobotu Zubří.

Severočeský klub nepatří mezi nejbohatší, ale letos měl nečekaně dobrou sezonu a třígólová výhra nad Duklou by mu dokonce zajistila titul. Doslova přecpanou lovosickou halu ovšem brzy zkropila ledová sprcha - Dukla během 150 sekund nasázela tři góly a pak vsadila na úpornou obranu, proti níž se domácí prosazovali jen ztuha.

Hodně jim ale pomohly opory Berka se Šumou, kteří se dali zdravotně dohromady až těsně před zápasem a jejich zkušenost byla znát. Lovosice pak hrály mnohem vyzrálejší a kombinační házenou a ještě před pauzou se dostaly do až dvougólového vedení. I když se v extralize letos nehrají finále, zápas Lovosic s Duklou jím stejně byl, včetně atmosféry. Frenetičtí fanoušci hnali svůj tým za kýženou třígólovou výhrou a po pěti minutách druhého poločasu se dočkali. Dukle se totiž přestala vyplácet úporná defenziva a po druhém oslabení už prohrávala 17:22.

Lovošičtí sahali po titulu
Lovosičtí tou dobou sahali po titulu, ale po sérii kontroverzních výroků rozhodčích ztratili nervy i dva vyloučené hráče a Dukla stáhla z rychlých kontrů rozdíl na jediný gól. Pět minut před koncem vedla 26:25, a kdyby dala 28 gólů, stačila by jí i prohra o tři. "Ten úsek zápasu jsme nezvládli, ale takový je život. Dukle pomohlo, že měla náskok dvou gólů, což se ukázalo rozhodující," zhodnotil zápas kouč Lovosic Vojtěch Srba.

V emotivním závěru zápasu už Lovosice nestačily, přestalo se jim dařit střelecky a Dukla nakonec mistrovskou sezonu zakončila těsnou výhrou. "Ten závěr byl zkreslený tím, že jsme se museli tlačit do rizika a z hazardu udělali asi čtyři velké chyby, ale to nemá cenu řešit. Rozhodovaly maličkosti a štěstí," dodal.

Ještě před závěrečným klaksonem se od lavičky Dukly začaly šířit do hřiště vítězné oslavy. "Lovosice poslední minuty dohrávaly na konci sil. Je to pro ně smutné, ale vyhrát může jen jeden," řekl po zápase novinářům kouč novopečeného mistra Pavel Pauza, který tím zaokrouhlil sbírku titulů na deset; devět hráčských a vůbec první trenérský.

Během zápasu se prý už s myšlenkami na titul loučil. "Přijde mi, že jsem unavenější než hráči. Když šly Lovosice do brejku a vedly, bylo mi asi nejhůř. Ztráceli jsme míče a pak se jen otáčeli a dohadovali se," řekl. Pak ovšem svému týmu za celou nadstavbovou část vysekl poklonu. Vždyť v jejím úvodu měla Dukla na vedoucí Lovosice ztrátu pět bodů a nakonec zvítězila o čtyři.