Jágr bodoval a byl opět hvězdou zápasu. Havlát zahájil sezonu gólem

8:01aktualizováno  10:36
NEW YORK - Povedený večer prožili čeští hokejisté v NHL. Martin Havlát se uvedl gólem ve svém premiérovém zápase za St. Louis při výhře 2:0 na ledě New Jersey. Jaromír Jágr rozhodl brankou ve třetí třetině o vítězství Floridy 4:3 nad Calgary, předtím na jeden gól přihrál a byl vyhlášen první hvězdou utkání. Stejně byl oceněn i brankář Petr Mrázek, jenž 38 zákroky vychytal výhru Detroitu 1:0 nad Washingtonem a poprvé v sezoně udržel čisté konto. Nejlepším hráčem utkání byl zvolen také Martin Hanzal, který dvěma góly přispěl k výhře Arizony 3:2 v Los Angeles.

Útočník New Jersey Devils Martin Havlát. foto: ČTK/AP

Havlát podepsal se St. Louis kontrakt v minulém týdnu a začátek nového angažmá mu vyšel skvěle. V New Jersey, kde končil minulou sezonu, si připsal vítězný gól.

Čtyřiatřicetiletý útočník se prosadil ve 25. minutě, střelou švihem z mezikruží. Druhý gól přidal na začátku třetí třetiny Magnus Pääjärvi po přihrávce dalšího českého útočníka Dmitrije Jaškina.

„Je to skvělý pocit trefit se hned v prvním zápase. A navíc jsme vyhráli, takže to je ještě lepší,“ řekl Havlát, který se před začátkem sezony marně snažil prosadit do kádru Floridy. Druhou šanci dostal v St. Louis a tam už uspěl.

České týmy jsou z Ligy mistrů venku. Sparta, Liberec i Litvínov nezvládly odvety

„Je skvělé být zase v NHL. Miluju hokej a jsem moc rád, že mi Blues dali příležitost.“ Havlát nastoupil ve třetím útoku se Scottem Gomezem a Troyem Brouwerem a na ledě strávil 14 minut a 14 sekund.

„Na konci už jsem umíral únavou, takže jsem rád, že jsme to dotáhli do vítězného konce v základní hrací době. Myslím, že jsme odehráli výborný zápas. V první třetině to trošku skřípalo, ale od druhé části šel náš výkon nahoru,“ řekl k souhře s novými spoluhráči.

Pochvaloval si ji také trenér Ken Hitchcock. „Ta lajna hrála dobře. A excelentní byla i čtvrtá formace s Pääjärvim, Brodziakem a Jaškinem,“ uvedl Hitchcock.

„Havlát je chytrý hokejista a pro tým je velkou posilou. Umí výborně kontrolovat puk, přesně takového hráče potřebujeme.“

Sestřih z utkání New Jersey - St. Louis

Jágr se zapsal do statistik po čtyřech zápasech bez bodu. Nejprve po jeho přihrávce na začátku druhé třetiny zvýšil Aaron Ekblad vedení Panterů na 3:1.

Calgary se sice ještě do druhé přestávky podařilo vyrovnat, ale ve 49. minutě opět předvedl své umění Jágr. Před brankou si stahovačkou položil na led dva hráče a přesnou střelou k tyči zařídil vítězství. Florida ukončila sérii pěti porážek.

„Vyhráli jsme, to je nejdůležitější. Ale všichni cítíme, že jsme nehráli nejlíp a že příště musíme podat lepší výkon,“ prohlásil Jágr, který skóroval posedmé v sezoně.

Zároveň to byl jeho 729. gól v kariéře a zbývají mu už jen dva zásahy, aby dohnal Marcela Dionnea na čtvrtém místě historického pořadí střelců NHL.

„Skvěle si ten dnešní gól načasoval,“ řekl kouč Gerard Gallant. „Nejdřív na jednu branku krásně přihrál, pak se hezky trefil. Přesně tohle od klíčových hráčů potřebujeme. Nebyl to náš nejlepší zápas, ale našli jsme cestu k vítězství, které jsme tak moc potřebovali.“

Sestřih z utkání Florida - Calgary

Zápas Detroitu s Washingtonem se proměnil ve velký souboj mezi Mrázkem a útočníkem Alexandrem Ovečkinem. Ruský kanonýr vystřelil patnáctkrát na branku a vyrovnal tím osobní rekord, českého gólmana ale nepřekonal.

Na Mrázka si nepřišel nikdo a pošesté v kariéře vychytal nulu. Jediný gól večera, svůj první v NHL, vstřelil ve 45. minutě Andreas Athanasiou.

„Věděl jsem, že bude střílet z každé pozice. Bylo to vidět od začátku zápasu. Myslím, že v první třetině měl takových sedm střel na branku,“ odhadoval Mrázek a spletl se o jedinou střelu - ve skutečnosti jich Ovečkin vyslal během úvodních dvaceti minut šest.

„Snažil jsem se soustředit na to, abych si povyjel z brankoviště a pokaždé mu co nejvíce zmenšil střelecký úhel.“

Ovečkin, který v předchozích dvanácti zápasech nastřílel osm gólů, po utkání příliš sdílný nebyl. „Někdy prostě nemáte den a nic vám tam nespadne,“ konstatoval třicetiletý útočník, jemuž statistici naposledy napočítali 15 střel v říjnu 2006 v duelu s Carolinou. Tehdy se dvěma góly podílel na výhře 5:2.

