Hamilton se stal nejlepším nováčkem formule 1

15:54
MANÁMA - Formule 1 si po odchodu Michaela Schumachera zvyká na nového hrdinu. Je jím britský mladík černé pleti Lewis Hamilton. Ten jako první jezdec v historii dokázal v každém ze svých první tří závodů vystoupit na stupně vítězů.

Monopost Felipeho Massy. foto: AFP

Vítězem Velké ceny Bahrajnu formule 1 se stal Brazilec Felipe Massa. Třetí skončil Fin Kimi Räikkönen s dalším ferrari, jenž spolu s Hamiltonem a mistrem světa Fernandem Alonsem z Renaultu vévodí průběžnému pořadí seriálu se shodným ziskem 22 bodů.

Tři dosavadní letošní Grand Prix tak mají tři různé vítěze. Massovi nevyšly předchozí závody v Melbourne a Sepangu, kde marně útočil na stupně vítězů. Na okruhu v bahrajnské poušti však nejprve stejně jako v Malajsii vyhrál kvalifikaci a posléze uspěl i v závodě.

Třetí prvenství v kariéře vybojoval Massa krátce před svými 26. narozeninami s náskokem dvou sekund před Hamiltonem, který pokračuje v senzačním vstupu do formule 1.

Dvaadvacetiletý britský talent zopakoval druhé místo z Malajsie a zároveň se díky třetí pozici v Austrálii dělí o vedení v šampionátu. Tým McLaren poprvé v sezoně neměl dvojnásobné zastoupení na stupních vítězů, neboť dvojnásobný šampion Alonso dojel pátý. Vítěz předchozího závodu v Malajsii prohrál souboj o čtvrté místo s Nickem Heidfeldem a
přišel o dvoubodový náskok v čele průběžné klasifikace. Německý jezdec stáje BMW skončil i potřetí v sezoně těsně pod stupni vítězů.

McLaren udržel první místo v Poháru konstruktérů, jeho náskok před Ferrari se však ztenčil na pět bodů. Hned v první zatáčce skončil závod pro pilota Hondy Jensona Buttona, jenž
narazil do zadního kola dalšího Brita Davida Coultharda. Veterán z týmu Red Bull se pak prokousal z 21. místa až na sedmé, než jeho statečnou jízdu ukončila porucha převodovky.

Úvodní zatáčka se stala osudnou také Američanovi Scottu Speedovi z týmu Toro Rosso, jehož monopost se střetl se spykerem Němce Adriana Sutila. Šampionát formule 1 se nyní přesune do Evropy, kde bude pokračovat 13. května španělskou Grand Prix v Barceloně.

Výsledky (57 kol, 308,238 km):
1. Massa (Braz./Ferrari) 1:33:27,515 (prům. rychlost 197,887 km/h), 2. Hamilton (Brit./McLaren) -2,360, 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) -10,839, 4. Heidfeld (Něm./BMW) -13,831, 5. Alonso (Šp./McLaren) -14,426, 6. Kubica (Pol./BMW) -45,529, 7. Trulli (It./Toyota) -1:21,371, 8. Fisichella (It./Renault) -1:21,701, 9. Kovalainen (Fin./Renault) -1:29,411, 10.
Rosberg (Něm./Williams) -1:29,916.