Havlát si připsal vítězný gól, Hanzal přispěl k výhře Phoenixu

8:07aktualizováno  10:33
NEW YORK - Český hokejový útočník Martin Havlát si v úterním utkání NHL připsal vítězný gól při výhře San Jose 5:2 nad Edmontonem. Hrdinou večera byl však jeho spoluhráč Joe Pavelski, který už potřetí v sezoně nasázel tři góly a s 37 trefami se dělí o druhé místo v tabulce střelců.

Český hokejista San José Sharks Martin Havlát foto: ČTK

"Žraloci", kteří vyhráli po sérii dvou porážek na nájezdy, prohrávali po první třetině 0:1. Ve druhém dějství ale třemi brankami skóre otočili. Nejprve se trefili v přesilovce Pavelski a Patrick Marleau, 31 sekund před druhou sirénou pak zvýšil na 3:1 Havlát, který překonal brankáře Scrivense přesnou střelou švihem k tyči a zaznamenal devátý gól v sezoně. Ve třetí třetině Pavelski dvěma zásahy dovršil hattrick, za hosty už jen snížil Taylor Hall.

San Jose tak dalo zapomenout na poslední vzájemný zápas, kdy 29. ledna prohrálo v Edmontonu 0:3, přičemž Ben Scrivens tehdy vychytal čisté konto s rekordním počtem 59 zákroků. "Tehdy se proti nám vytáhl, ale my věděli, že na něj dokážeme vyzrát. Jak ukázal první gól, kdy jsem dorážel puk do prázdné branky," usmíval se Pavelski.

Sestřih z utkání Edmonton - San Jose

Velmi cenné dva body vybojovali hokejisté Phoenixu, kteří i díky přihrávce Martina Hanzala zvítězili 3:2 v Pittsburghu. "Kojoti" si tak upevnili osmé místo v tabulce Západní konference, které jako poslední zaručuje postup do play off. Náskok na devátý Dallas, který prohrál 2:4 s Chicagem, zvýšili na tři body. Desátý Vancouver už má o šest bodů méně.

Hosté se v první třetině dvakrát dostali do vedení, domácí ale pokaždé vyrovnali. Vítězný gól pak vstřelil ve 34. minutě Mikkel Boedker, další branka už nepadla. Brankář Phoenixu Thomas Greiss, který nastoupil místo zraněného Mika Smithe, svůj tým podržel ve druhé a třetí třetině 15 zákroky a dohromady zastavil 23 střel.

"Předvedl několik zákroků v pravý čas. Byl to náročný zápas, ale zvládli jsme ho. Celý tým odvedl velmi solidní výkon a díky tomu jsme dnes měli šanci na vítězství," pochválil mužstvo trenér Dave Tippett.

Sestřih z utkání Pittsburgh - Phoenix

Ve Východní konferenci je situace ještě napínavější. V přímé bitvě o postup mezi Columbusem a Detroitem se radovali domácí po výhře 4:2 a v tabulce mají na sedmém místě 80 bodů, stejně jako jejich soupeř o příčku níž. Stejný počet bodů však nasbíral i devátý Washington, který podlehl 4:5 po nájezdech Los Angeles, a také desáté Toronto, které prohrálo 3:5 se St. Louis a po šesté porážce v řadě vypadlo z elitní osmičky.

Columbus si k výhře nad Detroitem pomohl dvěma góly v přesilové hře, kterou využil poprvé po deseti zápasech a 36 neúspěšných pokusech v řadě. "Jsem opravdu rád, že už se nás na téma přesilovky nikdo nebude ptát. Když jsme dali první gól, hned mě napadlo: A teď už to konečně můžeme přestat řešit," svěřil se trenér Todd Richards.

Dvaadvaceti zákroky se o úspěch Blue Jackets zasloužil brankář Curtis McElhinney, který dostal ojedinělou příležitost zachytat si poté, co se Sergej Bobrovskij po první třetině necítil fit. "Jsem šťastný, že jsem pomohl k vítězství. Tušil jsem, že se dostanu do branky, protože Bob nevypadal moc dobře, byl jsem na to připravený," řekl McElhinney, který naskočil do hry teprve potřetí za poslední dva měsíce.

Výsledky NHL

Toronto - St. Louis 3:5 (1:2, 0:2, 2:1)

Branky: 12. Lupul, 45. Gunnarsson, 56. Van Riemsdyk - 20., 28. a 59. Backes, 16. Oshie (Polák), 38. Steen. Střely na branku: 25:49. Diváci: 19.505.

Pittsburgh - Phoenix 2:3 (2:2, 0:1, 0:0)

Branky: 12. J. Jokinen, 20. Pyatt - 10. Moss (Hanzal), 15. Vermette, 34. Boedker. Střely na branku: 25:29. Diváci: 18.632.

Washington - Los Angeles 4:5sn (2:0, 1:1, 1:3 - 0:0)

Branky: 3. a 8. Ovečkin, 38. Penner, 60. Kuzněcov - 23. M. Richards, 41. King, 49. Gáborík, 53. Brown, rozh. nájezd Kopitar. Střely na branku: 27:36. Diváci: 18.506.

Carolina - NY Islanders 4:5 (2:4, 2:1, 0:0)

Branky: 13. Skinner, 16. Loktionov (Tlustý), 23. Sjomin, 38. Gerbe - 4. a 7. McDonald, 11. a 37. Martin, 6. Clutterbuck. Střely na branku: 28:32. Diváci: 15.176.

Edmonton - San Jose 2:5 (1:0, 0:3, 1:2)

Branky: 5. Perron, 55. Hall - 27., 42. a 54. Pavelski, 30. Marleau, 40. Havlát. Střely na branku: 30:34. Diváci: 16.839.

Florida - Ottawa 3:2sn (0:0, 2:2, 0:0 - 0:0)

Branky: 38. Bergenheim, 38. Trocheck (Fleischmann), rozh. nájezd Pirri - 32. Stone, 37. MacArthur. Střely na branku: 41:39. Diváci: 13.435.

Columbus - Detroit 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)

Branky: 2. a 60. Johansen, 13. Dubinsky, 47. Atkinson - 15. a 31. Nyquist. Střely na branku: 28:33. Diváci: 15.103.

Chicago - Dallas 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Branky: 20. Shaw, 25. Versteeg, 35. Keith, 60. Hossa - 31. a 55. Garbutt. Střely na branku: 42:27. Diváci: 21.493.

Nashville - Colorado 4:5sn (2:1, 1:1, 1:2 - 0:0)

Branky: 4. a 10. Josi, 35. a 56. Cullen - 20., 29. a rozh. nájezd Landeskog, 53. McLeod, 57. Holden. Střely na branku: 33:28. Diváci: 16.438.

Montreal - Buffalo 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky: 51. Pacioretty, 57. Briere. Střely na branku: 35:24. Diváci: 21.273.