Sedm závodů má sedm vítězů. V Montrealu vládl Hamilton

21:48
MONTREAL - Velkou cenu Kanady formule 1 vyhrál Brit Lewis Hamilton z McLarenu a potvrdil mimořádnou vyrovnanost letošního šampionátu. V sedmi dosavadních závodech zvítězilo sedm různých jezdců. Za Hamiltonem v Montrealu dojeli Francouz Romain Grosjean a Mexičan Sergio Pérez.

Lewis Hamilton foto: Reuters

Hamilton si připsal už třetí triumf v kanadské Grand Prix, kde v roce 2007 vybojoval své premiérové vítězství ve formuli 1. Po třech méně vydařených závodech se mistr světa z roku 2008 vrátil na stupně vítězů a posunul se do čela průběžného pořadí seriálu.

O vedení připravil Španěla Fernanda Alonsa z Ferrari, který se v závěru závodu propadl z medailových pozic na páté místo. Třetí je v celkové klasifikaci úřadující dvojnásobný šampion Němec Sebastian Vettel, který vyhrál sobotní kvalifikaci, ale v závodu mu nevyšla taktika.

Po startu se sice držel v čele, ale po první zastávce v boxech ho předstihl Hamilton. Britský pilot přišel o vedení až v padesátém ze 70 kol, kdy zajel měnit pneumatiky a vrátil se na trať za Alonsem a Vettelem.

S novým obutím se rychle posouval dopředu a v 64. okruhu byl opět první, když s přispěním systému DRS (pohyblivého zadního křídla) vystřídal v čele Alonsa. "Užil jsem si každou minutu závodu a jsem za to vítězství strašně vděčný. Nepochyboval jsem, že mám šanci. Říkal jsem si, že (Vettel a Alonso) se propadají. Myslel jsem si, že pojedou na jednu zastávku v boxech, tak jsem se snažil na to šlapat," citovala BBC Hamiltona.

Pořadí MS vede o dva body před Alonsem. Vettel, který skončil čtvrtý, má o další bod méně. Alonso sice odjel závod s jednou zastávkou, ale v závěru na sjetých pneumatikách výrazně ztrácel. Vettel kvůli opotřebovaným gumám musel šest kol před cílem podruhé přezouvat, čímž ztratil naději na pódium.

Třetí Pérez: Když startujete z patnáctého místa, tak si moc nevěříte

Hamilton získal osmnácté vítězství v kariéře s náskokem dvě a půl sekundy před Grosjeanem z Lotusu, který po startu ze sedmého místa zaznamenal největší úspěch v kariéře. Na stupních vítězů stál dosud jen letos v Bahrajnu, kde byl třetí. Pérez si dojel pro třetí místo dokonce z patnácté příčky na startu a navázal na druhou pozici, kterou obsadil v březnu v Malajsii.

"Když startujete z patnáctého místa, tak nečekáte, že dojedete na stupních vítězů. Začal jsem agresivně a povedlo se mi předjet pár aut při obtížných manévrech. Neměl jsem tak sjeté pneumatiky, takže jsem se pořád posouval dopředu. Po včerejší bídě, kdy jsme měli velké problémy s brzdami, je to pro náš tým skvělé," liboval si mexický pilot stáje Sauber.

Překvapení neskrýval ani Grosjean. "Ani jsem nevěděl, že jedu třetí. Najednou, jsem předjel Alonsa, který zpomaloval, a byl jsem druhý. Byl to blázinec. Je to fantazie," uvedl. Dalším závodem bude za dva týdny Velká cena Evropy ve Valencii.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 20 závodů):
1. Hamilton 88, 2. Alonso 86, 3. Vettel 85, 4. Webber 79, 5. Rosberg 67, 6. Räikkönen 55, 7. Grosjean 53, 8. Button (Brit./McLaren) 45, 9. Pérez 37, 10. Maldonado (Ven./Williams) 29.

Pohár konstrukérů: 1. Red Bull 164, 2. McLaren 133, 3. Lotus 108, 4. Ferrari 97, 5. Mercedes 69, 6. Sauber 58, 7. Williams 44, 8. Force India 28, 9. Toro Rosso 6.