Hamilton ovládl Kanadu a stáhl náskok lídra šampionátu Rosberga

21:45
MONTREAL - Britský pilot Lewis Hamilton ze stáje Mercedes vyhrál popáté v kariéře Velkou cenu Kanady formule 1 a stáhl náskok týmového kolegy Nica Rosberga v čele průběžného pořadí mistrovství světa. Druhý byl Němec Sebastian Vettel s vozem Ferrari, třetí místo v Montrealu nečekaně obsadil Fin Valtteri Bottas a vybojoval v sedmém závodu roku pro Williams první letošní stupně vítězů.

Závod formule 1 - VC Kanady (Lewis Hamilton slaví). foto: Reuters

Vedoucí muž šampionátu Rosberg vyhrál úvodní čtyři závody sezony, ale v dalších dvou se mu nedařilo a ani dnes neměl svůj den. Nejprve se mu nepodařil start, pak měl defekt, v závěru závodu chyboval a dojel pátý. Vedení v seriálu MS udržel o devět bodů.

Závod formule 1 - VC Kanady (Lewis Hamilton).
Závod formule 1 - VC Kanady (Lewis Hamilton slaví).

Vettel o vítězství přišel chybnou strategií dvou zastávek v boxech, zatímco Hamilton byl u mechaniků jen jednou. Vítězství věnoval památce nedávno zesnulého boxera Muhammada Aliho. Po projetí cílem připomněl do týmové vysílačky slova, kterými slavný boxer kdysi popsal svůj styl: „Létám jako motýl a bodám jako včela.“

Vettel měl přitom skvělý start, když se dokázal z třetího místa prosmýknout kolem obou mercedesů do čela. Hamilton bojoval s Rosbergem o druhé místo a po lehkém doteku předních kol se Němec vydal na výlet mimo trať. Vrátil se až na konci první desítky, kde měl navíc kolizi s dalším ze soupeřů.

MISTROVSTVÍ SVĚTA FORMULE 1

Velká cena Kanady v Montrealu: 1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:31:05,296 (prům. rychlost: 201,082 km/h), 2. Vettel (Něm./Ferrari) -5,011, 3. Bottas (Fin./Williams) -46,422, 4. Verstappen (Niz./Red Bull) -53,020, 5. Rosberg (Něm./Mercedes) -1:02,093, 6. Räikkönen (Fin./Ferrari) -1:03,017, 7. Ricciardo (Austr./Red Bull) -1:03,634, 8. Hülkenberg (Něm./Force India), 9. Sainz (Šp./Toro Rosso), 10. Pérez (Mex./Force India) všichni -1 kolo.

Pořadí MS (po 7 z 21 závodů): 1. Rosberg 116 b., 2. Hamilton 107, 3. Vettel 78, 4. Ricciardo 72, 5. Räikkönen 69, 6. Verstappen 50, 7. Bottas 44, 8. Massa (Braz./Williams) 37, 9. Pérez 24, 10. Kvjat (Rus./Toro Rosso) 22.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 223, 2. Ferrari 147, 3. Red Bull 130, 4. Williams 81, 5. Force India 42, 6. Toro Rosso 32, 7. McLaren 24, 8. Haas 22, 9. Renault 6.

Tu přestál a posouval se kupředu, jeho šance na lepší výsledek však zhatil také defekt, kvůli kterému musel do boxů v 52. kole. Rosberg bojoval dál, v závěru se dotáhl na čtvrtého Maxe Verstappena z Nizozemska a jeho Red Bull v posledním kole předjel. O body navíc však přišel po následných hodinách, při nichž se dostal mimo trať. Páté místo nakonec ale udržel.

Na začátku závodu Hamilton útočil na vedoucího Vettela, když ale zkolaboval motor mclarenu Brita Jensona Buttona, vozy Ferrari využily virtuálního safety caru k výměně obutí. To se nakonec ukázalo jako chybný tah, který Němce velmi pravděpodobně připravil o vítězství. Vettel se propadl na čtvrté místo a ve stíhání Hamiltona ho v tu chvíli zdržovaly pomalejší Red Bully.

Když je Vettel předjel, měl za Britem desetisekundový odstup. Trojnásobný mistr světa Hamilton zajel do boxů v 25. okruhu a pustil Vettela na první místo. Němce však ještě čekala jedna zastávka, zatímco Hamilton byl u mechaniků jen jednou, navíc jeho monopost větší část závodu jezdil rychleji.

V 38. okruhu přijel Vettel do boxů pro druhou sadu pneumatik a vrátil se sedm sekund za Hamiltonem. Do konce závod zbývalo 32 okruhů a Vettel musel už jen doufat, že Hamiltonovi nevydrží obutí až do konce. Němec však svému soupeři ještě sám pomohl, protože v přemíře snahy třináct kol před koncem vyjel z trati a přišel o pár sekund.

„Měl jsem fantastický start, což mi hodně pomohlo. Na začátku jsme ale zvolili jinou taktiku. Byla to riskantní volba, ale nepodařilo se to bohužel dotáhnout do cíle,“ prohlásil na stupních vítězů Vettel. „Ale je vidět, že to auto má výkon, že můžeme bojovat o vítězství,“ našel pozitivum německý pilot.