Giro najelo do hor, Froome si připsal první etapový triumf

18:37
Monte Zoncolan - Horskou 14. etapu Gira d’Italia se závěrečným stoupáním na Monte Zoncolan vyhrál britský cyklista Chris Froome o šest sekund před krajanem a lídrem průběžného pořadí Simonem Yatesem. Loňský vítěz Tour de France a Vuelty si připsal první triumf na Giru, které jede potřetí v kariéře.

Chris Froome vítězí v etapě Giro d'Italia foto: ČTK

Giro d'Italia - 14. etapa (San Vito al Tagliamento - Monte Zoncolan, 186 km):

1. Froome (Brit./Sky) 5:25:31, 2. S. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) -6, 3. Pozzovivo (It./Bahrajn-Merida) -23, 4. López (Kol./Astana) -25, 5. Dumoulin (Niz./Sunweb) -37, 6. Pinot (Fr./Groupama-FDJ) -42, 7. Poels (Niz./Sky) -1:07, 8. Reichenbach (Švýc./Groupama-FDJ) -1:19, 9. Bilbao (Šp./Astana) -1:35, 10. Woods (Kan./EF-Drapac Cannondale) -1:43, ...39. Hirt (ČR/Astana) -6:33, 66. Kreuziger (ČR/Mitchelton-Scott) -16:29, 93. Štybar (ČR/Quick-Step) -22:35. Průběžné pořadí: 1. S. Yates 61:19:51, 2. Dumoulin -1:24, 3. Pozzovivo -1:37, 4. Pinot -1:46, 5. Froome -3:10, 6. López -3:42, 7. Carapaz (Ekv./Movistar) -3:56, 8. Bennett (N. Zél./LottoNL-Jumbo) -4:04, 9. Bilbao -4:29, 10. Konrad (Rak./Bora-Hansgrohe) -4:43, ...49. Kreuziger -1:00:59, 53. Hirt -1:02:35, 84. Štybar -2:01:52.

Dvaatřicetiletý Froome prožil v náročné etapě nejlepší den na Giru, jež mu zatím příliš nevycházelo. Lídr týmu Sky byl průběžně dvanáctý a jedno z nejtěžších stoupání v Evropě mu teoreticky nemělo příliš vyhovovat, ale ze skupiny favoritů měl nakonec nejvíce sil právě on.

Froome zaútočil v prudkém kopci zhruba čtyři kilometry před cílem 186 km dlouhé etapy a se svým typickým lehkým převodem se vzdálil soupeřům. Vytvořil si více než desetisekundový náskok, který dokázal Yates na úzké silnici v závěru o něco snížit, ale na třetí etapovou výhru nedosáhl.

Třetí dojel s odstupem 23 sekund Ital Domenico Pozzovivo, dvě sekundy za ním byl Kolumbijec Miguel Ángel López a pátý skončil obhájce loňského vítězství Tom Dumoulin. Nizozemec byl v cíli 37 sekund po Froomeovi a jeho odstup na celkovém druhém místě za Yatesem narostl na 1:24 minuty. Třetí Pozzovivo ztrácí dalších 13 sekund. Froomea vynesl sobotní triumf na pátou pozici za Francouze Thibaulta Pinota.