Gólman Chelsea Čech oslavil 300. zápas v anglické lize jasnou výhrou

Petr Čech

16:17aktualizováno  21:13
LONDÝN - Brankář Petr Čech oslavil svůj 300. zápas v anglické fotbalové lize jasnou výhrou Chelsea 4:1 nad nováčkem z Cardiffu. Stejným poměrem zvítězil Arsenal v utkání s Norwichem a vede tabulku už s dvoubodovým náskokem před Liverpoolem, který v 8. kole jen remizoval 2:2 na hřišti Newcastlu 2:2.

Brankář fotbalistů Chelsea Petr Čech v Edenu foto: Mafra - Michal Šula

Anglická fotbalová liga - 8. kolo

Newcastle - Liverpool 2:2 (23. Cabaye, 57. Dummett - 42. Gerrard z pen., 72. Sturridge)

Arsenal - Norwich 4:1 (58. a 88. Özil, 18. Wilshere, 83. Ramsey - 70. Howson)

Chelsea - Cardiff 4:1 (33. a 83. Hazard, 66. Eto'o, 78. Oscar - 11. Mutch)

Everton - Hull 2:1 (8. Mirallas, 57. Pienaar - 30. Sagbo)

Manchester United - Southampton 1:1 (26. Van Persie - 89. Lovren)

Stoke - West Bromwich 0:0

Swansea - Sunderland 4:0 (57. vlastní Bardsley, 58. De Guzman, 65. Bony, 80. Chico)

West Ham United - Manchester City 1:3 (58. Vaz Te - 16. a 51. Agüero, 80. Silva)

Stou branku v Premier League zaznamenal kapitán "Reds" Steven Gerrard a stal se po Robbiem Fowlerovi a Michaelu Owenovi třetím hráčem Liverpoolu, kterému se to podařilo. Čech sice inkasoval již po 11 minutách hry, kdy se prosadil Jordon Mutch, ale Chelsea si nakonec připsala jasné vítězství. K obratu zavelel svým třetím ligovým gólem Eden Hazard, jehož brance však předcházel kontroverzní zásah Samuela Eto'a, který vykopl míč z rukou driblujícímu gólmanovi Davidu Marshallovi.

Eto'o se pak po změně stran poprvé od letního příchodu do Londýna sám gólově prosadil. Skóre uzavřeli Oscar a z pokutového kopu znovu Hazard. Tomáš Rosický zahájil zápas Arsenalu s Norwichem mezi náhradníky, na hřiště se dostal v 59. minutě za stavu 1:0 místo Cazorly. V 70. minutě vyrovnal Johnny Howson, ale i díky dvěma brankám Mesuta Özila, který si připsal vůbec první ligové trefy v dresu Kanonýrů, nakonec domácí zvítězili 4:1. Tabulku vedou o dva body před Chelsea, která má stejně bodů jako Liverpool.

Ve slabých výkonech pokračují hráči Manchesteru United. Díky trefě kanonýra Robina van Persieho vedli nad Southamptonem 1:0, minutu před koncem ale vyrovnal Dejan Lovren a obhájci titulu popáté v sezoně ztratili body. Celý zápas odehrál obránce Jan Čelůstka za Sunderland proti Swansea, s kterou jeho tým prohrál vysoko 0:4 a s jediným bodem zůstává nadále nejhorším týmem ligy. Jeden gól dal bývalý sparťan Wilfried Bony. Liverpool prohrával v St. James Parku od 23. minuty, kdy se trefil Yohan Cabaye. Za půl hodiny ale vyrovnal Gerrard, který proměnil pokutový kop po faulu Mapou Yanga-Mbiwy na Luise Suáreze.

"Radši bych ten jubilejní gól dal ze hry, ale beru i penaltu," řekl Gerrard. Sto branek dosud v Premier League nastřílelo 24 fotbalistů. Po změně stran vrátil Newcastlu vedení svou první brankou v anglické lize obránce Paul Dummett. Domácí se ale druhé ligové výhry v řadě nedočkali, když se v 73. minutě prosadil Daniel Sturridge. Anglický reprezentační útočník se trefil v šesti po sobě jdoucích venkovních zápasech a v této statistice je druhým nejlepším hráčem v historii soutěže za Van Persiem. Ten se takto prosadil devětkrát. Se sedmi góly v ročníku vede Sturridge tabulku střelců.

Soupeř Plzně v Lize mistrů Manchester City se ujal dvougólového vedení nad West Hamem zásluhou dvou tref Sergia Agüera. Na jeho šestý ligový gól ještě dokázali hosté zareagovat, podruhé za sebou se trefil portugalský útočník Ricardo Vaz Té. Vedení hostů ale zpečetil deset minut před koncem David Silva. "Citizens" tak zaznamenali první výhru v sezoně na hřišti soupeře. Nastoupili v sestavě Hart - Richards, García, Nastasič, Clichy - Silva, Touré, Fernandinho, Nasri (74. Milner) - Negredo (66. Kolarov), Agüero (82. Jovetič).