Haškův Detroit je krok od vyřazení

8:26
DETROIT - Jediné vítězství dělí hokejisty Anaheimu od postupu do finále play off NHL. Kačeři zvítězili v pátém utkání série proti Detroitu na ledě Rudých křídel 2:1 v prodloužení a v sérii se ujali vedení 3:2. Domácí přišli o výhru 47,3 sekundy před koncem normální hrací doby, kdy brankáře Dominika Haška překonal Scott Niedermayer. O úspěchu Ducks pak v prodloužení rozhodl Teemu Selänne.

Závar před brankou Dominika Haška foto: AFP

Domácí byli v nedělním zápase o něco nebezpečnějším týmem, doplatili však na nevyužívání šancí. Dokázali skórovat pouze jednou, když v sedmé minutě druhé části propálil gólmana hostů Jeana-Sebastiena Giguera obránce Andreas Lilja, který jinak patří spíše ke svátečním střelcům.

Necelou minutu před koncem řádné hrací doby tak udeřilo na druhé straně. Anaheim se nejprve dostal do početní výhody po vyloučení domácího útočníka Pavla Dacjuka. Kouč Kačerů Randy Carlyle poté odvolal i gólmana Giguera, takže hosté hráli v šesti proti čtyřem. A tento tah Carlyleovi vyšel.

Útočník Ducks Teemu Selänne našel v ideální pozici postaveného Scotta Niedermayera, který se střelou neváhal, a puk prolétl po nešťastné teči kapitána Detroitu Nicklase Lidströma nad Haškovou lapačkou do branky.

"Nemohli jsme se gólově prosadit. Oni pak odvolali brankáře a skórovali odrazem o hokejku mého obránce. Ta branka byla šťastná, ale ty se také počítají," řekl po zápase novinářům Hašek.

Vítězství na svou stranu pak Anaheim strhl v 12. minutě prodloužení. Lilja vyjel zpoza Haškovy branky a chystal se rozehrát, puk mu však vypíchl napadající hráč Anaheimu. Kotouč se dostal k Selännemu a ten bleskovým blafákem do bekhendu rozhodl o výhře Ducks.

"Všechno se stalo hrozně rychle. V takové situaci nemáte čas na přemýšlení, co byste měl udělat. Ale ten pohyb jsem cvičil celý život. Věděl jsem, že střela musí jít nahoru. Všechno, co jde dolů, chytí (Hašek)," popsal klíčový okamžik finský střelec.

Lilja naopak zpytoval svědomí. "Nemělo se to stát, ale stalo se. Bolí to, ale musíme to hodit za hlavu a soustředit se na další zápas," prohlásil švédský bek.

Výrazný podíl na výhře Anaheimu měl gólman Giguere. Ten pokryl 36 střel domácích hráčů a byl zvolen druhou hvězdou utkání. "Chtěl jsem nás jen udržet ve hře. Nemám vliv na to, jak hrajeme směrem dopředu, ani na to, jak hraje Hašek. Jediné, co mám ve svých rukou, je můj přínos týmu," řekl kanadský brankář.

Hráči Anaheimu mohou o svém postupu do finále play off rozhodnout v úterý, kdy je na programu šestý zápas série. Případný sedmý duel by se uskutečnil ve čtvrtek. Finalistou z Východní konference se již dříve stala Ottawa.

Výsledek:
Západní konference - 5. zápas:
Detroit - Anaheim 1:2 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)

Branky: 27. Lilja - 60. S. Niedermayer, 72. Selänne. Střely na branku: 37:26. Diváci: 20.003. Stav série: 2:3.