Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Griezmann kraloval, Atlético ovládlo Evropskou ligu a radují se i Češi

22:37
LYON - Fotbalisté Atlética Marie ovládli Evropskou ligu. Ve finálovém utkání v Lyonu porazili francouzský Olympique Marseille 3:0 a mohou slavit vítězství v druhé nejprestižnější Evropské soutěži. Dva góly vítězů vstřelil francouzský útočník Antoine Griezmann, třetí přidal Španěl Gabi.

Hráči Atlética Madrid se radují z druhého gólu do sítě Marseille při finale Evropské ligy. foto: Reuters

Favorizovaný španělský celek uspěl i ve třetím finálovém zápase EL a navázal na trofeje z let 2010 a 2012, naopak Olympique i třetí finále této soutěže prohrál a čekání na evropskou trofej prodloužil na 25 let.

Vítězství Atlética znamená, že český vicemistr se kvalifikuje do třetího předkola Ligy mistrů, které nově přestavuje jistotu skupiny Evropské ligy. K druhému místu je blízko pražská Slavia.

Hráči Marseille začali mnohem lépe. Už ve čtvrté minutě po Payetově přihrávce za obranu Germain postupoval na branku, ale zblízka přestřelil. Francouzský tým pak nedotáhl ani další slibné náznaky.

Atlético naopak ve 21. minutě hned první velkou šanci proměnilo. Anguissovi po přihrávce od gólmana Mandandy odskočil míč, Gabi vyslal do úniku Griezmanna a francouzský útočník svému krajanovi v brance nedal šanci.

Další rána pro Marseille přišla po půl hodině hry, kdy se zranil kapitán Payet a se slzami v očích musel opustit hřiště. Madridské mužstvo, jehož trenér Simeone byl kvůli disciplinárnímu trestu na tribuně, si zbytek poločasu v klidu pohlídalo.

Šime Vrsaljko z Atlética (vlevo) při souboji s Jordanem Amavim z Marseille při...
Šime Vrsaljko z Atlética padá na zem při finale Evropské ligy.

Chladnokrevnému Atléticu vyšel i vstup do druhé půle. Ve 49. minutě si Griezmann vyměnil míč s Kokem a elegantně přehodil Mandandu. Nejlepší střelec „Rojiblancos“ si v tomto ročníku EL polepšil na šest gólů.

Druhý tým španělské ligy pak dlouho kontroloval hru a soupeře téměř nepouštěl na svou polovinu. Až v 81. minutě střídající útočník Mitroglu trefil hlavou tyčku. To však bylo ze strany Marseille všechno. Třetí gól přidal minutu před koncem Gabi křížnou střelou po další Kokeho přihrávce.

Finále fotbalové Evropské ligy v Lyonu: Olympique Marseille - Atlético Madrid 0:3 (0:1)

Branky: 21. a 49. Griezmann, 89. Gabi. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Amavi, Luiz Gustavo, N'Jie - Vrsaljko, Lucas. Diváci: 55.768. Marseille: Mandanda - Sarr, Rami, Luiz Gustavo, Amavi - Anguissa, Sanson - Thauvin, Payet (32. Lopez), Ocampos (55. N'Jie) - Germain (74. Mitroglu). Trenér: Garcia. Atlético: Oblak - Vrsaljko (46. Juanfran), Giménez, Godín, Lucas - Correa (88. Thomas), Gabi, Saúl, Koke - Griezmann (90. Torres), Diego Costa. Trenér: Burgos.