Hašek vychytal střelce Anaheimu

8:48
Anaheim (USA) - Hokejisté Detroitu zvítězili v třetím utkání semifinále Stanleyova poháru na ledě Anaheimu 5:0. Dominik Hašek podruhé v letošním play off vychytal čisté konto, Robert Lang přispěl k triumfu Red Wings jednou asistencí.

I tento puk skončil v lapačce Dominika Haška. V třetím zápase série nepustil do sítě ani jednu střelu. foto: JEFF GROSS AFP

O druhém vítězství v duelu s Anaheimem rozhodli hosté z Detroitu už v první polovině utkání, když vedení 2:0 po úvodní třetině potvrdili dvěma góly v 24. minutě. V té se nejprve trefil Todd Bertuzzi a vyhnal z branky Jeana-Sebastiena Giguerea. Za pouhých sedmnáct sekund kapituloval i jeho náhradník Ilja Bryzgalov, jehož prostřelil Tomas Holmström, autor dvou gólů.

Drsný faul na švédského veterána
Švédský útočník se stal v polovině druhé třetiny terčem tvrdého ataku, když jej na mantinel nešetrně přišpendlili Rob Niedermayer a Chris Pronger. Holmströmovi nějakou dobu trvalo, než se za asistence lékaře zvedl z ledu a s tržnou ranou na hlavě zamířil do kabiny. Po ošetření se ale na začátku třetí třetiny vrátil do hry a připravil pátou branku pro Valtteriho Filppulu.

Zatímco Pronger vyvázl bez trestu, Rob Niedermayer byl vyloučen na pět minut a do konce utkání. "Vůbec jsem o něm nevěděl," popsal střet Holmström, jemuž doktoři sešili rozseknutou hlavu třinácti stehy. Přesto se vrátil na led. "Když se lékaři ujistili, že nemám otřes mozku, byl jsem na třetí třetinu znovu připraven," dodal švédský veterán. "

To vyloučení mě hodně překvapilo," vyjádřil se po zápase Niedermayer. "Vše, co jsem udělal, bylo, že jsem se napřímil, dohrál souboj a trefil ho ramenem," řekl útočník Kačerů na svou obhajobu. "Samozřejmě jsem ho nechtěl zranit. Jsem rád, že se vrátil zpátky do hry," dodal Niedermayer. Detroit vyhrál v Honda Centru v Anaheimu poprvé v sezoně a .

Raketový start Rudých křídel
"Klíčem k vítězství byl náš povedený vstup do zápasu," konstatoval Todd Bertuzzi. "Chtěli jsme na to vlítnout. Povedlo se, dostali jsme se do vedení 2:0 a získali kontrolu nad utkáním," pochvaloval si Bertuzzi.

Anaheim utrpěl nejtěžší porážku v play off v klubové historii. Dosavadním nejhorším výsledkem ve vyřazovacích bojích byla prohra 1:5 rovněž s Detroitem v roce 1999 v prvním kole play off.

"Soupeř byl dnes jednoduše ve všem lepší, jasně nás přehrál," přiznal trenér Kačerů Randy Carlyle. Hlavní důvody porážky spatřoval ve dvou slepených gólech v úvodu druhé třetiny. "Po nich jsme se sesypali. Naše frustrace dosáhla vrcholu a zcela jsme ztratili disciplínu," prohlásil Carlyle. "Jestli jsme přišli o náš klid a pohodu? Řeknu to takhle: máme spoustu prostoru, kde se musíme zlepšit," dodal.

Čtvrté utkání se hraje ve čtvrtek opět v Anaheimu. "Podali jsme dnes opravdu velmi dobrý výkon. Anaheim bude muset pořádně zabrat, jestli nás chce porazit," vzkázal vyzývavě do tábora soupeře Holmström.

Hašek se v úterý se blýskl 29 zákroky, v druhé třetině byl ale téměř bez práce, hráči Anaheimu na něho během prostřední dvacetiminutovky vyslali jen dvě střely. Dominik Hašek zaznamenal v kariéře již čtrnáctou nulu v play off NHL a v součtu se 76 čistými konty v základní části zaokrouhlil počet shutoutů na rovných devadesát. |

Západní konference - 3. zápas:
Anaheim - Detroit 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)

Branky: 20. a 24. Holmström, 12. Franzén, 24. Bertuzzi (Lang), 51. Filppula. Dominik Hašek odchytal za Detroit celý zápas, z 29 střel neinkasoval a úspěšnost zásahů měl 100 procent.
Střely na branku: 29:28.  Diváci: 17.358.
Stav série: 1:2.