Gól Kollera nestačil, Češi remizovali

22:27
VÍDEŇ - Čeští fotbalisté remizovali v přípravném utkání s Rakouskem 1:1. Skóre zápasu ve Vídni otevřel v 33. minutě Jan Koller. V závěru utkání vyrovnal střídající Martin Harnik, který se trefil pár minut po příchodu na hřiště.

Český reprezentant Jan Koller (vlevo) a Martin Stranzl z Rakouska v přípravném fotbalovém utkání foto: ČTK

Vídeňští pořadatelé se vzhledem k blížícímu Euru příliš nevyznamenali, a tak kvůli dopravnímu chaosu v okolí stadionu část diváků dorazila na tribuny až několik minut po úvodním hvizdu. Mohli tak přijít o první gól v domácí síti, ale český útočník Baroš k brance nedotáhl. Ve čtvrté minutě jeho šanci uvnitř šestnáctky zneškodnil gólman Manninger, o tři minuty později po Ujfalušiho centru v jasné pozici ze šesti metrů trefil lyonský střelec břevno.

Domácí po vlažnějším úvodu začali být aktivnější a především pohyblivější než soupeř, kterému často chyběla přesnost v rozehrávce. V 17. minutě navíc musel sáhnout trenér Brückner po Pitákově zranění kotníku k prvnímu vynucenému střídání, před poločasem totéž potkalo Grygeru.

Druhý poločas už ovlivnila jako obvykle v přípravných zápasech série střídání a domácí diváci, kteří dosud tým podporovali, začali svůj hněv dávat najevo hromovým pískáním. Na hřišti už v té chvíli dominovali hosté, kteří byli po příchodu Kuliče a hlavně Matějovského lepší v kombinaci a několikrát se slibně dostávali k rakouské brance.

Jenže v 73. minutě se ozval bouřlivý potlesk, když na hřiště nastoupil ke své premiéře Martin Harnik, který stejně jako český protějšek jmenovec Fenina nedávno úspěšně reprezentoval na světovém šampionátu dvacítek. Zatímco český útočník se prosadit nedokázal, Harnik po pěti minutách na trávníku lehce přeskočil Zápotočného a z jeho levačky zasvištěla střela kolem rukou překvapeného brankáře Čecha. Harnikova trefa také uzavřela gólový účet utkání, v němž oba týmy střídaly lepší chvíle se slabšími. Rakušané se trefili po 383 minutách.

Rakousko - Česká republika1:1 (0:1)
Branky: 78. Harnik - 33. Koller. Rozhodčí: Itturalde Gonzalez - Guerrero Alonso, Aguilar Rodriguez (všichni Šp.). Bez ŽK. Diváci: 24.500.
Rakousko: Manninger - Ibertsberger (49. Linz), Prödl, Stranzl, Katzer - Standfest, Aufhauser, Prager (46. Säumel), Leitgeb (73. Harnik) - Mörz (82. Salmutter), Kuljic. Trenér: Hickersberger.
ČR: Čech - Ujfaluši, Kováč (46. Sivok), Rozehnal, Grygera (41. Zápotočný) - Piták (17. Plašil), Galásek, Jarolím (46. Kulič), Polák (57. Matějovský) - Koller (46. Fenin), Baroš. Trenér: Brückner.