14. prosince 2009 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Golfový svět se bojí časů bez Tigera Woodse

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Tiger Woods vyhrál 15. října 2009 turnaj v Melbourne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tiger Woods vyhrál 15. října 2009 turnaj v Melbourne. | foto: APČTK

PRAHA Golfový svět se pořádně nestihl připravit na život bez Tigera Woodse. Od soboty musí absenci svojí největší hvězdy vzít jako realitu. "Po velkém přemítání nad sebou samým jsem se rozhodl pro časově nevymezenou přestávku od profesionálního golfu," oznámil třiatřicetiletý Woods na svých webových stránkách.

Agentura AFP zařadila rozhodnutí golfové ikony mezi zásadní události roku 2009 hned vedle smrti Michaela Jacksona.

Před dvěma týdny si nikdo nedokázal podobný vývoj představit. Události však nabraly rychlý spád. Prvotní nejasnosti okolo dopravní nehody u domu golfové superstar postupně vyústily v detailní propírání Woodova soukromí.

Co znamená Woodsovo rozhodnutí?

...pro golf

Přítomnost Woodse na nejlepších turnajích byla pro elitní sérii turnajů PGA Tour velmi důležitá - přitahovala zájem fanoušků a sponzorů. Dá se předpokládat, že sledovanost přenosů při absenci světové jedničky v následující sezoně razantně poklesne, což se už ukázalo v druhé polovině roku 2008, když se Woods zotavoval po operaci kolena. Velkým turnajům tehdy u obrazovek ubyla až polovina diváků.

...pro sponzory

Reklamní kontrakty tvořily většinu z Woodsových příjmů. Ačkoliv sponzoři golfové superstar zatím s dalším postupují vyčkávají, je pravděpodobné, že aktivity s Woodsem výrazně omezí nebo s ním přeruší spolupráci úplně. Otevřeně to zatím oznámila pouze společnost Pepsi, pro níž měl Woods propagovat energetický nápoj Gatorade.

...pro Woodse

Pokud se Woodsova pauza protáhne, přijde o post světové golfové jedničky. Od roku 1999 se v čele žebříčku drží 499 týdnů, z toho 235 týdnů nepřetržitě od června 2005. Ačkoliv zlomil mnoho golfových rekordů, stále mu ještě zbývá jedna výrazná motivace. Pokusit se zlomit rekord Jacka Nicklause, který během kariéry zvládl vyhrát osmnáct 14 turnajů Masters. Woods jich má na kontě zatím pouze 14.

Zámořská média zaplavila svědectví řady jeho údajných milenek, dostupný je i záznam z hlasové zprávy, v níž Woods číšnici Jamiee Grubbsovou žádá, aby si vymazala jeho číslo z telefonu. Podle některých spekulací měla Švédka Elin Nordegrenová dát svému manželovi ultimatum: buď golf nebo rodina. "Potřebuji se soustředit, abych se stal lepším manželem, otcem a člověkem," dal Woods najevo, na čí stranu se přiklonil.

Je golf závislý na Woodsovi?

Po Woodsově oznámení čeká golfovou sféru nelehké období ve znamení utahování opasků. Scénu alespoň na čas vyklízí osoba, která na sebe navázala značný komerční potenciál, a to bude mít pro golf značný ekonomický dopad.

Kolem nejvíc vydělávajícího sportovce na světě se soustředí mnohamilionové reklamní kontrakty, jeho jméno přitahuje ke golfu pozornost podstatné části fanoušků. Stačí si připomenout, jak velký propad zažila sledovanost turnajů PGA Tour v roce 2008, když na nich Woods chyběl kvůli zranění kolena. Televizní přenosy zajímaly najednou jen polovinu diváků.

Co se stane nyní? Někdejší světová jednička Greg Norman se domnívá, že se nyní ukáže, jak moc je golf populární i bez svojí hlavní reklamní tváře. Norman sám zůstává zůstává optimistou. "Golf je hra, která není závislá na kterémkoliv hráči. Tigerův odchod bude znamenat bolestivý zásah, ale golf se zněj otřepe."

Pokud Woods kývne na comeback, najde určitě otevřené dveře. "Jeho priority lze snadno pochopit. Budeme respektovat a ctít jeho soukromí a těšíme se na okamžik, až se rozhodne k návratu," uvedl komisionář PGA Tour Tim Finchem.

Samostatnou kapitolu bude představovat vypořádání se sponzory, jejichž štědré kontrakty z Woodse udělaly prvního sportovce v historii, který si vydělal víc jak miliardu dolarů. Největší partneři zastávají zatím spíš vyčkávací pozici. Většina z nich se od golfové hvězdy neodvrátila, i když se objevily i případy stažení některých reklam.

Třeba společnost Gillette chce utlumením aktivit Woodsovi podat pomocnou ruku. "Dal najevo, že si chce odpočinout a nebýt tolik sledován veřejností. V tom ho můžeme podpořit tím, že omezíme jeho roli v našich marketingových programech," uvádí výrobce žiletek.

Firma Nike si už nyní přeje Woodsův návrat. "Je to jeden z nejlepších golfistů na světě a jeden z největších sportovců své doby."

Teď ještě vědět, kdy se Woods opět objeví na hřišti s holí v ruce. Za pár měsíců, za rok? Nebo už nikdy? O odhad se pokusili alespoň bookmakeři. Podle nich minimálně jednu sezonu neuvidíme ani jeden Woodsův odpal.

  • 1Diskuse