Giro ve znamení sněhu. Nibali si v chumelenici vedl nejlépe a slaví triumf

Tour de France

17:09
TRE CIME DI LAVAREDI - Italský cyklista Vincenzo Nibali vyhrál v hustém sněžení předposlední 20. etapu Gira d'Italia a symbolicky tím potvrdil své celkové vítězství. V závěrečné nedělní etapě s cílem v Brescii se už pořadí téměř jistě měnit nebude, na své rivaly najel lídr týmu Astana téměř pět minut.

Vincenzo Nibali foto: ČTK

Osmadvacetiletý Nibali byl blízko celkovému triumfu už po vítězství ve čtvrteční horské časovce a nahrálo mu i zrušení páteční etapy kvůli počasí.

Dnes však dokázal, že žádnou pomoc shůry nepotřeboval. V závěrečném stoupání na Tre Cime di Lavaredo se rodák z Messiny odpoutal od svých soupeřů a dojel si v zimním počasí, jež provázelo poslední týden Gira, pro druhé vítězství za sebou.

Za Nibalim přijeli do cíle tři Kolumbijci. Nejblíže mu byl s odstupem 17 sekund Fabio Duarte, další příčky obsadili Rigoberto Urán a Carlos Betancur. Urán využil slabšího dne Cadela Evanse a vyměnil si s ním místo v celkovém pořadí. Kolumbijec se posunul na druhou příčku s odstupem 4:43 za Nibalim, Australan Evans je třetí se ztrátou 5:52.

Pro Nibaliho bude vítězství na Giru druhým triumfem na Grand Tour a prvním v dresu Astany, kam přestoupil před sezonou z Liquigasu. V roce 2010 vyhrál Vueltu, následující rok byl druhý na Giru a loni třetí na Tour de France.

V neděli čeká cyklisty slavnostní dojezd do Brescie, v němž se už bude rozhodovat pouze o vítězi prestižního závěrečného spurtu.