8. ledna 2011 12:25 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Harrachovský mamut v pátek ožil, české skokany by mohl vskřísit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Závod ve skocích na lyžích v Harrachově byl kvůli počasí zrušen (Jakub Janda) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závod ve skocích na lyžích v Harrachově byl kvůli počasí zrušen (Jakub Janda) | foto: ČTK

HARRACHOV Když dopoledne vylezl někdejší světový rekordman a olympijský medailista Pavel Ploc na balkon svého penzionu, spatřil po několika letech opět plachtící orly nad mamutím můstkem. Po chvíli k němu dorazil na kus řeči nejvyhlášenější český letec Antonín Hájek a Ploc se o něm bokem zmínil jako o "pohodáři, jenž nemá zábrany a létání ho hlavně baví".

Víkendový program

Sobota
11.00 kvalifikace,
16.00 závod (ČT4)

Neděle
12.30 kvalifikace.
13.45 závod (ČT4)
Jak si vedli čeští skokané na Turné

Vzápětí se ho optal, proč se mezi předskokany lišácky nevmísil, aby si mamutí můstek po čase osahal. "Kdyby mě někdo poznal, diskli by mě," odvětil držitel českého rekordu (236 metrů). Právě Hájek by se měl pokusit o nápravu rozpačitého vystoupení české reprezentace na Turné čtyř můstků. Třiadvacetiletý skokan zároveň připustil, že mu možná pomohlo, když se na Turné díval pouze v televizi. "Formu jsem měl fakt špatnou, takže pro mě bylo asi lepší pořádně potrénovat a netrápit se při závodech někde vzadu," uznal.

Po úmorném přesunu z Bischofshofenu po zledovatělých silnicích dorazil včera odpoledne do Harrachova také zbytek české reprezentace. I s Romanem Koudelkou, nejlepším českým skokanem na Turné čtyř můstků. Mimochodem, bodů nasbíral takřka stejně jako vítězný Morgenstern pouze v posledních dvou závodech...

Morgenstern z jiného světa
"O Morgim snad ani nemluvme, ten je v neskutečné formě," komentoval famózní výkony nejlepšího skokana světa současnosti. "Když ale všem fouká do zad, od světové špičky dostávám jen pár metrů."  Chtěl tím zřejmě i naznačit, že možnosti, především pak Rakušanů, se nedají s českými srovnat.

Čěši na Turné

Roman KOUDELKA
pořadí na Turné: 30. místo
pořadí v SP: 26. místo

Jakub JANDA
pořadí na Turné: 33. místo
pořadí v SP: 35. místo

Borek SEDLÁK
pořadí na Turné: 34. místo
pořadí v SP: 50. místo

Jakub HLAVA
pořadí na Turné: 35. místo
pořadí v SP: 43. místo

Jan MATURA
pořadí na Turné: 42. místo
pořadí v SP: 38. místo

"Morgi je jak z jiného světa," dodával Jakub Janda, nejúspěšnější český skokan posledních let. "Je docela jinde než my ostatní. Jenže třeba na vývoj kombinéz mají Rakušani tři lidi. A ono se to s rozpočtem sedmi milionů eur testuje trochu jinak. Nám se o kombinézy musí starat trenér. A když nejsou dobré, tak je sám přešívá..."

Koudelka ani Janda lety sice v lásce nemají, na startu se ale objeví. "Já už nervozitou z letů skoro měsíc nespím," připustil Koudelka. "Podmínky by ale měly být slušné, takže se už i trochu začínám těšit. Což je pozitivní zjištění."

"Já se na Turné dostal do technických problémů, které se tam nedaly vyřešit," povzdechl si Janda, "Potřeboval bych teď v klidu potrénovat, ale mamuta přesto zkusím."

Z preventivních a bezpečnostních důvodů si připravil lyže raději o pět centimetrů kratší, možná je ale nakonec vůbec neobuje. "Kdybychom měli létat ve špatných podmínkách, radši sednu do auta a odjedu domů," prohlásil.

  • 0Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!