Sestřih z utkání Detroit - Washington

Další dva čeští brankáři už tak úspěšní nebyli. Michal Neuvirth navzdory 36 zákrokům nezabránil porážce Philadelphie 0:4 s Coloradem.

Poprvé smolně kapituloval hned po 57 sekundách hry, kdy jej nepovedenou střelou z úhlu překonal Jarome Iginla.

Na začátku druhé třetiny náskok Avalanche navýšil dvěma zásahy Matt Duchene a Flyers už se nedokázali sebrat. Připsali si tak sedmou porážku z posledních osmi zápasů.

Hanzal pomohl obětavým zákrokem nastartovat obrat Arizony

Ondřej Pavelec z Winnipegu byl v duelu s Minnesotou střídán, když během úvodních třiceti minut inkasoval čtyři góly z dvanácti střel. Jeho tým nakonec prohrál 3:5.

Martin Hanzal potvrdil svou vynikající formu. Jenže zatímco dosud zásoboval své spoluhráče jen gólovými přihrávkami (celkem jich má 13), v úterý se zapsal i mezi střelce.

A to hned dvakrát. V první i ve druhé třetině pokaždé smazal jednogólový náskok Los Angeles, o vítězství Arizony 3:2 pak rozhodl v 52. minutě Brad Richardson.

Svůj třetí gól v sezoně zaznamenal Milan Michálek z Ottawy, který odstartoval přestřelku v Nashvillu. Senators tam vedli 3:1 a 5:4, nakonec ale podlehli 5:7.

Výsledky NHL

New Jersey - St. Louis 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 25. Havlát, 44. Pääjärvi (Jaškin). Střely na branku: 24:28. Diváci: 13.310. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Havlát, 3. Pääjärvi (všichni St. Louis).

NY Rangers - Carolina 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Branky: 10. Fast, 10. R. Nash, 41. McDonagh. Střely na branku: 23:33. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. Nash, 3. Zuccarello (všichni Rangers).

Philadelphia - Colorado 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky: 21. a 24. Duchene, 1. Iginla, 43. McLeod. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, z 40 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Střely na branku: 25:40. Diváci: 18.587. Hvězdy zápasu: 1. Duchene, 2. Holden, 3. Berra (všichni Colorado).

Columbus - Vancouver 3:5 (2:2, 0:0, 1:3)

Branky: 7. Jenner, 20. Johnson, 49. Atkinson - 51. a 59. H. Sedin, 11. Hansen, 18. D. Sedin, 55. Sutter. Střely na branku: 45:30. Diváci: 14.148. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Hansen (oba Vancouver), 3. Jenner (Columbus).

Detroit - Washington 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka: 45. Athanasiou. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 38 střel neinkasoval a úspěšnost zákroků měl 100 procent. Střely na branku: 27:38. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Mrázek, 2. Athanasiou (oba Detroit), 3. Holtby (Washington).

Florida - Calgary 4:3 (2:1, 1:2, 1:0)

Branky: 6. Trocheck, 16. R. Smith, 24. Ekblad (Jágr), 49. Jágr - 8. a 27. Jones, 39. Monahan (Hudler). Střely na branku: 31:28. Diváci: 11.242. Hvězdy zápasu: 1. Jágr (Florida), 2. Jones (Calgary), 3. Ekblad (Florida).

Nashville - Ottawa 7:5 (1:3, 3:2, 3:0)

Branky: 7. Sissons, 27. Weber, 28. Josi, 29. Watson, 43. Ekholm, 51. Jackman, 52. Bourque - 6. a 20. Z. Smith, 5. M. Michálek, 30. Karlsson, 40. Lazar. Střely na branku: 38:26. Diváci: 16.963. Hvězdy zápasu: 1. Sissons, 2. Bourque, 3. Ekholm (všichni Nashville).

Minnesota - Winnipeg 5:3 (1:1, 4:0, 0:2)

Branky: 25. a 30. Vanek, 4. Niederreiter, 26. Haula, 33. Porter - 12. a 53. Little, 51. Wheeler. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 30 minut, z 12 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 66,7 procenta. Střely na branku: 28:28. Diváci: 19.153. Hvězdy zápasu: 1. Vanek, 2. Folin, 3. Spurgeon (všichni Minnesota).

Dallas - Toronto 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)

Branky: 40. Sharp, 46. Fiddler - 19. Holland, 53. Parenteau, 57. Gardiner. Střely na branku: 38:30. Diváci: 18.266. Hvězdy zápasu: 1. Gardiner (Toronto), 2. Demers (Dallas), 3. Parenteau (Toronto).

Tampa Bay - Buffalo 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky: 21. Stamkos - 6. Eichel, 22. Franson, 46. Foligno, 60. Ristolainen. Střely na branku: 31:27. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Eichel (Buffalo), 2. Callahan (Tampa), 3. Johnson (Buffalo).

San Jose - NY Islanders 2:4 (0:2, 1:0, 1:2)

Branky: 31. Ward (Hertl), 55. Burns (Hertl) - 1. a 60. Tavares, 4. Grabovskij, 41. Boychuk. Střely na branku: 36:25. Diváci: 16.558. Hvězdy zápasu: 1. Grabovskij (Islanders), 2. Ward (San Jose), 3. Boychuk (Islanders).

Los Angeles - Arizona 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky: 6. Brown, 26. Toffoli - 12. a 30. Hanzal, 52. Richardson. Střely na branku: 35:25. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Hanzal, 2. Ekman-Larsson (oba Arizona), 3. Brown (Los Angeles).