Gulaš hattrickem vystřílel výhru nad Pardubicemi a vytvořil nový rekord, Kometa se dotáhla na vedoucí Třinec

Milan Gulaš z Plzně slaví svoji desátou branku v deseti zápasech za sebou. foto: ČTK

Mladá Boleslav - Hokejisté Plzně porazili v 10. kole extraligy Pardubice 5:3 a hattrickem to zařídil kapitán Indiánů Milan Gulaš, který skóroval i v desátém utkání za sebou a vytvořil tak nový rekord samostatné české soutěže v základní části od sezony 1993/94. Plzeň si spravila chuť po páteční porážce v Kladně.
  18:52aktualizováno  20:37

Domácí sice brzy vedli o dvě branky, ale hosté stačili ještě do první pauzy vyrovnat a v prostřední části zareagovali i na další plzeňskou trefu. Vítěznou branku Indiánů zaznamenal až Jan Eberle v 53. minutě, výhru ještě pojistil svým třetím přesilovkovým gólem zápasu Milan Gulaš, kterému hattrick připravil třemi asistencemi Michal Moravčík.

Gulaš překonal výkony Viktora Ujčíka v dresu Slavie z ročníku 1995/96 a Martina Růžičky z Třince z ročníku 2012/13, kteří skórovali v devíti duelech v řadě. V historii nejvyšší soutěže drží rekord s brankou ve 14 duelech za sebou Milan Nový z Kladna.

Hosté sice přečkali úvodní plzeňský nápor, ale již v páté minutě při pardubické přesilovce přihrál Moravčík do jízdy Heřmanovi a ten tváří v tvář brankáři Štěpánkovi střelou k levé tyčce otevřel skóre. Vzápětí mohl zblízka srovnat Tybor, jehož zakončení stačil zastavit vleže Frodl.

Gólman Indiánů se zaskvěl také při Heřmanově vyloučení, když zlikvidoval pokus volného Poulíčka a Hovorkovu šanci. Domácí se znovu probudili až během početní výhody ve 13. minutě, kdy se prosadil trefou z voleje Gulaš.

Hráče Dynama nepříznivý vývoj nezlomil. V 15. minutě po vyhraném vhazování snížil přesnou střelou z levého kruhu na 1:2 Hovorka a o pouhých 26 vteřin později potrestal Houdkovo vyloučení dorážkou na 2:2 Mandát. Nedisciplinovanost domácích mohl ještě v závěru první třetiny ztrestat Kusý, při přesilovkovém přečíslení ale v dobré pozici minul.

Na začátku prostřední části hosté přečkali oslabení a postupně díky dobrému pohybu vyrovnali hru. Pardubičtí však nedokázali využít sérii plzeňských vyloučení a po polovině utkání se znovu probudili domácí hráči. Hrozila zejména elitní řada Indiánů, v 37. minutě se protáhl až před branku Mertl, zblízka však zakončil vedle.

Následovala početní výhoda, během níž nejprve Mertl opět netrefil odkrytou branku, avšak po chvíli už Gulaš ranou bez přípravy z levého kruhu skóroval. Již po 19 vteřinách dokázali hráči Dynama gólem ‚do šatny‘ odpovědět, když po rychlé akci svižnou střelou srovnal na 3:3 Tybor.

V úvodu závěrečné třetiny se nadechli k náporu domácí, hosté se ubránili a díky další přesilové hře se dostali znovu do tempa. Kousal však v 50. minutě nestačil zasunout kotouč do odkryté branky a tři minuty nato udeřilo na druhé straně. Po Kodýtkově vyhraném buly prostřelil Štěpánka pohotový Eberle. Definitivně zlomil pardubický odpor třetím přesilovkovým gólem Gulaš v 57. minutě, když se prosadil střelou z pravého kruhu.

Ostatní zápasy 10.kola:

Mountfield Hradec Králové - HC Energie Karlovy Vary 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 50. Cingel (R. Pavlík, Allen) - 2. O. Beránek (Raška), 42. T. Rachůnek (Šenkeřík, Flek), 59. T. Rachůnek. Rozhodčí: Hradil, Kika - Ganger, D. Klouček. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 3715.

BK Mladá Boleslav - HC Vítkovice Ridera 5:3 (1:2, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 20. Skalický (Ševc, A. Zbořil), 35. Vondrka (A. Zbořil, Klepiš), 41. Vondrka (Fillman, Skalický), 53. Klepiš (O. Najman, Kurka), 60. O. Najman (Klepiš) - 3. Kurovský (Werbik), 14. Schleiss (D. Krenželok, Gregorc), 51. Schleiss (Roberts Bukarts, Šidlík). Rozhodčí: Pešina, Šindel - L. Kajínek, Špringl. Vyloučení: 1:4, navíc Žejdl (Mladá Boleslav) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 2956.

HC Verva Litvínov - PSG Berani Zlín 5:1 (0:1, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 23. Gerhát (J. Mikúš), 27. Jarůšek (Ščotka, J. Říha), 36. J. Říha (Gerhát), 44. M. Hanzl (Štich), 60. J. Mikúš - 12. P. Sedláček (Freibergs). Rozhodčí: Hejduk, Kova (Fin.) - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 8:4, navíc Jarůšek (Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 4892.

HC Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec 7:4 (1:1, 2:2, 4:1)

Branky a nahrávky: 15. O. Němec (J. Hruška, Plekanec), 34. P. Holík (Zaťovič, Kucsera), 34. Plášek, 46. Zaťovič (Kucsera), 48. P. Holík (Pyrochta, Zaťovič), 53. Lev (Malec), 60. Gulaši - 6. Šmíd, 28. Lenc (Filippi, L. Hudáček), 29. L. Krenželok (A. Musil), 47. Filippi (Lenc). Rozhodčí: Šír, Lacina - Jindra, Zíka. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 7229.