Golfové Masters vyhrál Reed, Woods skončil dvaatřicátý

9:19
Augusta - Americký golfista Patrick Reed udržel ve finále vedení na Masters, se skóre -15 si v Augustě oblékl zelené sako pro vítěze a získal první titul kategorie major. O ránu druhý skončil jeho krajan Rickie Fowler.

Patrick Reed s trofejí pro vítěze turnaje Masters v Augustě foto: Reuters

Třetí místo obsadil díky skvělému nedělnímu závěru za 64 ran (-8) vítěz turnaje z roku 2015 Jordan Spieth z USA a v součtu ztratil na Reeda dvě rány.

Vítěz pěti turnajů na PGA Tour Reed potřeboval na poslední jamce zahrát alespoň par. Pat do birdie ještě neproměnil, dlouze vydechl a druhým úderem na greenu už poslal míček do jamky. „Odehrál jsem psychicky nejnáročnější kolo v životě,“ řekl šťastný vítěz.

Patrick Reed při turnaji Masters v Augustě

Bývalý student nedaleké univerzity, které pomohl získat dva týmové tituly, vstupoval do finále s náskokem tří ran. Fanoušci Reeda na první jamce v neděli přivítali vlažným potleskem, protože nepatřil k jejich největším favoritům.

„Věděl jsem, že to bude urputný boj a ukáže se, jestli na to mám, i psychicky. Herně mi všichni říkali, že jednou můžu vyhrát major,“ uvedl sedmadvacetiletý Reed už oblečen v zeleném saku. V závěrečném kole zahrál čtyři birdie a tři bogey.

Vítězem Kapitán Amerika

Jeho největším pronásledovatelem měl být Rory McIlroy, ale severoirský hráč ve finále chyboval a na zkompletování všech čtyř turnajů major si musí znovu nejméně rok počkat. Naopak útočili Fowler a Spieth, ale ani jejich silný finiš na Reeda nakonec nestačil.

Reed, přezdívaný díky výkonům z Ryder Cupu jako Kapitán Amerika, sledoval pozorně vývoj skóre. „Dělám to tak vždycky, na první jamce v prvním kole i na poslední ve finále. A viděl jsem, jak Rickie s Jordanem útočí,“ řekl Reed, obdivovatel Tigera Woodse. Jeho rodiče bydlí v Augustě, ale u hřiště mu nefandili, což nebylo překvapivé, protože se neobjevili ani na jeho svatbě v roce 2012. „Jsem tu kvůli golfu a vyhrát poprvé major je něco nezapomenutelného,“ řekl Reed.

Patrick Reed při turnaji Masters v Augustě přijíáma gratulace od bývalého vítěze Sergia Garcii

Už potřetí druhý skončil na majoru Fowler. Před čtyřmi lety byl za vítězem US Open i British Open, ale tentokrát byl nejblíže titulu. „Pochopil jsem, že opravdu můžu jednou major vyhrát. Jsem připravený,“ těšil se devětadvacetiletý Fowler na další majory.

Bývalý první hráč světa Woods, který se na Masters vrátil po problémech se zády, zahrál v neděli své nejlepší kolo (-3). Čtyřnásobný držitel zeleného saka a vítěz čtrnácti majorů obsadil s celkovým skóre +1 dělené 32. místo.