Gruzínskou misi Baník zvládl, WIT Tbilisi zničil 6:0 a je blízko postupu

17:56
TBILISI - Fotbalisté Ostravy rozdrtili v úvodním utkání 2. předkola Evropské ligy v Tbilisi místní WIT Georgia 6:0 a jsou jednou nohou v dalším kole. Baník čtvrtý tým gruzínské ligy zlomil ve druhé půli, kdy skóroval pětkrát v rozmezí jednadvaceti minut. Hattrickem se blýskl obránce Neves. Odveta se hraje za týden 22. července na Bazalech.

Fotbalisté Baníku Ostrava: Martin Lukeš (vlevo), Fernando Neves (vpravo) a Tomáš Frejlach (uprostřed) foto: ČTK

Z devíti nových posil se v základní sestavě Baníku objevili jen gólman Daněk s útočníky Pilíkem a Šenkeříkem, kteří ale o sobě dali vědět hned po výkopu. Pilík potáhl akci po pravé straně a jeho centr na malé vápno Šenkeřík už po patnácti sekundách hry minul.

Pozápasové ohlasy

"Bylo na nás znát, že jsme na začátku sezony, v úvodu byl tým nervózní. Důležitá byla první branka, přinesla uklidnění. V závěru první půle Gruzíncům trochu docházely síly a ve druhém poločase jsme i díky tomu dominovali, utkání jsme měli pod kontrolou," uvedl pro oficiální web trenér Koubek.

Kouč upozornil, že v první půli měli i oni příležitosti vstřelit branku. "Gruzínci nám byli rovnocenným soupeřem. Kdyby z jedné dvou šancí dali gól, bylo by to daleko složitější. Nestalo se a po přestávce jsme si vytvořili i luxusní náskok do odvety. Navíc jsme předvedli výkon, na kterém se dá stavět," doplnil Koubek.

"Jsme v těžké situaci, protože nám zbylo z loňska jen pět zkušenějších hráčů. Máme hodně mladý tým, a tak naše pozice byla složitá. Jsme zatím v roli sehrávání, což se na výsledku výrazně podepsalo," řekl trenér poražených Merab Kochlašvili.

WIT se zaměřil na defenzivu a vykrývání středu hřiště. Útočil zřídka, ale o to nebezpečněji. První příležitost byla hned z kategorie stoprocentních, ale Kvaratschelja po zaváhání ostravské obrany vybíhajícího Daňka neprostřelil.

Ostrava měla v neurovnaném začátku utkání jen nepatrně navrch. Situaci však rázně pozměnil první gól: na Řezníkův centr si na malém vápně naskočil Neves a hlavičkou poslal hosty do vedení. Baník začal být po gólové vzpruze odvážnější. Nebezpečím vzápětí zaváněla akce Pilíka, jehož pokus však obrana odvrátila.

Druhý poločas už byl jasně pod taktovkou Baníku, který v dešti ovládl hřiště. Koubkův tým zatlačil soupeře na svou útočnou polovinu, lepší mezihrou a rychlejší kombinací stupňoval převahu. Dvěma slepenými góly celek z Tbilisi úplně zlomil. Ruku domácího obránce potrestal z penalty Neves a už po čtyřech minutách na něj navázal Pilík, který z hranice pokutového území znehybnil gólmana umístěnou střelou k tyči.

Gruzínci odpadli, Baník je v závěru rozebral do šroubku. Krajní obránce Neves si dokonce připsal hattrick, když v 64. minutě využil další penaltu nařízenou za faul gólmana na pronikajícího Šenkeříka. Kouč Koubek hned třikrát vystřídal, ale jeho tým neztratil chuť do útočení.

V koncovce byl i dále nebývale produktivní. Pátý gól přidal po standardní situaci hlavou Neuwirth a domácí debakl završil další novic Hušbauer, který skóroval už po deseti minutách od svého nástupu na trávník. Za týden v odvetě by si Baník měl ohlídat postup a může se těšit na páteční los 3. předkola.

2. předkolo Evropské ligy - první zápas:

WIT Georgia - Baník Ostrava 0:6 (0:1)
Branky
: 33., 57. z pen. a 64. z pen. Neves, 61. Pilík, 70. Neuwirth, 78. Hušbauer.

Rozhodčí: Rafati - Bornhorst, Margenberg (všichni Něm.). ŽK: Majsašvili, Mikaberidze, Klimiašvili (všichni WIT). Diváci: 916.

Sestava Ostravy: Daněk - Řezník, Neuwirth, Bolf, Neves - Marek (68. Hušbauer), Lukeš, Greguš - Pilík (74. Šmejkal), Varadi, Šenkeřík (64. Frejlach). Trenér: Koubek.