Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Hattrick a 253! Nezastavitelný Messi má rekord už v 27 letech

21:56
BARCELONA - Je opravdu výjimečný. Útočník Barcelony Lionel Messi nastřílel Seville hattrick a s 253 brankami překonal rovnou o dva góly střelecký rekord španělské ligy, který držel od roku 1955 Telmo Zarra. Argentinci je přitom stále pouhých 27 let a nezdá se, že by jeho produktivita byla na ústupu.

HRDINA. Spoluhráči vyhazují Lionela Messiho na oslavu rekordního gólového zápisu. foto: Reuters

Barcelona i díky jeho trefám zdolala Sevillu 5:1 a v tabulce se drží dva body za prvním Realem Madrid, který dnes porazil nováčka z Eibaru 4:0.

Španělská fotbalová liga - 12. kolo:

• Atlético Madrid - Málaga 3:1 (12. Tiago, 42. Griezmann, 83. Godín - 64. Santa Cruz)
  • Eibar - Real Madrid 0:4 (43. a 82. z pen. Ronaldo, 23. Rodríguez, 70. Benzema)
  • FC Barcelona - FC Sevilla 5:1 (21., 72. a 78. Messi, 49. Neymar, 65. Rakitič - 47. vlastní Alba)

Messi, který je s 364 brankami ve všech soutěžích rovněž historicky nejlepším střelcem Barcelony, ztrácel na Zarru jeden zásah a rekordní zápis vyrovnal ve 21. minutě, kdy otevřel skóre šlágru z přímého kopu. Na 251 gólů mu stačilo 289 zápasů, Zarra v dresu Bilbaa potřeboval na stejný výkon v letech 1940-55 celkem 271 utkání.

První zásah argentinského útočníka nicméně nebyl vítězný. Těsně po přestávce vyrovnal vlastním gólem Jordi Alba, takže o rozhodující gól se bleskovou odpovědí postaral Brazilec Neymar. Třetí branku Barcelony dal chorvatský záložník Ivan Rakitič, který v létě přišel právě ze Sevilly, kde dělal kapitána.

Pak se teprve Messi gólem ze skluzu osamostatnil v čele historické tabulky střelců a krátce po 252. brance v La lize, po níž ho spoluhráči zvedli nad hlavu, přidal ještě jednu trefu, dovršil hattrick svou typickou ranou z hranice pokutového území a zvýšil na konečných 5:1.

Ronaldo se trefil dvakrát a letos zatím pokaždé

Messiho konkurent Cristiano Ronaldo z Realu zase vládne statistikám tohoto ročníku. K triumfu nad Eibarem pomohl už 19. a 20. gólem a prodloužil střeleckou šňůru. Ani v jedenáctém zápase tohoto ročníku La ligy, do kterého nastoupil, totiž nevyšel gólově na prázdno. Trefil se ve 43. minutě ze hry, osm minut před koncem pak proměnil penaltu. Další branky obstarali James Rodríguez a Karim Benzema.

Střelec Realu Madrid Gareth Bale.
Cristiano Ronaldo se raduje po dalším gólu Realu Madrid.
Lionel Messi děkuje fanouškům Barcelony.
Lionel Messi slaví rekordní gól.

Střeleckou tabulku vede Ronaldo o devět branek před Neymarem. Real i díky jeho příspěvkům vyhrál v lize podeváté v řadě. Jen tři nejbližší pronásledovatelé Realu Atlético, Barcelona a Valencie zatím vstřelili jako tým víc branek než sám Ronaldo.

Atlético zvládlo svůj duel s Málagou, vyhrálo 3:1 a je třetí. Hlavní postavou duelu byl Tiago Cardoso, který se jednou trefil a připravil i poslední gól zápasu pro stopera Diega Godína.