Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Hájek dolétl v kvalifikaci nejdál i na vypůjčených lyžích

13:55
SAPPORO - V sobotním závodě Světového poháru skokanů na lyžích v japonském Sapporu se představí kompletní čtveřice českých reprezentantů. Lukáš Hlava a Roman Koudelka prošli dnešní kvalifikací, Antonín Hájek, který má vypůjčené lyže od Poláků, a Jakub Janda byli mezi desítkou předkvalifikovaných skokanů.

Antonín Hájek. foto: ČTK

Hájek, který při letech v Kulmu obsadil čtvrté a sedmé místo, potvrdil dobrou formu i v Japonsku. Z nižšího nájezdu než se skákala kvalifikace předvedl skok dlouhý 137,5 m, což byl nejlepší výkon kvalifikace. "Když bude trochu štěstí a doladíme lyže, tak musí být v závodu do tří," napsal trenér David Jiroutek.

Hájek totiž musí skákat na vypůjčených lyžích od Poláků. O den dříve v tréninku totiž doletěl na 146 metrů a zlomil lyži. "Při dopadu se mu zvedla lyže, lehce se vyhnula do strany a brnknul patou o zem. Tak jsme je vzali od Poláků, ale musíme vyvažovat těžiště, protože se zvedají za hranou rychle a mají těžiště vzadu," uvedl Jiroutek, že na každou lyži nalepili dopředu patnáctigramové závaží.

Kvalifikaci v Sapporu vyhrál domácí Šohei Točimoto skokem dlouhým 133,5 m.

Nejlepší z Čechů byl Hlava na desátém místě (121,5), Koudelka obsadil 16. příčku (116). Janda nestartoval.

V Japonsku chybí téměř kompletní skokanská špička včetně lídra SP Gregora Schlierenzauera. Z vedoucích závodníků startují pouze druhý muž seriálu Švýcar Simon Ammann a Thomas Morgenstern z Rakouska.